Նիկոլ Փաշինյանն ու Իլհամ Ալիևը պայմանավորվել են «առնվազն չխուսափել» հանդիպումներից 01/23/2019   15:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ Դավոսի գագաթնաժողովի շրջանակներում հանդիպումը բանակցային գործընթացի պաշտոնական մեկնարկ կամ հանգրվան չէ, Facebook-յան ուղիղ եթերով ասաց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն՝ անդրադառնալով նախօրեին տեղի ունեցած հանդիպմանը։
«Սա Իլհամ Ալիևի հետ մեր երրորդ հանդիպումն ու խոսակցությունն է ու նախկինում էլ այդ հանդիպումները պլանավորված չեն եղել։ Խնդիր կա՝ քննարկել այն իրավիճակները, երբ երկուսս էլ մասնակցում ենք միևնույն միջոցառմանը։ Օրինակ՝ լինում է, երբ դեմ-դիմաց դուրս ենք գալիս, ու քանի որ չենք քննարկել այդ հարցը, որոշակի իրավիճակներ են ստեղծվում», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ շարունակելով. «Այս հանդիպմանը եկել ենք պայմանավորվածությանը, որ եթե մի տեղում ենք գտնվում, առնվազն չենք խուսափում հանդիպումից»։
Անդրադառնալով զրույցի բովանդակությանը՝ ՀՀ վարչապետը նշեց, որ «ըստ էության, բոլոր երեք հանդիպումի ժամանակ  քննարկվել է բանակցային գործընթացի պատմությունը, երբ ու որ փուլում ինչ տեղի ունեցավ և այլն»։
«Ոչ մի կոնկրետ դետալ մենք չենք քննարկում, ուղղակի մտքեր ենք փոխանակում, բանակցային գործընթացի վերաբերյալ ընկալումները փոխադարձ ներկայացնում։ Քննարկումների հիմնական առանցքն այն ամենն է, ինչի մասին խոսում ենք նաև հրապարակային», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով.
«Շատ կարևոր եմ համարում արձանագրելը, որ լինում են մեկնաբաններ, ովքեր փորձում են հանրությանը ներշնչել, որ «ա՜յ, տեսե՛ք, ինչ-որ դավադրություններ կան»։ Սա, կարծում եմ, մեկընդմիշտ հստակեցված է մեզ համար՝ դավադրություններ լինել չեն կարող ու նույնիսկ աբսուրդ է դրանց մասին մտածել»։
11:06 23/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Բացարձակ անհասկանալի է, թե ուր է շտապում ՀՀ վարչապետը, և ինչո՞ւ է նա ոչ պաշտոնական առիթ որոնում՝ օր առաջ հանդիպելու Ադրբեջանի նախագահի հետ»
23:32 22/01/2019  |  Քաղաքական«Հայ ժողովուրդն իրավունք ունի ավելին իմանալու այս հանդիպման մասին, քան Նիկոլ Փաշինյանի կցկտուր գրառումը». Արմեն Աշոտյանը՝ Փաշինյան-Ալիև հանդիպման մասին

Пашинян рассказал, о чем договорился с Алиевым в Давосе 01/23/2019   16:07  |  Карабахский конфликт
Встреча с президентом Азербайджана Ильхамом Алиевым в Давосе не является официальным стартом переговорного процесса, заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в прямом со своей страницы в Facebook.
Встреча Никола Пашиняна с Ильхамом Алиевым состоялась накануне, 22 января.
Как сообщила пресс-служба правительства Армении, в ходе встречи собеседники обменялись мнениями о текущем состоянии и дальнейших обсуждениях по переговорному процессу вокруг урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
“Эта был третий по счету разговор с Ильхамом Алиевым. Как и доселе состоявшиеся встречи, так и  эта встреча в Давосе заранее не планировалась. Бывают мероприятия, в которых мы оба принимаем участие. На этой встрече мы договорились о том, что, если находимся в одном месте, то по меньшей мере не будем избегать встреч", - рассказал Никол Пашинян
Коснувшись содержания беседы, Пашинян отметил, что “в ходе всех трех встреч обсуждалась история переговорного процесса”.
“Мы не обсуждали ни одной конкретной детали. Просто состоялся обмен мнениями относительно переговорного процесса. Ключевым в ходе дискуссии является все то, о чем мы говорим и публично”, - сказал Пашинян.
“Считаю важным отметить, что бывают комментаторы, которые пытаются внушить обществу, что есть какой-то заговор. Я полагаю, что для нас раз и навсегда ясно, что не может быть никаких заговоров, абсурдно даже думать об этом”, - подчеркнул Пашинян.