Հացադուլը հարցի լուծում չէ. Նաիրա Զոհրաբյանը կոչով վիմել է անժամկետ հացադուլ հայտարարած կինոռեժիսորին 02/04/2019   16:20  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը կինոռեժիսոր Հովհաննես Գալստյանին կոչ է արել դադարեցնել հացադուլը՝ նշելով, որ դա հարցի լուծում չէ։  Այս մասին ֆեյսբուքի իր էջում գրել է ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության պատգամավոր Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Քիչ առաջ խոսեցի մշակույթի փոխնարարար Նազենի Ղարիբյանի հետ։ Ըստ փոխնախարարի` մշակույթի նախարարությունն այս պատմության մեջ մեղավորության իր բաժինը չունի։ Հովհաննես Գալստյանը, հակառակը, պնդում է, որ նախարարությունն իր մեծ պատասխանատվությունն ունի։
Հացադուլը հարցի լուծում չէ։ Որպես Մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ, կոչ եմ անում Հովհաննեսին` դադարեցնել հացադուլը, իսկ մշակույթի նախարարությանն ու կինոարտադրողների ազգային ասոցիացիային` չհրաժարվել սեփական պատասխանատվության չափից եւ սկսել եռակողմ բանակցություններ։ Մարդու իրավունքների եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը պատրաստ է դառնալ այդ քննարկումների հարթակը»:

Депутат парламента Армении Наира Зограбян призвала кинорежиссера Ованнеса Галстяна прекратить голодовку 02/04/2019   16:54  |  Лента новостей
Депутат Национального собрания РА от фракции “Процветающая Армения” Наира Зограбян призвала кинорежиссера, директора-основателя Parallels Film Production Ованнеса Галстяна прекратить голодовку.
"Кинорежиссер Ованнес Галстян вновь объявил бессрочную голодовку. Все мои призывы прекратить голодовку и вновь попытаться начать обсуждения с пока ещё существующим министерством культуры РА и Национальным киноцентром Армении  не увенчались результатом", - написала на своей странице в соцсети Facebook Наира Зограбян.
Она сообщила, что немногим ранее переговорила с заместителем министра культуры Назени Казарян.
По словам замглавы ведомства, у министерства культуры нет доли вины в этой истории. Ованнес Галстян, напротив, утверждает, что министерство несет огромную ответственность по этому вопросу.
"Голодовка – не выход из создавшейся ситуации. В качестве председателя Постоянной комиссии по защите прав человека и общественным вопросам, призываю Ованнеса прекратить голодовку, а министерство культуры и Национальный киноцентр Армении – не отказываться от своей доли ответственности и начать трехсторонние переговоры. Постоянная комиссия по защите прав человека и общественных вопросов готова стать платформой для этих обсуждений", – отметил Наира Зограбян.