Բռնաբարության մեջ մեղադրվող կալանավորն ինքնասպանություն է գործել 02/21/2019   21:34  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ ԱՆ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում պահվող կալանավորի մահվան դեպքի առթիվ:
2019թ. փետրվարի 21-ին՝ ժամը 11:30-ի սահմաններում, «Նուբարաշեն» ՔԿ հիմնարկից ահազանգ է ստացվել առ այն, որ ՔԿ հիմնարկի 1-ին մասնաշենքի 10-րդ խցում հայտնաբերվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 138-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով մեղադրվող (տասնչորս տարին չլրացած անձի նկատմամբ բռնաբարություն), 1965թ. ծնված Մ.Պետրոսյանի դին՝ պատուհանի ճաղավանդակից կախված վիճակում:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել ՀՀ ՔԿ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնի հերթապահ քննիչը:
Դեպքի վայրի զննությամբ կալանավոր Մ.Պետրոսյանի դին հայտնաբերվել է սավանից ինքնաշեն եղանակով պատրաստված պարանով խցի պատուհանի ճաղավանդակից կախված վիճակում:
Խցում հայտնաբերվել է նաև այն սավանը, որից կտրված հատվածներով պատրաստվել է ինքնաշեն պարանը:
Դիակի արտաքին զննությամբ բռնության հետքեր չեն հայտնաբերվել:
Դեպքի առթիվ ԵՔՔՎ Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 110-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ կալանավորի մահվան բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ:

Обвиняемый в изнасиловании покончил с собой в камере в УИУ “Нубарашен” 02/22/2019   00:40  |  Криминальная хроника
Следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен Следственного комитета РА возбуждено уголовное дело по факту смерти заключенного в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”.
Как сообщается на сайте СК,  около 11:30 21-го февраля 2019 года  из УИУ “Нубарашен” поступило сообщение о том, что в десятой камере первого корпуса пенитенциарного учреждения найден повешенным  М. Петросян(1965 года рождения), обвиняемый по пункту 2 части 3 статьи 138("Изнасилование, совершенное в отношении лица, не достигшего 14-летнего возраста") УК Армении.
На место немедленно выехал дежурный следователь следственного отдела. по административным районам Эребуни и Нубарашен.
При осмотре места происшествия М. Петросяна обнаружили повешенным на  веревке из лоскутов простыни, закрепленной к решетке окна камеры. В камере также была обнаружена простыня, из которой была сделана самодельная веревка.
“По факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 110("Доведение до самоубийства") УК РА. Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные и иных процессуальные действия, направленные на установление обстоятельств смерти заключенного”, - говорится в сообщении.