Զենքի գործադրմամբ խուլիգանություն, դանակահարություն, կրակոցներ՝  Կարբի համայնքում. Մեղադրանք է առաջադրվել 6 անձի 01/15/2019   18:01  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ  քննության գլխավոր վարչության վարույթում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել են Կարբի համայնքում տեղի ունեցած զինված միջադեպի՝ էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները՝ շարժառիթը, մասնակիցների շրջանակը։ Այս մասօին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ավելի վաղ տեղեկացվել էր, որ 2018թ. մայիսի 27-ին՝ ժամը 22:30-ի սահմաններում, Արագածոտնի մարզի Կարբի համայնքում՝ համայնքապետարանին հարակից տարածքում, մի խումբ անձանց միջև տեղի է ունեցել վիճաբանություն, որը վերածվել է ծեծկռտուքի, կիրառվել հրազեն, առանձին մասնակիցների կողմից օգտագործվել  նաև մահակներ, կտրող-ծակող գործիք։
Դեպքի առթիվ ՀՀ ՔԿ Արագածոտնի մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ, որով նախաքննությունը շարունակվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության մարդու դեմ ուղղված հանցագործությունների քննության վարչությունում:
Նախնական քննության տվյալներով՝ մի խումբ երիտասարդների միջեւ վիճաբանությունն առաջացել է ավտոմեքենան արագ վարելու  պատճառով.  համագյուղացին վարորդին նախ դիտողություն է արել արագ վարելու համար, ապա՝ շշով հարվածել նրա ավտոմեքենային։ Առաջացած վիճաբանությանը միջամտել են կողմերի ընկերները, որը վերածվել է ծեծկռտուքի, դանակահարության, ակոսափող ինքնաձիգից արձակվել կրակոցներ։ Միջադեպի ժամանակ տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ են ստացել 6 անձ, որոնցից 2-ը՝ ծանր, 2-ը՝ միջին ծանրության, 2-ը՝ թեթև։
Քննությամբ պարզվել է մասնակիցները շրջանակը, անհատականացվել նրանցից յուրաքանչյուրի գործողությունները, հայտնաբերվել և առգրավվել  հանցագործության գործիք հանդիսացած ինքնաձիգը։
Մինչդատական վարույթում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա մեղադրանք է առաջադրվել 6 անձի, որոնցից  5-ը Կարբիի բնակիչ են, 1-ը՝ Երեւանի։
44-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել շատերի կյանքի համար վտանգավոր եղանակով ծանր մարմնական վնաս պատճառելու եւ ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք ձեռք բերելու եւ պահելու համար ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 5-րդ կետով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով,  Երեւանի 33-ամյա բնակչին՝  որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ խուլիգանության եւ մեկ անձի դանակահարելու համար՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի  112-րդ հոդվածի 1-ին մասով եւ 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով, մեկ հոգու մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 4-րդ մասով՝ որպես զենք օգտագործվող առարկայի գործադրմամբ խուլիգանության, եւս 3 հոգու՝ ՀՀ  քրեական օրենսգրքի 258-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ խմբի կազմում խուլիգանություն կատարելու համար։

Дело об инциденте с поножовщиной и стрельбой в армянском селе Карби дошло до суда, обвинение предъявлено 6 лицам 01/16/2019   11:31  |  Криминальная хроника
В результате масштабных следственных действий, предпринятых по уголовному делу расследуемому  Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, установлены имеющие существенное значение обстоятельства вооруженного  инцидента, произошедшего в общине Карби, мотив, а также круг участников. Об этом сообщается на сайте ведомства.
Ранее СК сообщил, что около 22:30 27-го мая 2018 года в общине Карби Арагацотнской области, на прилегающей к сельской администрации территории, между группой лиц произошел конфликт, который перерос в драку, во время которой в ход было пущено оружие. Отдельными участниками были использованы также дубинки, колюще-режущее орудие.
По факту Следственным управлением СК РА по Арагацотнской области возбуждено уголовное дело, производство предварительного следствия по которому было продолжено Управлением по расследованию преступлений против человека Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА.
По данным предварительного следствия, между группой молодых людей возник конфликт из-за вождения автомобиля на большой скорости. Односельчанин сначала сделал замечание водителю, а затем ударил бутылкой по его машине.
В конфликт вмешались друзья с обеих сторон. Ссора переросла в драку,  поножовщину и стрельбу из нарезного автомата. Во время инцидента 6 человек получили ранения различной степени тяжести, двое из них – тяжелое, еще двое – средней тяжести, а остальные двое – легкое.
Следствием установлен круг участников, индивидуализированы действия каждого из них, обнаружено и изъято орудие преступления – автомат.
На основании добытых в ходе досудебного производства доказательств обвинение предъявлено 6 лицам: пятеро из них являются жителями Карби, а один проживает в Ереване.
"44-летнему мужчине за причинение тяжкого вреда здоровью, совершенное способом, опасным для жизни многих людей, и незаконное приобретение и хранение оружия и боеприпасов предъявлено обвинение по пункту 5 части 2 статьи 112 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА, 33-летнему жителю Еревана  за хулиганство с применением предметов, используемых в качестве оружия, и нанесение одному человеку ножевых ранений предъявлено обвинение по части 1 статьи 112 и части 4 статьи 258 Уголовного кодекса РА, еще одному лицу предъявлено обвинение по части 4 статьи 258 Уголовного кодекса за хулиганство с применением предметов, используемых в качестве оружия,  и еще трем лицам предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 258 Уголовного кодекса РА за совершение хулиганства в составе группы.Предварительное расследование завершено. Уголовное дело  с обвинительным заключением направлено в суд", - отмечается в сообщении.