Ազատազրկվելու դեպքում ԱԺ պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի լիազորությունները կդադարեցվեն. անձեռնմխելիությունը նրա վրա չի տարածվում 02/18/2019   19:28  |  Հարցազրույց
Օրեր առաջ հայտնել էինք, որ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը մեղադրանք է առաջադրել ԱԺ ներկայիս պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանին՝ բռնցքամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնության ոսկե մեդալակիր Նիկոլայ Հարությունովի հորը՝ Վյաչեսլավ Հարությունովին ծեծելու համար։ «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան`ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինե Օհանջանյանը տեղեկացրել էր, որ մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով` ծանր մարմնական վնասվածքի պատճառելու համար: Քրեական գործը՝ մեղադրական եզրակացությամբ, ուղարկվել է դատախազություն: Մեղադրական եզրակացությունը հաստատելու մասին պաշտոնական տեղեկատվություն դեռեւս չի եղել:
Հիշեցնենք նաեւ, որ մինչ այդ` դեռ 2018 թվականի հուլիսի 5-ին, Էդուարդ Բաբայանին, ով այդ պահին չուներ պատգամավորի կարգավիճակ, մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդհոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով` ծանր մարմնական վնասվածքի պատճառում մի խումբ անձանց կողմից: Այսինքն` առաջադրված մեղադրանքը փոփոխվել է, մասնակիցների շրջանակը «սրբագրվել»: Ի սկզբանե` կիրառված բռնությանը մասնակցություն ունենալու մեջ շրջանառվում էր նաեւ Գագիկ Ծառուկյանի անունը:
ՀՔԾ-ն դատախազություն է ուղարկել ԱԺ ներկայիս պատգամավոր էդուարդ Բաբայանի վերաբերյալ գործը
Տվյալ պարագայում հարց է ծագում` ինչ է լինելու պատգամավորի անձեռնմխելիության  հետ, որքանով է այն գործելու կամ չգործելու մեղադրական եզրակացության հաստատումից հետո: Հարցի շուրջ զրուցել ենք իրավաբան Ռուբեն Մելիքյանի հետ:
-Պրն Մելիքյան, մեղադրական եզրակացության հաստատումից հետո իրավական ի՞նչ կարգավորում է ստանալու գործը, պատգամավորական անձեռնմխելիությունը այս դեպքում գործելու՞ է:
-Մենք պետք է նկատի ունենանք, որ գործ ունենք պատգամավորի անձեռնմխելիության հետ, որը սակայն տարածվում է նոր հարուցված քրեական հետապնդումների վրա, իսկ եթե գործ ունենք արդեն իսկ հարուցված եւ ընթացքի մեջ գտնվող քրեական հետապնդման հետ, այդ դեպքում անձեռնմխելիության հաղթահարման սահմանադրական մեխանիզմը գործարկելու մասին խոսք լինել չի կարող: Սահմանադրության 96-րդ հոդվածի 2-րդ մասի համաձայն` Ազգային ժողովի համաձայնությունը անհրաժեշտ է պատգամավորի նկատմամբ քրեական գործ հարուցելու, այլ ոչ թե իրականացնելու դեպքում, այսինքն` երբ պետք է զրոյից սկսել քրական հետապնդումը, իսկ եթե այն արդեն իսկ սկսված է, ապա այդ մեղադրանքի զուտ իրավական գնահատականը փոխելու դեպքում ԱԺ համաձայնության կարիք չկա:
-Այսինքն` եթե մեղադրանքը առաջադրվել է պատգամավոր դառնալուց առաջ, պատգամավորական անձեռնմխելիության հետ գործ չունե՞նք:
-Գործ չունենք այնքան ժամանակ, քանի դեռ մեղադրանքը չի փոխվում նոր արարքներ ընդգրկելու իմաստով: Պետք է նկատի ունենալ` մեղադրանքը փոխվում է իրավաբանական որակմա՞ն, թե՞ նոր արարքներ, մեղադրանքի ծավալ ընդգրկելու իմաստով: Իմ պատկերացմամբ` եթե խոսքը վերաբերեր նոր արարքներ, մեղադրանքի ծավալ ընդգրկելուն, ապա անձեռնմխելիության հաղթահարման սահմանադրական մեխանիզմը պետք է կիրառվեր: Սակայն այս դեպքում խոսքը վերաբերում է նույն արարքի` իրավաբանական այլ որակում տալուն, հետեւաբար` ես չեմ կարծում, թե անհրաժեշտություն կա գործարկելու անձեռնմխելիության հաղթահարման սահմանադրական մեխանիզմը: Սահմանադրությունը հիշատակում է նոր քրեական հետապնդման մասին, սակայն իրավական գնահատականի փոփոխությունը չի համարվում նոր քրեական հետապնդում:
-Փաստորեն, դատավճռի ուժի մեջ մտնելուց հետո պատգամավորը առանց որեւէ խնդրի կարող է ազատազրկվե՞լ:
-Այո, ԱԺ Կանոնակարգի 29-րդ գլխի 154-րդ հոդվածի 4-րդ կետի համաձայն` պատգամավորի լիազորությունները դադարեցվում են  նրան ազատազրկման դատապարտելու վերաբերյալ դատավճիռն օրինական ուժի մեջ մտնելու պահից: Իսկ մինչ այդ անմեղության կանխավարկածի շրջանակներում անձը ունի լրիվ նույն կարգավիճակը, ինչ ցանկացած ուրիշ մեկը:
Հ.Գ.Էդուարդ Բաբայանը համարվել է Գագիկ Ծառուկյանի թիկնապահը եւ մշտապես նրան ուղեկցել հանդիպումների ժամանակ։ Քննության ընթացքում Էդուարդ Բաբայանը սակայն ներկայացել է որպես ԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի խորհրդական։ Իսկ հարուցված քրեական գործն էլ չխանգարեց, որ նա առաջադրվի որպես պատգամավորի թեկնածու եւ ընտրվի պատգամավոր։ ԱԺ կայքում հրապարակված պաշտոնական կենսագրական տվյալների համաձայն՝ Էդուարդ Բաբայանը Ծառուկյանի խորհրդական աշխատելուն զուգահեռ եղել է նաեւ ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության՝ 6-րդ վարչության աշխատակից։
