«Մեզ պետք է, որ մարդիկ շատ փող ստանան, այլ ոչ թե կառչեն անփոփոխ գներից». Հրանտ Բագրատյանը՝ Նիկոլ Փաշինյանին 01/11/2019   09:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հրանտ Բագրատյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրում է. «Վարչապետ Փաշինյանը հայտարարել է, որ ի հեճուկս չուզողների 2018-ի գնաճը կազմել է 1.8%։ Այս առումով նա գոհունակություն է հայտնել ԿԲ և կառավարության աշխատանքից։
Պարտավոր եմ նշել հետևյալը։ Նախ, եթե վարչապետն ուշադիր լիներ, ապա կտեսներ, որ 2018-ի գնաճը եղել է 2.5% և ոչ թե 1.8 (տես՝ այստեղ
Խոսքը տարվա միջին գնաճի մասին է և ոչ թե ծայրակետային։ Հայ սպառողը 2018-ին ապրանքների ու ծառայությունների համար վճարել է 2.5% ավելի, քան 2017-ին։
Մինչդեռ ոչ 1.8-ով և ոչ էլ 2.5-ով ուրախանալ չի կարելի (վերջին տարիներին, դժբախտաբար, գնաճը միշտ էլ ցածր է եղել)։
Մեր ուսումնասիրությունները ցույց են տալիս, որ տնտեսական աճի արագացման համար պետք է 4.5-6% գնաճ։ Ցածր գնաճը 2018-ին ցածր տնտեսական աճի (5-5.5%) պատճառներից մեկն է։ Մեզ պետք է, որ մարդիկ շատ փող ստանան, այլ ոչ թե կառչեն անփոփոխ գներից»։
15:03 10/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը եւ ԿԲ-ն կարողացան լուծել առաջադրված խնդիրը, 2018-ի գնաճը կազմել է 1.8 տոկոս. Փաշինյան
09:30 09/01/2019  |  Մամուլ«Հայաստանի նոր իշխանությունները սկսել են ցուցակագրել հայ գյուղացիության ունեցվածքը. ով քանի խոզ, հավ, կով կամ բադ ունի». «Ժամանակ»
09:55 08/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄեր բոլոր խնդիրներին կա միայն մեկ լուծում, բացառիկ լուծում և այդ լուծումը կոչվում է աշխատանք. Նիկոլ Փաշինյան
15:30 04/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Եթե կառավարությունը չվերանայի որոշումը, ապա ռեստորանները ստիպված կլինեն բարձրացնել գները»․ Հայկական ռեստորանների միություն
09:54 29/12/2018  |  ՄամուլՄեկի համար սիրո և համերաշխության, մյուսի համար՝ սպառնալիքների տարի․ «Հրապարակ»
13:29 27/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սուտ են ասում, թե «ժողովրդի իշխանություն» ա հաստատվել». Սուրեն Սահակյան
09:44 27/12/2018  |  ՄամուլՔոչարյանի կալանավորումից հետո «ՄՏՍ Արմենիայում» վիճակը վատ է. «Ժամանակ»
14:03 25/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանյան իրականության մեջ մինչ այժմ օտար գործելաոճ՝ փողոց դուրս եկած ամբոխի միջոցով ազդել դատաիրավական համակարգի վրա
11:38 25/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը զրկվեց ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնից, պաշարվեց Վեհարանը. Շարմազանովը ներկայացրել է «առաջին անգամ»-ների «թոփ 10-ը»

Багратян отреагировал на запись Пашиняна и объяснил, почему нельзя радоваться показателям инфляции в 2018 году 01/11/2019   10:30  |  Лента новостей
Бывший премьер-министр Армении Грант Багратян на своей странице в соцсети Facebook прокомментировал запись и.о. главы правительства Николом Пашиняном о показателе инфляции в стране по итогам 2018 года.Никол Пашинян огласил показатель инфляции в Армении по итогам 2018 года"Премьер-министр Пашинян заявил о том, что, вопреки прогнозам, инфляция в 2018 году составила 1,8%". В этой связи он выразил удовлетворение работой Центрального банка  и правительства", - написал Багратян.
Грант Багратян отметил, что если бы премьер был внимателен, то заметил, что инфляция в 2018 году составила  2.5%, а не 1.8%(см.здесь).
По его словам, речь идет о среднем уровне инфляции, а не о критическом.
"Армянский потребитель в 2018 году заплатил за товары и услуги на 2.5% больше, чем в 2017 году. Между тем нельзя радоваться ни 1.8%, ни 2.5%(в последние годы, к несчастью, инфляция была низкой)", - отметил экс-премьер.
По словам Багратяна, их исследования показывают, что для ускорения экономического роста нужна инфляция на уровне 4.5-6%.
"Низкий уровень роста цен в 2018 году – одна из причин замедления экономического роста(5-5.5%). Нам нужно, чтобы люди получали больше денег, а не цеплялись за неменяющиеся цены", - пояснил он.