Արամ Հարությունյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու և փողերի լվացման համար   01/17/2019   18:20  |  Քրեական խրոնիկոն
Առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում հարուցված քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցության հիման վրա Արամ Հարությունյանը որպես մեղադրյալ է ներգրավվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով նախատեսված հանրորեն վտանգավոր այն արարքների կատարման համար, որ նա, հանդիսանալով ՀՀ գործադիր իշխանության ղեկավար աշխատող, իր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող անձանց օժանդակությամբ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք է ստացել, ապա՝ օրինականացրել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով գույքը:
Ինչպես տեղեկացնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը, ըստ մեղադրանքի` Արամ Հարությունյանը, 2007թ. հունիսի 8-ից զբաղեցնելով ՀՀ բնապահպանության նախարարի պաշտոնը, միաժամանակ հանդիսանալով ռազմավարական նշանակություն ունեցող օգտակար հանածոներ պարունակող ընդերքի տեղամասերի նկատմամբ հանքային իրավունքի ձևավորման միջգերատեսչական մրցութային հանձնաժողովի նախագահ, գործարար Ս. Հ.-ին հանքերևակումների ուսումնասիրության 10 հատուկ լիցենզիաներ տրամադրելու գործընթացն իրականացնելու, հետագայում ուսումնասիրության ժամկետները երկարացնելու և հանքերի շահագործման թույլտվություն ստանալու հարցը նրա օգտին լուծելուն նպաստելու համար գործարարից պահանջել և ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով՝ 4.2 մլրդ ՀՀ դրամին համարժեք 14 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառք:
Արդյունքում` 2008թ. հունվար-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում, Սյունիքի, Լոռու և Գեղարքունիքի մարզերի տարբեր բնակավայրերում գտնվող հանքերևակումների ուսումնասիրության 10 հատուկ լիցենզիաներն անցել են Ս. Հ.-ին պատկանող ընկերությունների տրամադրության տակ: Նույն ժամանակահատվածում Ս. Հ.-ն բանկային իր հաշվեհամարներից կանխիկացրել և Արամ Հարությունյանի մտերիմի միջոցով նրան է տվել 6 մլն ԱՄՆ դոլար կաշառքի գումարը:
Պահանջված կաշառքի գումարի մյուս մասը` 8 մլն ԱՄՆ դոլար գումարը, Արամ Հարությունյանն իր մտերիմների օժանդակությամբ ստացել է Արաբական Միացյալ Էմիրություններում բացված տարբեր հաշվեհամարներին փոխանցումներ կատարելու եղանակով, այնուհետև գումարի ծագման իրական աղբյուրը քողարկելու և դրանց օրինական տեսք հաղորդելու նպատակով Արամ Հարությունյանը հանցավոր ճանապարհով ստացված գումարները փոխանցել է միջազգային ընկերության՝ Շվեյցարիայի Համադաշնությունում գտնվող բանկային հաշվեհամարին, ապա կազմակերպել հիշյալ հաշվեհամարից գումարների պարբերաբար փոխանցումն իր հետ մտերիմ հարաբերությունների մեջ գտնվող անձին պատկանող և ՀՀ տարածքում ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող ընկերության հաշվեհամարին:
Արամ Հարությունյանի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում: ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչի կողմից միջնորդություն է ներկայացվել Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարան` նրա նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու համար:
10:04 25/12/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱրամ Հարությունյանի դեմ ցուցմունք է տվել նրա մտերիմը. մանրամասներ քրգործից. aysor.am
10:19 15/12/2018  |  ՄամուլԻրավապահները հայտնաբերել են Արամ Հարությունյանի գործով հետախուզվողին. «Ժողովուրդ»
10:45 12/12/2018  |  ՄամուլԱրամ Հարությունյանը հատե՞լ է ՀՀ սահմանը. «Հրապարակ»
15:09 04/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԴատախազության պատասխանը՝ ԱԺ պատգամավորին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդությունների ներկայացման շուրջ սկսված շահարկումներին
10:37 04/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ-ում քվորում չկա.Արամ Հարությունյանին կալանավորելու միջնորդության քննարկումն առկախված է (ուղիղ միացում)
13:58 03/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրամ Հարությունյանին անձեռնմխելիությունից զրկելու միջնորդությունը կքննարկվի վաղը. արդյո՞ք քարոզարշավի ժամանակ կապահովվի քվորումը
12:05 03/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀույս ունեմ, որ պատգամավորները չեն խոչընդոտի կոռուպցիայի դեմ պայքարին.Նիկոլ Փաշինյան

Экс-депутат парламента Армении объявлен в розыск по обвинению в получение взятки в 14 млн. долларов и отмывании денег 01/18/2019 09:34 | Криминальная хроника
На основании доказательств, добытых в рамках возбужденного в Специальной следственной службы уголовного дела по факту получения взятки в особо крупных размерах, бывший депутат и экс-министр охраны природы Армении Арам Арутюнян привлечен в качестве обвиняемого по пункту 2 части 4 статьи 311 (“Получение взятки в особо крупных размерах”), а также по пункту 1 части 3 статьи 190 (Легализация доходов, полученных незаконным путем в особо крупных размерах) Уголовного кодекса Армении.
Как сообщает пресс-служба ССС, Арама Арутюняна обвиняют в том, что он, будучи руководящим работником в структуре исполнительной власти Армении, при содействии близких ему людей получил взятку в особо крупных размерах, а затем легализовал имущество в особо крупных размерах, полученное преступным путем.
Согласно обвинению, Ара Арутюнян, занимавший с 8-го июня 2007 года пост министра охраны природы и возглавлявший межведомственную комиссию по выдаче специальных лицензий на проведение исследований месторождений полезных ископаемых, потребовал у предпринимателя С.А. и получил взятку в 4,2 млрд. драмов(14 млн. долларов США) для оказания помощи в вопросе получения лицензий на исследование и эксплуатацию 10 шахт, а также для продления сроков исследований в дальнейшем и выдачи разрешения на эксплуатацию рудников.
В результате, с января по ноябрь 2008 года принадлежащим С.А. компаниям были переданы 10 специальных лицензий на проведение исследований шахт в Сюнике, Лори и Гегаркунике. В тот же период С.А. обналичила со своего банковского счета и передала Арутюняну через его знакомого взятку в размере 6 млн. долларов США. Оставшуюся часть требуемой взятки(8 млн. долларов) Аруютнян через своих близких получил посредством переводов на различные банковские счета в ОАЭ.
Позже для сокрытия истинного источника происхождения денежной суммы и ее легализации Арам Арутюнян перечислил полученные преступным путем средства на банковский счет международной организации в Швейцарии. Затем он организовывал периодические переводы сумм с этого счета на счет принадлежащей близкому ему человеку компании, занимающейся предпринимательской деятельностью на территории Армении.
Арам Арутюнян объявлен в розыск. Следователь Специальной следственной службы обратился в суд общей юрисдикции Еревана с ходатайством об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу Предварительное следствие продолжается.