Վերաքննիչ և Վճռաբեկ դատարանները հնարավորություն չեն ունենում կիրառել համաներում և անձին ազատել պատժից. ՄԻՊ-ը դիմել է ՍԴ 01/08/2019   10:22  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպանին հասցեագրված բողոքի ուսումնասիրությունը ցույց է տվել, որ համաներման մասին օրենքում բացակայում են կարգավորումներ, որոնք հստակ կամրագրեն համաներման ակտի կիրառման հիմքերը և կատարման համար պատասխանատու դատական մարմնի իրավասությունն այն դեպքերում, երբ դատական ակտը բողոքարկվել է վերադաս ատյան, սակայն վերջինիս կողմից դեռևս չի որոշվել վարույթ ընդունելու հարցը: Արդյունքում, թե՛ Վերաքննիչ և թե՛ Վճռաբեկ դատարանները հնարավորություն չեն ունենում կիրառել համաներում և անձին ազատել պատժից:
Ստացվում է, որ վերջնական դատական ակտի բացակայության պայմաններում և նույն հանցանքի կատարման մեջ մեղադրվող անձը մի դեպքում կարող է ամբողջությամբ ազատվել պատժից, իսկ մեկ այլ դեպքում՝ նշանակված պատժաչափը համաներման արդյունքում կրճատվել:
Ըստ այդմ, Պաշտպանը դիմել է Սահմանադրական դատարան՝ արձանագրելով, որ նշվածն առաջացնում է օրենքի առջև ընդհանուր հավասարության և խտրականության արգելքի խախտում, ինչպես նաև հակասում է Սահմանադրության՝ որոշակիության, հիմնական իրավունքները և ազատությունները կարգավորելիս այդ իրավունքների և ազատությունների արդյունավետ իրականացման համար օրենքներով անհրաժեշտ կազմակերպական կառուցակարգեր և ընթացակարգեր սահմանելու, հիմնական իրավունքների և ազատությունների վերաբերյալ դրույթների էության անխախտելիության, ինչպես նաև հիմնական իրավունքների և ազատությունների վերաբերյալ Սահմանադրությամբ ամրագրված դրույթները մեկնաբանելիս ՀՀ վավերացրած՝ մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային պայմանագրերի հիման վրա գործող մարմինների պրակտիկան հաշվի առնելու սահմանադրական սկզբունքներին:
Դիմումում նշված հետևություններն ամրապնդված են միջազգային չափանիշների վերլուծությամբ:
15:45 20/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀամաներմամբ ազատ արձակվածների մեջ արդեն իսկ կրկնահանցագործներ կան. Վալերի Օսիպյան
13:35 17/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀամաներմամբ պատժի կրումից ազատ է արձակվել ավելի քան 550 դատապարտյալ
19:03 13/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ՊՆ է այցելել Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակի պատվիրակությունը
16:47 12/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊետությունը պետք է անձին նախապատրաստի ազատ արձակման՝ ղեկավարվելով նրա վարքագծի ռիսկային անհատական գնահատմամբ. Արման Թաթոյան
18:12 10/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀամաներման ակտի կիրառման հիմքով կարճվել է 312 քրեական գործի վարույթ. ՔԿ
21:22 09/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԺամը 20:30-ի դրությամբ՝ ստացվել է ընտրական գործընթացին վերաբերող 89 ահազանգ. ՄԻՊ
18:42 09/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻՊ-ը ամփոփել է ԱԺ արտահերթ ընտրությունների օրը արձանագրված դեպքերը ժամը 18:00 -ի դրությամբ
14:25 05/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարությունը կոչով է դիմել համաներմամբ ազատված և զբաղվածության խնդիր ունեցող անձանց
18:29 28/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆոյեմբերի 28-ին՝ ժամը 18:00-ի դրությամբ, համաներմամբ ազատ է արձակվել 535 դատապարտյալ
11:53 28/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎեր են հանվել ազատությունից զրկման վայրերում առկա մի շարք համակարգային և կոնկրետ անձանց վերաբերող խնդիրներ. Գլխավոր դատախազ

Омбудсмен Армении обратился в Конституционный суд из-за некоторых положений закона “Об амнистии” 01/08/2019   13:13  |  Лента новостей
Изучение адресованной Защитнику прав в Армении жалобы выявило отсутствие  в законе “Об амнистии” норм регулирования, которые четко бы зафиксировали основания для применения акта об амнистии и компетенцию  ответственного за исполнение судебного органа в случаях, когда судебный акт обжалован в вышестоящую инстанцию, но последняя еще не вынесла решения по вопросу о принятии к производству. Об этом этом говорится в сообщении, распространенном во вторник офисом омбудсмена Армении.
В итоге, как указывается в сообщении, как Апелляционный, так и Кассационный суды не имеют возможности применить амнистию и освободить человека от несения наказания.
“Получается, что в условиях отсутствия окончательного судебного акта и обвиняемый в совершении одного и того же преступления человек в одном случае может быть полностью освобожден от отбывания наказания, а в другом –  назначенный срок наказания в результате амнистии может быть сокращен.
В этой связи омбудсмен Армении обратился в Конституционный суд, констатировав, что указанное влечет нарушение общего равенства и запрета на дискриминацию перед законом», – говорится в сообщении.
В сообщении также отмечается, что приведенные в обращении выводы закреплены анализом международных стандартов.
16:24 20/12/2018  |  Лента новостейГлава Полиции Армении сообщил о рецидивах преступлений среди амнистированных в этом году
11:31 04/12/2018  |  Лента новостейПроизводство по 272 уголовным делам прекращено на основании акта об амнистии
15:23 07/11/2018  |  Лента новостейВ Армении по амнистии на свободу вышли 13 иностранцев
12:04 01/11/2018  |  Лента новостейПарламент Армении единогласно принял законопроект об объявлении в стране амнистии
11:25 01/11/2018  |  Лента новостейПроект закона об объявлении в Армении амнистии удостоился положительного заключения