Առաջարկում եմ զերծ մնալ երևակայական կամ կեղծ տեղեկությունների տարածումից. Արա Սաղաթելյան 01/17/2019   12:06  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Առաջարկում եմ զերծ մնալ լրագրողների վստահությունը չարաշահելուց և կեղծ տեղեկություններ տարածելուց»,-Tert.am-ի հետ զրույցում ասաց ԱԺ աշխատակազմի նախկին ղեկավար-գլխավոր քարտուղար Արա Սաղաթելյանը՝ մեկնաբանելով մամուլում հրապարակված լուրը, թե ԱԺ-ում 2018թ.-ին արված տնտեսումներն ինչ-որ կերպ կապված են այդ միջոցները շռայլելու անհնարինության հետ:
«Թեմայի շուրջ հասարակությանը մոլորեցնելու և ինչ-որ առումով հենց լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների վստահությունը չարաշահելու միտումը ես նկատել եմ ավելի վաղ՝ դեռևս լրատվամիջոցների ներկայացուցիչների համար Ամանորի առթիվ կազմակերպված ընդունելության ժամանակ ինձ ուղղված հարցերի ենթատեքստից, որոնց տվեցի սպառիչ պատասխան:
Նորից եմ կրկնում, Ազգային ժողովում տնտեսումները 2017-2018թթ.-ի ընթացքում պայմանավորված են բացառապես աշխատակազմի ազնիվ և արդյունավետ աշխատանքով: Նույն վառելիքի օրինակի վրա պետք է նշեմ, որ 2017թ.-ին արդեն տնտեսել էինք շուրջ 50 տոննա բենզին, որը փոխանցվել է 2018թ.: Իսկ 2018թ.-ին մոտ 40 տոննա պակաս ենք գնել, միաժամանակ կրճատել ենք ԱԺ հաշվեկշռում գտնվող 14 մեքենա:
Արդյունքում 2018թ.-ի ավարտին ունեցել ենք ավելի քան 110 տոննա տնտեսում: Նման հաշվարկ գոյություն ունի յուրաքանչյուր տնտեսման հետ կապված»,-ասաց Սաղաթելյանը:
Արա Սաղաթելյանը հավելեց, որ ԱԺ նյութական միջոցների տնտեսումները և վերաբաշխումներն արտացոլվում են հաշվապահական փաստաթղթերում ամբողջ տարվա ընթացքում, ներկայացվում են պարբերական հաշվետվությունների մեջ և ներկայացվում են այդ թվում՝ Ֆինանսների նախարարություն: Նշված ընթացակարգը պահպանվել է և՛ 2017թ.-ին, և՛ 2018թ-ին: Սաղաթելյանը նաև նշեց, որ բոլոր ծախսերը կատարվել են գործող նորմերի և կարգերի համաձայն:
Հիշեցնենք, որ այսօր «Ժողովուրդ» օրաթերթը գրել էր, թե 2018 թվականին ԱԺ տնտեսումները որևէ տեղ ամրագրված չեն եղել և, իբր, խնայված միջոցների մասին ստիպված են հայտարարել, քանի որ հեղափոխությունից հետո այդ միջոցները չեն կարողացել շռայլել կամ թաքցնել:
09:14 17/01/2019  |  Մամուլ2017-ին մեր աշխատանքները այնպես ենք կազմակերպել, որը 2018-ի համար պիտի լուրջ տնտեսումներ ապահովեր. Արսեն Բաբայան. «Ժողովուրդ»
14:00 11/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ2017-ին մեր կողմից ներդրված տնտեսվարման մեխանիզմները թույլ տվեցին ավելի արդյունավետ օգտագործել միջոցները 2018-ին. Արա Սաղաթելյան
09:34 11/01/2019  |  ՄամուլՎահան Կոստանյանը՝ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար. 30 տոկոսի կրճատում է սպասվում. «Իրատես de facto»
12:34 10/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ աշխատակազմը 114 000 լիտր բենզին է տնտեսել
10:05 10/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ աշխատակազմը 2018-ին տնտեսել է 404 մլն դրամ և գումարը վերադարձրել է պետբյուջե. Արսեն Բաբայան
15:24 24/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ աշխատակազմը և կորեական KOICA գործակալությունը ձեռք են բերել աջակցության պայմանավորվածություն
15:31 07/05/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ աշխատակազմը կշարունակի լինել ամենակարգապահ, ամենակազմակերպված եւ ամենաարդյունավետ կառույցներից մեկը մեր երկրում
09:09 19/01/2018  |  ՄամուլԱԺ աշխատակիցների ատեստավորումը շարունակվում է. «կտրվել» են աշխատակիցներից 2-ը. «Հրապարակ»
09:18 27/12/2017  |  ՄամուլԱԺ-ում կլուծարվեն գործերի կառավարչությունը, վարչություններ, այդ թվում՝ լրատվականը. «Հրապարակ»

Ара Сагателян: предлагаю воздерживаться от злоупотребления доверием журналистов и распространения ложной информации 01/17/2019   15:13  |  Лента новостей
«Предлагаю воздерживаться от злоупотребления доверием журналистов и распространения ложной информации», – заявил в беседе с корреспондентом Tert.am бывший руководитель-генеральный секретарь Аппарата Национального Собрания Армении Ара Сагателян, комментируя опубликованные в СМИ слухи о том, будто сэкономленные в НС в 2018 году средства каким-то образом связаны «с невозможностью расточения этих средств».
«Тенденции к введению общества в заблуждение и в каком-то смысле злоупотреблению доверием средств массовой информации по этой теме я заметил гораздо раньше еще из подтекста адресованных мне после организованного в парламенте приема для журналистов вопросов, на которые я дал исчерпывающий ответ. Вновь пповторяю, что экономия средств в НС в 2017-2018гг. обусловлена исключительно честной и эффективной работой Аппарата НС РА. На том же примере топлива должен отметить, что в 2017 году мы уже сэкономили около 50 тонн бензина, которые перешли на 2018 год. А в 2018 году мы закупили примерно на 40 тонн меньше, в то же время сократили число находящихся на балансе парламента автомобилей на 14 единиц", - сказал Ара Сагателян.
В результате, как отметил он, к концу 2018 года удалось сэкономить более 110 тонн.
"Подобный расчет присутствует в каждом из случаев экономии средств", – пояснил Ара Сагателян.
Он добавил, что экономия материальных средств НС и перераспределения были отражены в бухгалтерских документах в течение всего года, указываются периодически в отчетах и представляются, в том числе министерству финансов. Указанная процедура соблюдалась и в 2017 году, и в 2018 году.
Ара Сагателян напомнил также, что все расходы произведены в соответствии с действующими нормами и порядками.
Отметим, газета "Жоховурд" сегодня написала, что сэкономленные в 2018 году средства НС где-либо зафиксированы не были и якобы о сэкономленных средствах заявили вынужденно, поскольку после революции данные средства не могли ни расточать, ни скрыть.
12:29 25/12/2018  |  Лента новостейСпикер парламента Армении Ара Баблоян встретился с высшим руководством страны