Հենրիխ Մխիթարյանը դառնում է 30 տարեկան   01/21/2019   11:15  |  Անցուդարձ
Հայաստանի ֆուտբոլի ազգային թիմի և Լոնդոնի «Արսենալ»-ի կիսապաշտպան Հենրիխ Մխիթարյանը տոնում է ծննդյան 30-ամյակը:
Մխիթարյանը անկախ Հայաստանի պատմության մեջ լավագույն ֆուտբոլիստն է, դեռևս միակը, ով հանդես է Անգլիայի առաջնությունում:
Հենրիխ Մխիթարյանը ծնվել է 1989 թվականի հունվարի 21-ին: Կյանքի առաջին տարիներն անցկացրել է Ֆրանսիայում։ Յոթ տարեկան հասակում ընտանիքի հետ Ֆրանսիայից վերադարձել է Հայաստան, որտեղ էլ որոշել է ընտրել ֆուտբոլիստի կարիերան։ Հայաստանի ազգային հավաքականի լավագույն ռմբարկուն է, իսկ 2015 թվականից՝ ավագը։
Մխիթարյանը Երևանի «Փյունիկ»-ի սան է, հանդես է եկել նաև Դոնեցկի «Մետալուրգ» և «Շախտյոր» թիմերում: 2013 թվականին տեղափոխվել է Դորտմունդի «Բորուսիա»: Մինչև 2018 թվականը հանդես է եկել անգլիական «Մանչեսթեր Յունայթեդ» ակումբում` որպես կիսապաշտպան։ 2018 թվականի հունվարի 22-ին Մխիթարյանը 4 տարվա պայմանագիր է կնքել Լոնդոնի «Արսենալի» հետ:
Մխիթարյանը Հայաստանում ՅՈՒՆԻՍԵՖ-ի բարի կամքի դեսպանն է:
Արժանացել է Երևանի պատվավոր քաղաքացու կոչման (2012): Ութ անգամ (վերջին յոթ անգամն՝ անընդմեջ) ճանաչվել է Հայաստանի լավագույն ֆուտբոլիստ (2009, 2011, 2012, 2013, 2014, 2015, 2016, 2017 թվականներին): Համարվում է լավագույն ռմբարկուն Հայաստանի ազգային հավաքականի պատմության մեջ՝ 60 խաղում խփած 22 գնդակով։ Հանդիսանում է միակ հայ ֆուտբոլիստը, որը խաղացել է Անգլիայի Պրեմիեր լիգայում: 2017 թվականին ընդգրկվել է Հայաստանի լավագույն մարզիկների լավագույն 10-ում:

Генриху Мхитаряну сегодня исполняется 30 лет 01/21/2019   11:59  |  Из жизни
Полузащитнику сборной Армении по футболу и лондонского «Арсенала» Генриху Мхитаряну сегодня, 21 января, исполняется 30 лет.
Мхитарян признан лучшим футболистом Армении времен ее независимости, единственным, кто выступает в первенстве Англии.
Генрих Мхитарян родился 21-го января 1989 года в Ереване. Первые годы жизни провел во Франции, в семилетнем возрасте вернулся с семьей в Армению. Мхитарян начал свою футбольную карьеру в ереванском клубе "Пюник". Он стал лучшим бомбардиром сборной Армении, а с 2015 года – ее капитаном.
Генрих Мхитарян выступал за донецкие ФК "Металлург" и "Шахтер", с 2013 года играл в дортмундовской "Боруссии", затем – в "Манчестер Юнайтед". В 2018 году Генрих Мхитарян перешел в лондонский "Арсенал".
Генрих Мхитарян выступает в Армении послом доброй воли ЮНИСЕФ.
Мхитарян удостоен звания почетного гражданина Еревана, восемь  раз признавался лучшим футболистом года Армении. В 60 играх за сборную Армении он забил 22 мяча.  В 2017 году Генрих Мхитарян был включен в десятку лучших спортсменов Армении.
Лондонский "Арсенал" поздравил Генриха Мхитаряна с 30-летием.
"С днем рождения, Мики! Сегодня Мхитаряну исполняется 30 лет. Мы надеемся, что год для тебя сложится удачно. Мы с нетерпением ждем твоего возвращения на поле в ближайшее время", - говорится в сообщении, опубликованном на официальной странице в Twitter.