Հանդիպման առանցքում հայ-լեհական համագործակցության զարգացմանն ուղղված հարցերն էին 02/07/2019   17:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը փետրվարի 7-ին ընդունել է Հայաստանում Լեհաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պավել Չեպլակին: Այս մասին տեղեկացնում է՝ ՀՀ ԱԺ լրատվության եւ հանրության հետ կապերի վարչությունը:
Արարատ Միրզոյանը, ողջունելով դեսպանին, շնորհակալություն է հայտնել Լեհաստանի Հանրապետության Սեյմի Մարշալեկ Մարեկ Կուխչինսկիին՝ Հայաստանի խորհրդարանի նախագահի պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ շնորհավորանքի համար:
Օրենսդիր մարմնի ղեկավարը նշել է, որ հայ-լեհական հարաբերությունները հիմնված են երկու բարեկամ ժողովուրդների ամուր կապերի վրա՝ համոզմունք հայտնելով, որ համատեղ ջանքերի շնորհիվ հնարավոր կլինի նոր շունչ հաղորդել այդ հարաբերություններին:
Կարեւորելով միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը՝ այդ հարցում Ազգային ժողովի նախագահն ընդգծել է փոխայցերը եւ պատգամավորական բարեկամական խմբերի ակտիվ աշխատանքն ու շփումները:
Արարատ Միրզոյանը բարձր է գնահատել Լեհաստանի իշխանությունների՝ լեհահայերի նկատմամբ դարեր շարունակ ցուցաբերած ջերմ վերաբերմունքը՝ գոհունակությամբ նշելով, որ հայերը իրենց աշխատանքով ու նվիրվածությամբ զգալի ներդրում ունեն Լեհաստանի կյանքի ամենատարբեր ոլորտներում:
Պավել Չեպլակն իր հերթին կարեւորել է համագործակցության զարգացումը բոլոր բնագավառներում՝ նշելով, որ դրանց ընդլայնման հարցում կարեւոր դեր կարող են ունենալ միջխորհրդարանական կապերը, բարեկամական խմբերի արդյունավետ շփումները:
Դեսպանը խորհրդարանի ղեկավարին է ներկայացրել այն ծրագրերը եւ միջոցառումները, որոնք արդեն նախանշվել են միջխորհրդարանական համագործակցության շրջանակներում:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափերում համագործակցության խորացման հեռանկարների եւ հնարավորությունների շուրջ:
17:06 07/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում Լիբանանի դեսպանին
15:50 05/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱզգային ժողովի նախագահը եւ Հայաստանում Ճապոնիայի դեսպանը քննարկել են երկկողմ համագործակցության ուղիներն ու հեռանկարները
11:18 05/02/2019  |  ՄամուլԱրարատ Միրզոյանն իր մոտ է կանչել ԱԺ հանձնաժողովների «իմքայլական» նախագահներին. «գաղտնի» բաներ են քննարկել. «Ժողովուրդ»
18:16 01/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահն ու ՌԴ դեսպանը քննարկել են հայ-ռուսական փոխգործակցության օրակարգը
18:01 29/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱրարատ Միրզոյանն ընդունել է Հայաստանում ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի մշտական ներկայացուցչին
09:52 15/01/2019  |  ՄամուլՀՀ խորհրդարանի պատմության մեջ երեկ առաջին անգամ ԱԺ նախագահն ընտրվեց միաձայն. «Ժողովուրդ»
17:08 14/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱշոտ Ղուլյանը շնորհավորել է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նորընտիր նախագահին

Спикер парламента Армении обсудил с послом Польши перспективы углубления сотрудничества 02/07/2019   18:09  |  Лента новостей
Председатель НС Арарат Мирзоян 7 февраля принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Польша в РА Павла Чеплака.
Как сообщает пресс-служба парламента Армении, Арарат Мирзоян, приветствуя посла, поблагодарил за поздравление Маршала Сейма Республики Польша М.Кухчински в связи с избранием его председателем НС.
Глава законодательного органа отметил, что армяно-польские отношения опираются на крепкие связи двух дружественных народов, выразив уверенность, что совместными усилиями можно придать им новый импульс.
Особо выделив развитие межпарламентского сотрудничества, председатель НС подчеркнул в этом русле активную работу и взаимные контакты депутатских групп дружбы.
А.Мирзоян высоко оценил многовековое теплое отношение польских властей к армянской общине, с удовлетворением отметив, что армяне своим трудом и преданностью внесли значительный вклад в самые различные сферы жизни Польши.
П.Чеплак в свою очередь подчеркнул важность развития сотрудничества во всех сферах, отметив, что для его расширения важную роль могут сыграть межпарламентские связи, плодотворные контакты групп дружбы.
Посол представил спикеру парламента программы и мероприятия, уже   намеченные в рамках межпарламентского сотрудничества.
Собеседники обменялись мнениями по перспективам и возможностям углубления сотрудничества как в двустороннем, так и многостороннем форматах.