Բակո Սահակյանն ուղերձ է հղել ՀՅԴ ընդհանուր ժողովի մասնակիցներին 01/16/2019   11:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը հունվարի 16-ին ուղերձ է հղել Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության Ընդհանուր ժողովի մասնակիցներին:
«Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության Ընդհանուր ժողովի հարգելի՛ մասնակիցներ,
Ի սրտե ողջունում եմ բոլորիդ կուսակցության այս գերագույն միջոցառման մեկնարկի կապակցությամբ: Մեծ գոհունակությամբ ուզում եմ նշել, որ Արցախում բարձր են գնահատում ձեր՝ տասնյակ երկրներից ժամանած պատվիրակներիդ հայրենանվեր գործունեությունը:
Դաշնակցությունը մեր հանրապետությունում պարբերաբար կազմակերպում է համագումարներ, խորհրդակցություններ, հավաքներ: Սակայն, Ընդհանուր ժողով՝ որպես կուսակցության ամենակարեւոր քաղաքական միջոցառում, Արցախում տեղի է ունենում առաջին անգամ, ինչն ինքնին յուրահատուկ խորհուրդ ունի եւ վկայում է կուսակցության գաղափարախոսության ու գործունեության մեջ Արցախի դերի ու նշանակության մասին:
Դժվար է գերագնահատել Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության դերակատարությունը մեր ազգային-ազատագրական պայքարի, հայոց անկախ պետականության վերականգնման, պաշտպանության, կայացման ու զորացման, համազգային խնդիրների լուծման գործում:
Դաշնակցությունն ու նրա տարբեր կառույցները հանդիսանում են նաեւ մի հզոր կամուրջ, որն ամուր է պահում հայրենիքի եւ սփյուռքի միջեւ կապերը՝ լինելով աշխարհասփյուռ հայության ազգային ինքնության պահպանման, մատաղ սերնդի հայեցի դաստիարակման կարեւորագույն ինստիտուտներից:
Արցախի պետականության ամրապնդումը, արցախյան հիմնախնդրի արդարացի լուծումը, մեր հանրապետության միջազգային ճանաչումն առանցքային նշանակություն ունեն Հայ Յեղափոխական Դաշնակցության համար, ինչը մենք մշտապես զգում եւ արժեւորում ենք:
Ընդհանուր ժողովի օրակարգում ընդգրկված հարցերը, բնական է, ունեն կարեւորագույն նշանակություն ձեր կուսակցության համար, եւ կուզենայի ցանկանալ, որ դրանց բազմակողմանի ու համապարփակ քննարկումները, համապատասխան որոշումների կայացումը հուսալի հիմք հանդիսանան հաստատված ծրագրերի եւ ՀՅԴ հետագա գործունեության իրականացման համար:

Президент Арцаха направил послание участникам Общего собрания АРФ «Дашнакцутюн» 01/16/2019   11:57  |  Лента новостей
Президент Республики Арцах(Нагорно-Карабахской Республики) Бако Саакян 16 января направил послание участникам Общего собрания Армянской Революционной Федерации «Дашнакцутюн».
«Уважаемые участники Общего собрания Армянской Революционной Федерации «Дашнакцутюн»!
Сердечно поздравляю всех вас с началом этого высшего мероприятия партии. С большим удовлетворением хочу отметить, что в Арцахе высоко оценивают патриотическую деятельность ваших делегатов, прибывших из десятков стран мира.
«Дашнакцутюн» периодически организовывает в нашей республике съезды, совещания, собрания. Однако Общее собрание, как самое важное политическое мероприятие партии, в Арцахе проходит впервые, что само по себе имеет особенное значение и свидетельствует о роли и значении Арцаха в идеологии и деятельности партии.
Трудно переоценить роль Армянской Революционной Федерации «Дашнакцутюн» в нашей национально-освободительной борьбе, деле восстановления, защиты, становления и усиления армянской независимой государственности, решения общенациональных задач.
«Дашнакцутюн» и разные ее структуры являются также мощным мостом, который крепко связывает родину и диаспору, будучи одним из важнейших институтов сохранения национальной идентичности, воспитания подрастающего поколения в армянских традициях.
Укрепление арцахской государственности, справедливое решение арцахской проблемы, международное признание нашей республики имеют ключевое значение для Армянской Революционной Федерации «Дашнакцутюн», что мы всегда чувствуем и ценим.
Вопросы, включенные в повестку Общего собрания, конечно же, имеют важнейшее значение для вашей партии, и хочу пожелать, чтобы их всесторонние и всеобъемлющие обсуждения, принятие соответствующих решений стали надежной основой для осуществления утвержденных программ и дальнейшей деятельности АРФД.