Կիբեռհանցագործները սովորել են կողոպտել բանկոմատներն առանց վնասաբեր ծրագրային ապահովման. «Կասպերսկի Լաբորատորիա» 12/03/2018   13:35  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի փորձագետները հայտնաբերել են կիբեռկողոպուտի նոր ալիք, որն ստացել է KoffeyMaker անվանումը։ 2018 թվականի ընթացքում չարագործները Արևելյան Եվրոպայի երկրներում դատարկել են բանկոմատներ՝ իրենց զինանոցում ունենալով միայն նոութբուքեր և մի երկու օրինական ծրագիր։ Դրանցից մեկը փող տրամադրող դիսպենսերի աշխատանքի թեստավորման համար նախատեսված ուտիլիտի՝ KDIAG-ի վերափոխված տարբերակն է։ Նախկինում այդ ծրագրի նույն տարբերակն օգտագործել են Carbanak խմբավորման կիբեռհանցագործները։
KoffeyMaker-ը կողոպուտի իր սկզբունքով նման է Cutlet Maker-ին, սակայն, այս անգամ չարագործներին պետք չի եղել ոչ մի վնասաբեր ծրագիր, բոլոր անհրաժեշտ գործիքները և հրահանգները հնարավոր է եղել ներբեռնել մասնագիտացված կայքերից։ Գրոհի անցկացման համար անհրաժեշտ է եղել բացել բանկոմատը և նոութբուքն ուղիղ միացնել դիսպենսերին USB-ի միջոցով։ Դրանից հետո չարագործն իր սարքը թողնում էր բանկոմատի իրանում, փակում այն և հեռանում։ Այնուհետև նոութբուքի կառավարումն իրականացվում էր հեռավար կերպով։
Բանկոմատը «խաբելուն» օգնում էին նախապես տեղադրված անհրաժեշտ դրայվերները, որոնց շնորհիվ դիսպենսերը կողմնակի նոութբուքը ճանաչում էր որպես բանկոմատի համակարգիչ։ Այնուհետև չարագործը գործարկում էր KDIAG-ի փոփոխված տարբերակը, որը թույլ էր տալիս անհրաժեշտ պահին տրամադրել դիսպենսերի ամբողջ փողը։ Դրանից հետո բավական էր որոշակի պահի մոտենալ և վերցնել փողը։ Որոշ ժամանակ անց չարագործները վերադառնում էին, որպեսզի վերցնեն սարքը։
«Այդ կողոպուտներում վնասաբեր ծրագրային ապահովում չի օգտագործվել, իսկ դիսպենսերներին միացվող նոութբուքերը գործողության ավարտից հետո հանցագործները տանում էին, այդ պատճառով չափազանց դժվար է որոշել, թե ով է կազմակերպել միջադեպերը և արդյոք խոսքը նոր խմբի կամ առանձին դեպքերի մասին է,- պատմում է «Կասպերսկի Լաբորատորիա»-ի ավագ հակավիրուսային փորձագետ Սերգեյ Գոլովանովը։ - Այդ միջադեպերը հերթական անգամ հաստատում են, որ չարագործները կարող են չտիրապետել ՏՏ ոլորտի խորը գիտելիքների, ավելին՝ իրենց նպատակներին հասնելու համար գնալով ավելի հաճախ են ընտրում օրինական գործիքներ, որոնք նրանց օգնում են աննկատ մնալ»։
Նման կողոպուտներ թուլ չտալու համար անհրաժեշտ է հուսալի պաշտպանել բանկոմատի դիսպենսերի և համակարգչի միացման հատվածը. ոչ մի կողմնակի անձ չպետք է դրանց հասանելիություն ստանա։ Եթե թույլ են տալիս տեխնիկական հնարավորությունները, հարկ է կարգավորել ծածկագրումը դիսպենսերի և համակարգչի միջև. այդ միջոցը կօգնի խուսափել բանկոմատի կառավարող կենտրոնի նենգափոխումից։

Kиберпреступники научились грабить банкоматы без вредоносного ПО - «Лаборатория Касперского» 12/03/2018   14:02  |  Информационная платформа
Эксперты «Лаборатории Касперского» выявили новую волну киберограблений, которая получила название KoffeyMaker.
Как сообщает представительство «Лаборатории Касперского» в Армении,  на протяжении 2018 года злоумышленники опустошали банкоматы в странах Восточной Европы, имея в своём арсенале лишь ноутбуки и пару легальных программ. Одной из них оказалась модифицированная версия утилиты для тестирования работы диспенсера, выдающего деньги, – KDIAG.
Ранее той же самой версией этой программы пользовались киберпреступники из группировки Carbanak.
Принцип ограбления KoffeyMaker схож с Cutlet Maker, однако на этот раз злоумышленникам не понадобилась ни одна вредоносная программа, все необходимые инструменты и инструкции можно было скачать на специализированных сайтах.
Для проведения атаки было необходимо вскрыть банкомат и напрямую подключить свой ноутбук к диспенсеру через USB. После этого злоумышленник оставлял своё устройство в корпусе банкомата, закрывал его и уходил. Далее управление ноутбуком осуществлялось удалённо.
«Обмануть» банкомат помогали предварительно установленные необходимые драйверы, благодаря им диспенсер воспринимал сторонний ноутбук как компьютер банкомата. Далее злоумышленник запускал измененную версию KDIAG, которая позволяла в нужный момент выдать все содержащиеся в диспенсере деньги. После этого достаточно было подойти в определенный момент и забрать деньги. Через некоторое время злоумышленники возвращались, чтобы забрать устройство.
«В этих ограблениях не использовалось вредоносное ПО, а подключаемые к диспенсерам ноутбуки по окончании операции преступники забирали с собой, поэтому крайне сложно установить, кто стоит за инцидентами и идёт ли речь о новой группе или отдельных случаях.
Эти инциденты в очередной раз подтверждают, что злоумышленники могут не обладать глубокими знаниями в IT, более того, для достижения своих целей они всё чаще выбирают легальные инструменты, которые позволяют им оставаться незамеченными», – рассказывает Сергей Голованов, ведущий антивирусный эксперт «Лаборатории Касперского».
Для противодействия таким ограблениям необходимо надёжно защитить часть соединения диспенсера и компьютера банкомата – никто посторонний не должен получить к ним доступ. Если позволяют технические возможности, следует настроить шифрование между диспенсером и компьютером – эта мера поможет избежать подмены управляющего центра банкомата.
10:18 06/07/2018  |  Информационная платформаВ браузерах Google Chrome и Mozilla Firefox нашли "шпионское" расширение
09:21 02/07/2018  |  Информационная платформаВ Windows обнаружили неудаляемый вирус
10:24 22/06/2018  |  Информационная платформаСпециалисты обнаружили новый опасный вирус-захватчик на Android
16:03 04/05/2018  |  Информационная платформаЭксперты рассказали о новой форме хакерской атаки на Android-смартфоны
00:30 21/04/2018  |  Криминальная хроникаСНБ Армении предотвратила азербайджанскую кибератаку против органов госуправления
16:16 10/04/2018  |  Чрезвычайное просшествиеХакеры удалили с YouTube самый просматриваемый клип на песню Despacito - СМИ
14:07 07/04/2018  |  Чрезвычайное просшествиеАтака хакеров на оборудование Cisco привела к сбоям в работе интернета
09:38 30/03/2018  |  Информационная платформаИсследователи обнаружили новый убивающий смартфоны вирус