Հայկական բանակի օրը հուլիսի 26-ն է. «Սասնա ծռեր» 01/28/2019 12:07 | ԼՐԱՀՈՍ
«Սասնա ծռեր» համահայկական կուսակցության Քարտուղարությունն ուղերձ է հղել՝ Հայկական Բանակի վերստեղծման օրվա առիթով, որը ներկայացնում ենք ստորև.
Հիշողությունն ինքնության կենսունակության և դրսևորման անհրաժեշտ պայման է:
Այսօրվա՝ այսպես կոչված 3-րդ, Հանրապետությունը կառուցված է հիշողության փակուղու վրա: Այն, ըստ էության, Խորհրդային Հայաստան կոչված վարչատարածքային միավորի, այլ ոչ թե 1-ին Հանրապետության ժառանգորդն է, հրաժարվում է ազգային առաքելությունից և կորցրած Հայրենիքին վերատիրանալու բնական պահանջմունքից:
Պատահական չէ, որ նա իր անկախությունը տոնում է Խորհրդային Հայաստանի տարածքով անկախություն հռչակելու համար 1991 թ. սեպտեմբերի 21-ին անցկացված հանրաքվեի օրը, Բանակի ստեղծման օր է համարում 1992 թ. հունվարի 28-ը, երբ ստեղծվել է պաշտպանության նախարարությունը և, որ ամենաբնորոշն է՝ իր անվտանգության մարմինների ստեղծման օր է համարում խորհրդաբոլշևիկյան արյունոտ և հակահայ Չեկայի ստեղծման օրը՝ 1917 թ. դեկտեմբերի 20-ը:
Նրան նույնիսկ չի մտահոգում այն անհեթեթությունը, որ Բանակն ընդամենը 27 տարեկան է, իսկ ԱԱԾ-ն՝ ավելի քան 100: Զուգահեռաբար՝ Արցախում նույն տոները նշվում են այսպես կոչված 3-րդ Հանրապետությունից տարբերվելու և զատվելու իրադարձությունների օրերին:
Մեզ համար արդիական պետականության մարմնացումը 1918 թ. մայիսի 28-ին ստեղծված Հայաստանի 1-ին Հանրապետությունն է, ուստի Բանակի օրը պետք է նշվի հուլիսի 26-ին, քանի որ փաստացի 1918 թ. այդ օրն է ստեղծվել Հայաստանի Հանրապետության բանակը:
Մոտ է այն օրը, երբ դուրս կգանք հիշողության փակուղուց և կստեղծենք ազգային առաքելությանը միտված, Հայրենիքի վերատիրացմանը հետամուտ և 1-ին Հանրապետության ժառանգորդության վրա հիմնված Նոր Հանրապետություն, որտեղ տոները կունենան ազգային իմաստ ու բովանդակություն:
Մինչ այդ՝ Հունվարի 28-ը ընդունում ենք որպես Հայկական Բանակի հերթական վերստեղծման օր և այդ առիթով շնորհավորում ենք մեր ամբողջ ժողովրդին, Զինված Ուժերի բոլոր զինվորներին, սպաներին ու վետերաններին՝ մաղթելով անխորտակելի հզորություն և նորանոր հաղթանակներ: