Ովքեր 160 հազար դրամով ձեռք են բերել նոր սերնդի ՀԴՄ-ներ, կհրավիրվեն ՊԵԿ և նրանց հետ վերահաշվարկ կիրականացվի. Փաշինյան 02/05/2019   13:52  |  ԼՐԱՀՈՍ
Քիչ առաջ ավարտվեց իմ հերթական աշխատանքային հանդիպումը ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանի հետ, ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է ՀՀ վարչապետը:
«Հաշվի առնելով քաղաքացիների բողոքներն ու առաջարկները, ՊԵԿ նախագահը որոշում կկայացնի նոր սերնդի ՀԴՄ-ները 160 հազար դրամի փոխարեն 60 հազար դրամով տրամադրել այն սուբյեկտներին, որոնց համար օրենքի ուժով նման ՀԴՄ-ներ ունենալը պարտադիր է դարձել ս/թ հունվարի 1-ից:
Տարաժամկետ վճարման, այսինքն՝ գումարը երկու տարվա ընթացքում վճարելու հնարավորությունը, որը մինչ այս էլ կար, կպահպանվի:
Այս հնարավորությունից, ըստ էության, կօգտվեն շուրջ 25 հազար փոքր եւ միջին սուբյեկտներ:
Հատուկ նշեմ, որ վերը նշված կատեգորիայի, ուշադրություն դարձրեք՝ վերը նշված կատեգորիայի այն սուբյեկտները, ովքեր արդեն 160 հազար դրամով ձեռք են բերել նոր սերնդի ՀԴՄ-ներ, կհրավիրվեն ՊԵԿ եւ նրանց հետ վերահաշվարկ կիրականացվի:
Նշեմ նաեւ, որ ՀԴՄ-ների ոլորտում նույնպես պետական մենաշնորհը հանվում է, եւ քաղաքացիները պահանջվող պարամետրերի ՀԴՄ-ներ բացի համանուն ՊՈԱԿ-ից կարող են ձեռքբերել ցանկացած տեղից. պարամետրերի վերանայման հարցը նույնպես քննարկման փուլում է», - գրել է նա:

Пашинян сообщил бизнесменам хорошую новость после встречи с главой Комитета госдоходов Армении 02/05/2019   14:36  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня провел встречу с председателем Комитета государственных доходов Армении Давидом Ананяном.
“С учетом жалоб и предложений граждан, председатель КГД примет решение о предоставлении контрольно-кассовых машин(ККМ) нового поколения за 60 тысяч драмов вместо прежних 160 тысяч драмов тем субъектам, для которых закупка ККМ стало обязательной с 1-го января”, - написал Никол Пашинян на своей странице в соцсети Facebook.
При этом, как отметил он, возможность оплаты в рассрочку, то есть в течение 2 лет, сохранится.
"Это возможностью, по сути, воспользуются 25 тыс. субъектов малого и среднего бизнеса. Особо отмечу, что те субъекты вышеуказанной категории, которые уже приобрели за 160 тыс. драмов кассовые аппараты нового поколения, будут приглашены в КГД для перерасчета", - пояснил Пашинян.
По его словам, в скором времени государственная монополия на ККМ будет отменена, и граждане смогут приобретать кассовые аппараты с требуемыми параметрами в любом месте.