Լուսանկարում` իրավաբան Ռուբեն Մելիքյանը
13:56 06/07/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԷդուարդ Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել՝ առողջությանը ծանր վնաս պատճառելու համար

Полномочия депутата НС Армении Эдуарда Бабаяна будут прекращены в случае лишения его свободы, неприкосновенность на него не распространяется - юрист 02/19/2019   10:44  |  Интервью
На днях сообщалось, что Специальная следственная служба Армении предъявила обвинение депутату Национального собрания Армении Эдуарду Бабаяну за избиение Вячеслава Арутюнова, отца обладателя золотой медали молодежного чемпионата по боксу Николая Арутюнова. В ответ на вопрос "ФактИнфо" пресс-секретарь ССС Марине Оганджанян сообщила, что обвинение предъявлено по части 1 статьи 112 за причинение тяжкого вреда здоровью. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено в Прокуратуру. Официальной информации об утверждении обвинительного заключения пока нет.
Напомним, что до этого, еще 5 июля 2018 года, Эдуарду Бабаяну,  который на тот момент не обладал статусом депутата, было предъявлено обвинение по пункту 6 части 2 статьи 112 Уголовного кодекса РА. То есть, предъявленное обвинение было изменено, а круг участников инцидента “подкорректирован”. Изначально среди лиц, возможно причастных к применению насилия, муссировалось и имя Гагика Царукяна.
В данном случае возникает вопрос, что будет с депутатской неприкосновенностью, в какой мере это положение будет действовать или не действовать при утверждении обвинительного заключения? Об этом корреспондент "ФактИнфо" побеседовала с юристом Рубеном Меликяном.
- Г-н Меликян,  будет ли после утверждения обвинительного заключения действовать положение о депутатской неприкосновенности?
- Мы должны учитывать, что мы имеем дело с депутатской неприкосновенностью, которая, однако, распространяется на новые случаи возбуждения уголовного преследования. Когда же мы имеем дело с уже возбужденным и находящимся в процессе уголовным преследованием, то в данном случае не может быть и речи о задействовании конституционного механизма преодоления неприкосновенности. Согласно части 2 статьи 96 Конституции, согласие Национального Собрания требуется для возбуждения в отношении депутата уголовного дела, а не при осуществлении, то есть, когда с нуля нужно начать уголовное преследование. Если же оно уже начато, то необходимости в согласии НС при изменении сугубо правовой оценки данного обвинения нет.
- То есть, если обвинение было выдвинуто до получения депутатского мандата, то мы не имеем дела с депутатской неприкосновенностью?
- Мы не имеем дела до тех пор, пока обвинение не меняется в смысле охвата новых деяний. Следует учесть - имеет ли место изменение обвинения в смысле юридической квалификации или охвата новых деяний, объема обвинения. По моим представлениям, если бы речь шла о новых деяниях, об объеме обвинения, то должен был быть применен конституционный механизм преодоления неприкосновенности. Однако в данном случае речь идет о даче иной правовой оценки одному и тому же деянию, следовательно, я не считаю, что есть необходимость в задействовании конституционного механизма преодоления неприкосновенности. В Конституции упоминается о новом уголовном преследовании, однако изменение правовой оценки не считается новым уголовным преследованием.
- Фактически, после вступления приговора в силу депутат без каких-либо проблем может быть лишен свободы?
- Да, согласно пункту 4 статьи 154 главы 29 Регламента НС, полномочия депутата прекращаются с момента вступления в законную силу приговора об осуждении его к лишению свободы. А до этого в рамках принципа презумпции невиновности лицо имеет тот же статус, как и любой другой человек.
P.S. Эдуард Бабаян считался телохранителем Гагика Царукяна и постоянно сопровождал его в ходе встреч. В ходе расследования Эдуард Бабаян, однако, представился советником президента Национального олимпийского комитета(НОК) Гагика Царукяна. А возбужденное уголовное дело не помешало ему баллотироваться в парламент и стать депутатом.  Согласно его биографии, опубликованной на сайте НС, Эдуард Бабаян в бытность свою советником Царукяна был также сотрудником Главного(6-го) управления по борьбе с организованной преступностью полиции РА.