Իրանը ողջունել է Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները և հարաբերությունների ընդլայնման հույս հայտնել 12/12/2018   11:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
Իրանի արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Բահրամ Ղասեմին ողջունել է Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները՝ հույս հայտնելով, որ Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերությունները ավելի կխորանան: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հայտնում է իրանական «Մեհր» գործակալությունը:
Իրանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակը ողջունել է Հայաստանում կայացած արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունները՝ նկարագրելով դրանք որպես հարևան երկրում տեղի ունեցած ժողովրդավարական փոփոխությունների տենդենց:
Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանի նոր կառավարության ձևավորումից հետո հայ-իրանական հարաբերություններն ավելի կընդլայնվեն: Շեշտելով, որ հարևանների հետ հարաբերությունները յուրահատուկ տեղ ունեն Իրանի արտաքին քաղաքականության մեջ, քանի որ դրանք որոշիչ նշանակություն ունեն տարածաշրջանի բոլոր երկրների կայունության, բարգավաճման և անվտանգության համար՝ Ղասեմին նկատել է, որ հաստատված են խորը մշակութային և պատմական կապեր Իրանի և նրա բոլոր հարևանների միջև, որոնք մեծ նշանակություն ունեն Իրանի համար:

Иран приветствует прошедшие в Армении парламентские выборы и выражает надежду на расширение отношений 12/12/2018   12:15  |  Лента новостей
Пресс-секретарь МИД Ирана Бахрам Касеми приветствовал прошедшие в Армении внеочередные парламентские выборы и выразил надежду на дальнейшее расширение отношений между обеими странами,  передает "Арменпресс" со ссылкой на агентство  «Мехр».
Пресс-секретарь МИД Ирана охарактеризовал прошедшие в Армении парламентские выборы как тенденцию к демократизации в соседней стране.
Бахрам Касеми выразил надежду на дальнейшее расширение отношений между обеими странами после формирования нового правительства Армении. Он подчеркнул, что отношения с Арменией занимают особое место во внешней политике ИРИ, поскольку они играют значительную роль в вопросах стабильности, процветания и безопасности в регионе.
17:58 16/11/2018  |  ИнтервьюЗограб Мнацаканян: Иран является важным партнером Армении
00:09 14/05/2018  |  Лента новостейПашинян и Роухани заявили о важности развития армяно-иранских отношений
13:36 24/01/2018  |  ИнтервьюСерж Саргсян: Армения и Иран ведут стабильный политический диалог
13:46 18/12/2017  |  Лента новостейДостигнута договоренность об увеличении объемов поставок иранского газа в Армению