«Լրագրողն իրավունք ունի օգտագործել մասնագիտական այն գործիքը, որը ինքն է նախընտրում». Հայկական PR ասոցիացիա 01/19/2019   12:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Հայկական Փի Ար ասոցիացիա» գիտատեղեկատվական ՀԿ-ն կոչ է անում բոլոր պետական և քաղաքական գործիչներին աշխատել թափանցիկ, չխոչընդոտել լրագրողների մասնագիտական աշխատանքը, շփվել հանրության հետ՝ օգտագործելով բոլոր հաղորդակցական միջոցները։
Հիշեցնենք, հայտարարությունը հետևեց այն բանին, որ ԱԺ փոխնախագահ Լենա Նազարյանը լրագրողներին խնդրել էր իրեն չտեսանկարահանել հեռախոսներով։
«Ժողովրդավարական համակարգերում հանրային կապերի (PR) դերը խիստ կարևոր է։
Յուրաքանչյուրը (պետական կառույց, մասնավոր կազմակերպություն, պետական կամ քաղաքական գործիչ) պետք է կարևորի հանրային կարծիքն ու հասարակության հետ կապը։ ՀՀ-ում հանրային կարծիք ձևավորող ամենաազդեցիկ գործիքները շարունակում են մնալ զանգվածային լրատվության միջոցները։ Արդի տեղեկատվական տեխնոլոգիաները լրագրողին հնարավորություն են տալիս աշխատել ավելի օպերատիվ, նորությունները հաղորդել ուղիղ եթերի ձևաչափով։ Քայլել ժամանակակից տեխնոլոգիաների դարաշրջանում ամենևին չի նշանակում լինել ոչ պրոֆեսիոնալ։
Լրագրողն ինքն է ընտրում այն գործիքը, որով կարող է տեսագրել կամ ուղիղ եթեր հեռարձակել, ձայնագրել կամ գրել։ Ժամանակակից տեղեկատվական տեխնոլոգիաները (այդ թվում նաև բջջային հեռախոսները) հնարավորություն են ընձեռում միաժամանակ իրականացնել մի շարք գործառույթներ, հնարավորություն տալով աշխատել օպերատիվ՝ չկորցնելով կատարած աշխատանքի որակը։
Յուրաքանչյուր ոլորտում պետք է աշխատեն բանիմաց մասնագետներ․ հմուտ մասնագետի ձեռքին բոլոր գործիքները պրոֆեսիոնալ են դառնում»,-ասված է տարածած հայտարարության մեջ։
10:54 19/01/2019  |  ՄամուլԱյսօրվա իշխանության ներկայացուցիչներից ոմանց մեղադրում են գողականների հետ սերտ հարաբերություններ ունենալու մեջ. «Հրապարակ»
17:32 12/01/2019  |  Մամուլ«Եթե նման մաս­կի շո­ու­նե­րը լրատ­վա­մի­ջոց­նե­րի նկատ­մամբ կրկն­վեն, Հա­յաս­տա­նը եւս կհայտն­վի ՄԻ­ԵԴ ուշ­ադ­րու­թյան կենտ­րո­նում». «Առա­վո­տ»
09:42 11/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մեզ պետք է, որ մարդիկ շատ փող ստանան, այլ ոչ թե կառչեն անփոփոխ գներից». Հրանտ Բագրատյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
09:30 09/01/2019  |  Մամուլ«Հայաստանի նոր իշխանությունները սկսել են ցուցակագրել հայ գյուղացիության ունեցվածքը. ով քանի խոզ, հավ, կով կամ բադ ունի». «Ժամանակ»
09:55 08/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր բոլոր խնդիրներին կա միայն մեկ լուծում, բացառիկ լուծում և այդ լուծումը կոչվում է աշխատանք. Նիկոլ Փաշինյան
15:30 04/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Եթե կառավարությունը չվերանայի որոշումը, ապա ռեստորանները ստիպված կլինեն բարձրացնել գները»․ Հայկական ռեստորանների միություն
09:54 29/12/2018  |  ՄամուլՄեկի համար սիրո և համերաշխության, մյուսի համար՝ սպառնալիքների տարի․ «Հրապարակ»

Журналист имеет права использовать тот профессиональный инструмент, который он предпочитает - "Армянская PR-ассоциация" 01/19/2019   12:33  |  Лента новостей
Научно-информационная общественная организация "Армянская PR-ассоциация" призывает всех государственных и политических деятелей работать прозрачно, не препятствовать профессиональной деятельности журналистов, контактировать с обществом, используя все средства коммуникации. Напомним, заявление последовало после того, как вице-спикер Национального собрания Армении Лена Назарян попросила журналистов на снимать ее на телефон.
"В демократической системе роль связей с общественностью(PR) весьма важна. Каждый(госструктура, частная организация, государственный или политический деятель) должен придавать важное значение общественному мнению и связям с общественностью. В Армении самыми влиятельными инструментами по формированию общественного мнения продолжают оставаться средства массовой информации. Современные информационные технологии дают журналисту возможность повысить оперативность работы и сообщать новости в формате прямого эфира. Шагать в ногу со временем в эпоху современных технологий вовсе не значит быть непрофессионалом", - говорится в заявлении.
Отмечается, что журналист сам выбирает тот инструмент, с помощью которого он может осуществлять видеосъемку или запускать прямую трансляцию, записывать или писать.
"Современные информационные технологии(в том числе и мобильные телефоны) дают возможность одновременно выполнять несколько функций, позволяя повысить оперативность работы не в ущерб ее качеству. В каждой сфере должны работать сведущие специалисты. В руках умелого специалиста все инструменты превращаются в профессиональные", - указывается в заявлении.