Մայրապետյանի բուժումը չապահովելը կարող է հանգեցնել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 34-րդ հոդվածի խախտման. ՄԻԵԴ-ը նախազգուշացրել է 01/18/2019   12:50  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը 2019 թվականի հունվարի 17-ի որոշմամբ բավարարել է Սամվել Մայրապետյանի 2019 թվականի հունվարի 2-ի միջնորդությունը՝ Դատարանի կանոնների 39-րդ կանոնի համաձայն միջանկյալ միջոց ձեռնարկու վերաբերյալ: Այս մասին պաշտոնական հաղորդագրությամբ է հանդես եկել ԱՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունը:
Հիշեցնենք, որ դիմումատուն Եվրոպական դատարանից խնդրել էր ՀՀ իշխանություններին պարտավորեցնել վերադարձնել իր անձնագիրը և թույլատրել Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում գտնվող իր կողմից մատնանշված բուժհաստատությունում բուժման նպատակով անհապաղ մեկնել երկրից:
Նշված որոշմամբ Դատարանը ՀՀ կառավարությունից պահանջում է անհապաղ ապահովել, որ դիմումատուն ստանա համարժեք բժշկական օգնություն՝ իր ընթացիկ առողջական վիճակին և բժիշկ-մասնագետների ցուցումներին համապատասխան, անհրաժեշտության դեպքում նաև` ապահովելով տրանսլjումինալ դրենավորման գործընթացը:
ՀՀ կառավարությունը հնարավորինս սեղմ ժամկետում, բայց ոչ ուշ քան տասնհինգ օրվա ընթացքում Դատարանին պետք է տրամադրի տեղեկատվություն միջանկյալ միջոցի կիրառումն ապահովելու նպատակով ձեռնարկված անհրաժեշտ միջոցների մասին:
Դատարանը նաև կողմերի ուշադրությունն է հրավիրել այն փաստին, որ Պայմանավորվող պետության կողմից 39-րդ կանոնի համաձայն սահմանված միջոցի իրականացումը չապահովելը կարող է հանգեցնել Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 34-րդ հոդվածի խախտման:
Ներկայումս Եվրոպական դատարանում ՀՀ կառավարության լիազոր ներկայացուցիչը, համագործակցելով իրավասու մարմինների հետ, ձեռնարկում է անհրաժեշտ քայլեր քննարկվող որոշման պահանջների կատարումն ապահովելու համար:
12:44 18/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՊահանջեք իրավապահ մարմիններին գործել պրոֆեսիոնալ. Արփինե Հովհաննիսյանը՝ իշխանություններին
21:22 17/01/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՄԻԵԴ-ը՝ ի օգուտ Սամվել Մայրապետյանի որոշում է կայացրել. նա պետք է մեկնի Գերմանիա
16:10 10/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓաստաբանները պարզաբանել են, թե ինչու Սամվել Մայրապետյանի բուժումը Հայաստանում հնարավոր չէ
11:11 10/01/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՄԻԵԴ-ը հետաձգել է Սամվել Մայրապետյանի գործով միջանկյալ միջոց ձեռնարկելու հարցի քննությունը և հարցեր առաջադրել ՀՀ կառավարությանը
19:54 09/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՔԾ-ն խեղաթյուրում է իրականությունը Սամվել Մայրապետյանի գործով
13:50 09/01/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ պարզաբանումը՝ Սամվել Մայրապետյանի փաստաբանական խմբի հայտարարությունների կապակցությամբ
19:22 08/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀՔԾ-ն վերադարձրել է Մայրապետյանի անձնագիրը, սակայն թույլ չի տալիս մեկնել երկրից. ՀՔԾ-ն մի ապօրինությունը վերացնելով, կատարել է մեկ այլ ապօրինություն

ЕСПЧ предупредил о последствиях необеспечения лечения предпринимателя Майрапетяна 01/18/2019   13:37  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека (ЕСПЧ) 17-го января вынес решение, которым удовлетворил ходатайство предпринимателя Самвела Майрапетяна от 2 января 2019 года о применении в соответствии с  39 правилом Регламента ЕСПЧ промежуточной меры.ЕСПЧ вынес решение в пользу предпринимателя Самвела Майрапетяна - заявление адвокатовНапомним, заявитель попросил Европейский суд  обязать власти Армении вернуть ему паспорт и разрешить ему немедленно выехать из страны с целью прохождения лечения в указанной им клинике в Германии.
Как сообщает пресс-служба Министерства юстиции РА, указанным решением Суд требует от правительства Армении немедленного обеспечения оказания заявителю медицинской помощи в соответствии с показаниями врачей, при необходимости и с применением метода транслюминального дренирования.
Правительство РА в максимально сжатые сроки, но не позднее, чем за 15 дней должно предоставить Суду сведения о необходимых мерах, предпринятых с целью обеспечения применения промежуточной меры.
Суд также обратил внимание сторон на тот факт, что необеспечение Договаривающимся государством реализации определенной меры в соответствии с 39 правилом может повлечь нарушение статьи 34 Европейской конвенции по правам человека.
В Минюсте РА заявили, что в данный момент полномочный представитель правительства Армении в ЕСПЧ, сотрудничая с компетентными органами, предпринимает необходимые шаги с целью обеспечения выполнения требований рассматриваемого решения.