ՊԲ առաջապահ զորամասերը խստորեն հետևում են հրադադարի պահպանման ռեժիմին, իրավիճակը սահամանին հարաբերականորեն հանգիստ է. Սենոր Հասրաթյան. Tert.am  01/07/2019   12:32  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծում տոնական օրերին իրավիճակը հարաբերական հանգիստ է եղել: Այս մասին Tert.am-ի հետ զրույցում ասել է Արցախի Հանրապետության Պաշտպանության բանակի մամուլի խոսնակ Սենոր Հասրաթյանը։
«Կրակոցներ գրեթե չկան: ՊԲ առաջապահ զորամասերը խստորեն հետևում են հրադադարի պահպանման ռեժիմին և շարունակում վստահորեն իրականացնել մարտական հերթապահություն»,– մանրամասնեց նա` հավելով, որ հակառակորդը նախորդ տարիների  համեմատ սադրանքների չի դիմել:
Հիշեցնենք, որ Արցախի ՊԲ-ի մամուլի ծառայությունից հունվարի 5-ին հայտնել էին, դեկտեմբերի 30-ից հունվարի 5-ն ընկած ժամանակահատվածում արցախա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գոտում հակառակորդը հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է ավելի քան 125 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակել է շուրջ 1000 կրակոց:

В Минобороны Арцаха заявили, что обстановка на границе относительно спокойная – Tert.am 01/07/2019   13:00  |  Карабахский конфликт
В праздничные дни обстановка на линии соприкосновения арцахских и азербайджанских противоборствующих сил была относительно спокойной. Об этом Tert.am сообщил пресс-секретарь Армии обороны Республики Арцах Сенор Асратян.
«Выстрелов почти не было.  Передовые подразделения Армии обороны строго следят за соблюдением режима прекращения огня и продолжают уверенно нести боевое дежурство», - пояснил он, добавив, что противник не прибегал к провокациям по сравнению с предыдущими годами.
Ранее пресс-служба Армии обороны Арцаха сообщила, что в период с 30-го декабря  по 5-е января на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск ВС Азербайджана нарушили режим прекращения огня более 125 раз. За указанный период противник произвел по армянским позициям около 1000 выстрелов из стрелкового оружия различных калибров.