Ամբուլատոր-պոլիկլինիկական օղակում հունվարի 1-ից 15-20 տոկոսով աշխատավարձերը բարձրացվել են 02/02/2019   14:02  |  Առողջություն
ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանը ստորագրել է ամբուլատոր-պոլիկլինիկական օղակում հունվարի 1-ից  15-20 տոկոսով աշխատավարձերը բարձրացնելու հրաման։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ` այս մասին իր ֆեյսբուքյան էջում գրառում է  կատարել Արսեն Թորոսյանը:
«Այսօր ստորագրեցի հրաման առողջության առաջնային պահպանման (ԱԱՊ) օղակի բուժաշխատողների աշխատավարձի նոր հաշվարկի վերաբերյալ: Սա արդեն երկրորդ բարձրացումն է վերջին կես տարվա մեջ, որի արդյունքում ԱԱՊ մոտ 10.000 բուժաշխատողների աշխատավարձը գումարային բարձրանում է 30-40 տոկոսի չափով»,-նշել է նախարարը:
Նա ընդգծել է, որ այս քայլը պետք է դիտարկել կանխարգելիչ բժշկության զարգացման իրենց քաղաքականության շրջանակներում։ «ԱԱՊ օղակից և բուժաշխատողներից ակնկալում ենք ավելի լավ արդյունքներ՝ հատկապես իրենց կողմից սպասարկվող ազգաբնակչության մոտ քրոնիկ հիվանդությունները կառավարելու տեսանկյունից, որպեսզի բեռնաթափենք հիվանդանոցները և շտապօգնության ծառայությունը։ Այս քայլը թույլ կտա նաև ԱԱՊ օղակ ներգրավել մեր լավագույն բուժաշխատողներին»,-գրառումն ավարտել է Արսեն Թորոսյանը:
11:51 23/01/2019  |  ԱռողջությունՊետությունն ամբողջությամբ փոխանցելու է չարորակ հիվանդությունների վիրահատական բուժման գումարը. Արսեն Թորոսյան
10:42 01/12/2018  |  ՄամուլԹորոսյանը հայտարարել է, որ մնալու է իր պաշտոնին, իրեն են միացնելու սոցապնախարարությունը և արդեն աշխատակազմի ղեկավարի պաշտոնը խոստացել է իր շտաբի պետին. «Հրապարակ»
19:26 15/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրսեն Թորոսյանը հորդորում է ամեն տարի պատվաստվել սեզոնային գրիպի դեմ
19:22 15/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱռողջապահության ֆինանսավորումը հաջորդ տարի էականորեն կաճի. Արսեն Թորոսյան
13:26 08/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄիֆ է այն թեզը, թե Հայաստանում քաղցկեղի պատճառը հանքարդյունաբերությունն է. բաց նամակ՝ Արսեն Թորոսյանին

Зарплаты медработников амбулаторно-поликлинического звена с 1 января повысились на 15-20% 02/02/2019   14:52  |  Здоровье
Министр здравоохранения Армении Арсен Торосян подписал приказ о повышении с 1 января с.г. сотрудникам амбулаторно-поликлинического звена заработных плат на 15-20%. Об этом глава Минздрава Армении сообщил на своей стрaнице в соцсети Facebook.
Он напомнил, что это уже второе повышение оклада за последние полгода, в результате чего зарплата порядка 10.000 медработников звена первичной охраны здоровья суммарно повысилась на 30-40%.
"Этот шаг нужно рассматривать в рамках нашей политики развития профилактической медицины. А от звена первичной охраны здоровья и медработников ждем лучших результатов, в особенности с точки зрения управления ими хроническими заболеваниями у обслуживаемого ими населения, чтобы разгрузить больницы и службу скорой помощи. Этот шаг позволит также привлечь в звено первичной охраны здоровья наших лучших медработников", - написал Арсен Торосян.