Վերաքննիչը կրկին վերացրեց Վահագն Հարությունյանի կալանքը 02/06/2019   16:16  |  Դատական ռեպորտաժներ
Վերաքննիչ քրեական դատարանը՝ նախագահությամբ դատավոր Մհեր Արղամանյանի, այսօր՝ փետրվարի 6-ին հրապարակեց Մարտի 1-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի խափանման միջոցի գործով որոշումը։
«Փաստինֆո»-ին ասաց  Հարությունյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը՝ նշելով, որ դատարանը մասնակի բավարարել է պաշտպանական կողմի բողոքը, բեկանել կալանավորման որոշումը և գործն ուղարկել առաջին ատյանի դատարան նոր քննության։
«Կարծում եմ, որ  դատարանը շեշտը դրել է պաշտպանական իրավունքից զրկելու վերաբերյալ խախտումներին, որի մասին պաշտպանական կողմը բարձրաձայնում էր»,–ասաց նա։
Նշենք, որ 2018թ. դեկտեմբերի 30-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանն առանց պաշտպանական կողմի մասնակցության՝ Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ երկրորդ անգամ կալանքի որոշում է կայացրել։

Апелляционный суд Армении отменил арест Ваагна Арутюнян 02/06/2019   16:52  |  Судебный репортаж
Апелляционный уголовный суд Армении под председательством судьи Мгера Аргаманяна сегодня, 6-го февраля, огласил решение по вопросу о мере пресечения в отношения бывшего руководителя следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года Ваагна Арутюняна.
Как сообщил “ФактИнфо” адвокат Арутюняна Мигран Погосян, суд частично удовлетворил жалобу стороны защиты, отменил решение об аресте и отправил дело в суд первой инстанции на новое рассмотрение.
“Полагаю, что суд акцентировал свое внимание на нарушениях, связанных с лишением права на защиту, на что указывала сторона защиты”, - сказал он.
Отметим, что 30-го декабря 2018 года суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Артуша Габриеляна без участия стороны защиты вынес решение о повторном аресте Ваагна Арутюняна.