Նպատակը ամենևին էլ փող խնայելը չէ. Նիկոլ Փաշինյանը՝ նախարարությունների լուծարման մասին 01/10/2019   12:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը անդրադարձավ կառավարության կառուցվածքային փոփոխությունների հարցին՝ նշելով, որ դրա նպատակը ոչ թե գումար տնտեսելն է, այլ կառավարման արդյունավետության բարձրացումը:
«ԱԺ ընտրությունների նախընտրական քարոզարշավին խոստում ենք տվել, որ կազմը պետք փոխվի և նախարարությունների թիվը կրճատվի: Այս պրոցեսի իմաստը և նպատակը ամենևին էլ փող խնայելը չէ, նպատակը բարձրացնելն է կառավարության և պետական կառավարման մարմինների արդյունավետությունը», - կառավարության նիստում հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ այդ ուղղությամբ շատ լուրջ աշխատանք է սպասվում:
Նշելով, որ քննարկումներն այդ ուղղությամբ շարունակվելու են վարչապետի պաշտոնակատարը նշել է. «Իհարկե, մենք համոզված ենք, որ պետք է շարժվել այս ճանապարհով և, ըստ էության, ՀՀ քաղաքացիներից ստացել ենք այդ մանդատը: Մենք կլսենք բոլոր տեսակետները, կկայացնենք առավել բալանսավորված որոշում»:
Վարչապետի պաշտոնակատարն հատուկ անդրադարձավ Սփյուռքի նախարարարության լուծարմանը եւ նշեց, որ թյուր տպավորություն կա, թե ուզում են «խաչ քաշել» Սփյուռքի նախարարության վրա։
«Ընդհակառակը, խնդիրը սփյուռքի հետ կառավարության հարաբերությունները առավել արդյունավետ դարձնելն է։ Այս առումով մենք որոշակի մոդել և առաջարկ ունենք, որը ենթադրում է, որ Սփյուռքի հետ հարաբերությունների մակարդակը ոչ թե կնվազեցվի, այլ կբարձրացվի և այդ մոդելի վերաբերյալ քննարկումներ կունենանք սփյուռքի ներկայացուցիչների հետ և կհասնենք կոնսեսուսի», - ասաց նա:
Նա հայտարարել է, որ առաջ են գնալու հետևողական, հաստատուն և մտածված քայլերով և համոզմունք հայտնել, որ այդպիսով արձանագրած լուծումները կապացուցեն իրենց կենսունակությունը ու կգոհացնեն այն մարդկանց, ովքեր մտահոգված են պետական կառավարման արդյունավետության բարձրացման խնդիրներով։
15:40 22/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Պետական որոշ մարմինների չհիմնավորված և հապճեպ վերակազմավորման կամ լուծարման սպասվող գործընթացը հղի է անխուսափելի վտանգներով». ՕԵԿ
14:59 22/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՈ՞ւզում եք փորձարկում անենք՝ 3-5 ամիս թող գործադուլ անեն, տեսնենք՝ մշակույթի կյանքում ինչ-որ բան տեղի կո՞ւնենա. Նիկոլ Փաշինյան
12:39 22/12/2018  |  Մամուլ«Ամանորի շեմին մարդկանց այսպես ցնցելը, անհանգստացնելն ու հուզմունքներ պատճառելը այդքան էլ հարմար տարբերակ չէ». Գագիկ Մակարյան. «Փաստ»

Никол Пашинян назвал цель реорганизации правительства Армении 01/10/2019   12:28  |  Лента новостей
И.о. премьер-министра Армении Никол Пашинян на заседании правительства в четверг коснулся вопроса реорганизации кабмина.
И.о. премьера отметил, что реорганизацию планируется провести не с целью экономии средств, а повышения эффективности работы правительства.
Пашинян напомнил, что в ходе агиткампании перед выборами в парламент дал обещание изменить состав и структуру правительства и сократить число министерств.
Он подчеркнул, что в данном направлении ожидается серьезная работа.
По его словам, обсуждения по этой теме будут продолжены.
"Мы уверены, что необходимо двигаться в этом направлении, тем более что мы получили этот мандат от граждан. Мы выслушаем все мнения и примем наиболее сбалансированное решение", - заявил и.о. премьера Армении.
Он отдельно коснулся вопроса о ликвидации министерства диаспоры, подчеркнув, что в данной связи сложилось неверное впечатление.
"Мы не хотим ставить на министерстве крест, наоборот, задача сформулирована четко – сделать отношения и сотрудничество правительства с диаспорой более продуктивными, и в данном контексте у нас есть определенная модель и предложение, которые предполагают вывод отношений с Диаспорой на  более высокий уровень", - сказал Пашинян.
Он сообщил, что в ближайшее время планируются обсуждения по этой модели с партнерами из диаспоры, выразив надежду на достижение консенсуса в данном вопросе.
"Мы будем двигаться вперед последовательными, уверенными и продуманными шагами", - сказал и.о. премьера Армении.
Пашинян уверен, что зафиксированные решения докажут свою жизнеспособность и удовлетворят всех, кто обеспокоен проблемами повышения продуктивности государственного управления.