Քաղաքացիական վերաքննիչ դատարանը բավարարել է Վահագն Հարությունյանի փաստաբանի վերաքննիչ բողոքը 01/10/2019   16:57  |  Քաղաքացիական իրավունք
Քաղաքացիական վերաքննիչ դատարանը բավարարել է Վահագն Հարությունյանի փաստաբանների բողոքը եւ բեկանել հայցադիմումը վերադարձնելու մասին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը։
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել էր, որ «Մարտի 1»-ի քրեական գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանը հայցադիմում էր ներկայացրել ընդդեմ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի՝ զրպարտության տեքստը հերքելուն պարտավորեցնելու պահանջի մասին։
Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ Հայարփի Զարգարյանի նախագահությամբ, 2018 թվականի նոյեմբերի 30-ին որոշել էր հայցադիմումը վերադարձնել՝ օրենսդրական իմպերատիվ պահանջները պահպանված չլինելու պատճառաբանությամբ։ Մասնավորապես՝ դատարանը նշել էր, թե հայցադիմումը և դրան կցված լիազորագիրը չեն պարունակում նշում հայցադիմումը ստորագրած հայցվորի ներկայացուցիչ փաստաբան Հարություն Հարությունյանի անձնագրային տվյալները: Հայցվոր կողմը կամ կարող էր երեք օրվա ընթացքում վերացներ որոշման մեջ նշված խախտումները և հայցադիմումը կրկին ներկայացներ դատարան, կամ 7 օրվա ընթացքում բողոքարկեր առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։
Վահագն Հարությունյանի փաստաբանն ընտրել էր երկրորդ ուղին եւ բողոքարկել։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ վերաքննիչ դատարանը հիմնավոր է համարել փաստաբանի ներկայացրած պատճառաբանություններն ու հիմնավորումները եւ բեկանել հայցադիմումը վերադարձնելու մասին առաջին ատյանի դատարանի որոշումը։

Апелляционный гражданский суд удовлетворил жалобу защиты Ваагна Арутюняна 01/10/2019   17:26  |  Гражданское право
Апелляционный гражданский суд удовлетворил жалобу адвокатов бывшего главы следственной группы по уголовному делу о событиях 1 марта 2008 года  Ваагна Арутюняна и отменил решение суда общей юрисдикции Еревана о возвращении искового заявления.
Ранее ИА “Фактинфо” сообщило, что бывший руководитель следственной группы по делу о событиях в Ереване 2008 года Ваагн Арутюнян подал в суд на начальника Специальной следственной службы Сасуна Хачатряна.
Артуюнян требует опровергнуть озвученные в его адрес заявления, квалифицируя их как  клевету.
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством Айарпи Заргарян 30 ноября 2018 года постановил вернуть иск, мотивировав свое решение несоблюдением императивных законодательных требований. В частности, суд отметил, что иск и прилагаемая к нему доверенность не содержат паспортных данных подписавшего указанное исковое заявление представителя истца, адвоката Арутюна Арутюняна. Сторона истца могла в течение трех дней  устранить указанные в решении нарушения и вновь представить иск в суд, или в течение 7 дней обжаловать решение суда первой инстанции.
Адвокат Ваагна Арутюняна выбрал второй путь и обжаловал решение суда.  По сведениям “ФактИнфо”, Апелляционный суд  счел обоснованным представленные адвокатом доводы и отменил решение суда первой инстанции о возвращении искового заявления.