Մտահոգիչ հարց է. Էդմոն Մարուքյանը «Իմ քայլը» խմբակցությանը հորդորում է հարգանքով վերաբերվել ՀՀ մայր օրենք Սահմանադրությանը 01/11/2019   13:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Լուսավոր Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Էդմոն Մարուքյանը քաղաքական մեծամասնությանը հորդորում է հարգանքով վերաբերվել ՀՀ մայր օրենք Սահմանադրությանը։
«Լրատվամիջոցներից տեղեկացա, որ քաղաքական մեծամասնությունը երեկ խորհրդարանում խմբակցության նիստ է անցկացրել։ Կարելի է ենթադրել, որ մեր նորընտիր գործընկերները մեծ դահլիճ են փնտրել և այս անգամ կանգ են առել ԱԺ դահլիճի վրա։
Հիշեցման կարգով միայն՝ ԱԺ դահլիճը նախատեսված է բացառապես Ազգային ժողովի նիստերի և ԱԺ լսումների համար։ Որևէ խմբակցություն՝ անկախ մեծությունից և թվից, չի կարող և չպետք է երկրի քաղաքական թիվ մեկ դահլիճում խմբակցության նիստ գումարի։
Երկրորդ մտահոգությունս առնչվում է ավելի հիմնարար խնդրի. մեր գործընկեր՝ «Իմ քայլը» դաշինքի խմբակցության նիստն արդեն որերորդ անգամ տեղի է ունեցել գործադիր իշխանության ղեկավարի առաջնորդությամբ։ Երեկվա նիստն էլ ընթացել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ։
Հիշեցման կարգով միայն՝ Հայաստանի Սահմանադրության համաձայն՝ օրենսդիր և գործադիր իշխանությունները տարանջատված են, իսկ ձեր քայլերով, հարգելի քաղաքական մեծամասնություն կազմող պատգամավորներ, դուք տարրալուծվում, միախառնվում և միաձուլվում եք գործադիր իշխանության հետ... Սա լուրջ և մտահոգիչ հարց է։
Հորդորում եմ հարգանքով վերաբերվել ՀՀ մայր օրենք Սահմանադրությանը։ ՀՀ Սահմանադրության հոդված 4. Իշխանությունների բաժանման և հավասարակշռման սկզբունքը. Պետական իշխանությունն իրականացվում է Սահմանադրությանը և օրենքներին համապատասխան՝ օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների բաժանման ու հավասարակշռման հիման վրա», - գրել է Է. Մարուքյանը։
09:42 11/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մեզ պետք է, որ մարդիկ շատ փող ստանան, այլ ոչ թե կառչեն անփոփոխ գներից». Հրանտ Բագրատյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
17:31 10/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությունը հերքում է Ն. Փաշինյանի կողմից ավագանու անդամների հասցեին նախատինքի խոսքեր հնչեցնելու մասին տեղեկությունը
09:23 10/01/2019  |  ՄամուլՓաշինյանն իր կուսակիցներին մեղադրել է քաղաքային տնտեսության կառավարումը տապալելու և երևանցիների դժգոհությունը հարուցելու համար. «Ժամանակ»

Эдмон Марукян призвал фракцию "Мой шаг" с уважением относиться к Конституции Армении 01/11/2019   14:04  |  Политика
Лидер партии “Светлая Армения” Эдмон Марукян призвал парламентское большинство с уважением относиться к Конституции РА.
Он сообщил, что через СМИ узнал о том, что правящая политсила “Мой шаг” накануне в парламенте провела заседание фракции.
“Можно предположить, что наши новоизбранные коллеги искали большой зал и на сей раз их выбор пал на зал заседаний НС”, - пишет Марукян на своей странице в соцсети Facebook.
Он напомнил, что зал заседаний НС предусмотрен исключительно для заседаний Национального собрания и парламентских слушаний.
"Ни одна фракция, независимо от своей численности, не может и не должна созывать заседание фракции в главном политическом зале страны", - указал Эдмон Марукян.
Он также выразил обеспокоенность по поводу того, что заседания фракции "Мой шаг" уже в который раз проводятся под председательством главы исполнительной власти.
По его словам, и вчерашнее заседание проходило во главе с и.о. премьер-министра Армении Николом Пашиняном.
"Лишь в порядке напоминания, отмечу, что в соответствии с Конституцией Армении законодательная и исполнительная ветви власти разделены. Вы же, дорогие депутаты, представляющие парламентское большинство, своими шагами сливаетесь с исполнительной властью . Это очень серьезный и вызывающий беспокойство вопрос", - написал Марукян.
Он сослался на статью 4 Конституции РА("Принцип разделения и баланса властей").
Статья гласит, что государственная власть осуществляется в соответствии с Конституцией и законами - на основе разделения и баланса законодательной, исполнительной и судебной властей.