Ոստիկանությունը չարաշահումներ է բացահայտել ԵՊՀ-ում (տեսանյութ) 02/20/2019   12:03  |  Քրեական խրոնիկոն
Նախորդ տարվա նոյեմբեր-դեկտեմբեր ամիսներին Երևանի պետական համալսարանում տեղի ունեցած չարաշահումների վերաբերյալ համացանցում առկա հրապարակումների իսկությունը ստուգելու նպատակով ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության կոռուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչության ծառայողներն իրականացրել են համապատասխան ստուգումներ:
Այս մասին տեղեկացրին ՀՀ ոստիկանության լրատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից, այդ ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազությունից ոստիկանություն են ուղարկվել պետական վերահսկողական ծառայության կողմից Երևանի պետական համալսարանում իրականացված ուսումնասիրությունների նյութերը: Նյութերում առկա են եղել համալսարանում կատարված առանձնապես խոշոր չափերի չարաշահումների վերաբերյալ տեղեկություններ: Այդ տեղեկությունները ստուգելու նպատակով ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչությունում նախապատրաստված նյութերի ընթացքում հայտնաբերվել են մայր բուհում կատարված մի շարք չարաշահումներ:
Պարզվել է, որ համալսարանի 18 աշխատակից 2015-2018 թվականներին տարբեր ամիսների փաստացի չեն հաճախել աշխատանքի՝ երկար ժամանակով բացակայելով Հայաստանից: Պաշտոնատար անձինք, պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով և խմբային շահերից ելնելով, աշխատակիցների բացակայությունները ոչ միայն չեն արձանագրել աշխատաժամանակի հաշվարկի տեղեկագրերում, այլև պաշտոնական փաստաթղթերում ակնհայտ կեղծ տեղեկություններ են արձանագրել: Այս ամենի հետևանքով փաստացի աշխատանքի չհաճախած անձանց անվամբ որպես աշխատավարձ դուրս գրված շուրջ 18.000.000 դրամը հափշտակվել է:
Պարզվել է նաև, որ Երևանի պետական համալսարանի տարածքում վարձակալական հիմունքներով տնտեսվարող սուբյեկտներից մեկի 2008-2012 թվականներին տված վարձավճարները մասնակի են մուտքագրվել համալսարանի հաշվեհամարին: Այս ապօրինության հետևանքով էլ յուրացվել է 9.200.000 դրամ:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում ոստիկանության կոռպուպցիայի և տնտեսական գործունեության դեմ ուղղված հանցագործությունների հակազդման վարչության ծառայողները, ստացած օպերատիվ տվյալներն իրացնելիս, կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչություն են հրավիրել Երևանի պետական համալսարանի հետ համագործակցած ընկերություններից մեկի փաստացի ղեկավարին: Գլխավոր վարչությունում տրված հաղորդման համաձայն՝ ընկերության փաստացի ղեկավարը համալսարանի ղեկավար պաշտոնատար անձի հետ պայմանավորվածություն է ձեռք բերել շինարարական աշխատանքների կատարման պայմանագիր կնքելու վերաբերյալ: Մասնավորապես, բուհի ղեկավար պաշտոնատար անձը ընկերության ղեկավարից որպես կաշառք ստացել է 10.000 դոլար ընդհանուր արժողությամբ գույք: Այլ կերպ ասած՝ ընկերության ղեկավարը մասնակի վերանորոգել է նրա բնակարանը և առանձնատունը, ինչպես և ջեռուցման համակարգ է տեղադրել: Այս ամենի դիմաց բուհի ղեկավար պաշտոնատար անձը՝ 2015 թվականին ընկերության հետ շուրջ 400.000.000 դրամի շինաշխատանքների կատարման պայմանագիր է կնքել:
Դեպքերի առթիվ ոստիկանությունում քրեական գործ է հարուցվել խոշոր չափերի յուրացման կամ վատնման, պաշտոնեական կեղծիք կատարելու, պաշտոնատար անձի կողմից առանձնապես խոշոր չափի կաշառք ստանալու և կաշառք տալու հատկանիշներով:
Քրեական գործը ոստիկանությունից ուղարկվել է քննչական կոմիտե:Դեպքերի հանգամանքները նախաքննությամբ պարզվում են:

Полиция выявила злоупотребления в Ереванском госуниверситете(Видео) 02/20/2019   12:58  |  Криминальная хроника
Сотрудники Управления по противодействию коррупции и преступлениям против экономической деятельности Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции РА предприняли меры для проверки достоверности появившихся в Сети публикаций о злоупотреблениях в Ереванском государственном университете, имевших место в ноябре-декабре прошлого года.Об этом сообщает пресс-служба Полиции РА. Сообщается, что за этот период Генпрокуратура направила в Полицию материалы проверки в ЕГУ, проведенной Государственной контрольной службой.
"В материалах содержатся сведения о злоупотреблениях в особо крупных размерах. При   подготовке в Главном управлении по борьбе с организованной преступностью Полиции материалов с целью проверки этой информации были  выявлены ряд злоупотреблений, в ЕГУ", - говорится в сообщении.
Выяснилось, что 18 сотрудников вуза в разные месяцы в 2015-2018гг. фактически не ходили на работу и длительное время находились за пределами Армении.
"Чиновники, используя свое должностное положение вопреки интересам службы и в интересах группы, не только не фиксировали отсутствие сотрудников в журнале учета рабочего времени, но ввели заведомо ложные данные в официальные документы. Вследствие этого выписанная  в качестве зарплаты на имя не приходивших фактически на работу лиц сумма  в размере примерно 18.000.000 драмов была расхищена", - отмечается в релизе.
Выяснилось также, что переданная в 2008-2012гг. одним из хозяйствующих субъектов плата за аренду помещения на территории ЕГУ была зачислена на счет университета частично. В результате этого была присвоена сумма в размере 9.200.000 драмов.
В ходе подготовке материалов сотрудники Полиции при реализации полученных оперативных данных пригласили в Главное управление по борьбе с организованной преступностью фактического руководителя одной из компаний, сотрудничавших с Ереванским госунивертситетом.
Согласно данному в Главном управлении заявлению,  фактический глава компании договорился с  чиновником из руководства вуза о заключении договора о проведении строительных работ. В частности, чиновник из руководства вуза получил от  главы компании в качестве взятки имущество общей стоимостью 10.000 долларов.
"Иными словами, руководитель компании частично отремонтировал его квартиру и особняк, а также установил систему отопления. За это чиновник из руководства вуза в 2015 году заключил с компанией договор о проведении строительных работ на сумму примерно 400.000.000 драмов", -отмечается в сообщении.
По данным фактам в Полиции возбуждено уголовное дело по признакам присвоения или растраты в  крупных размерах, служебного подлога,получения должностным лицом взятки в особо крупных размерах и дачи взятки.
Полиция передала уголовное дело в Следственный комитет. Обстоятельства произошедшего устанавливаются.