ՀՀ քննչական կոմիտեն հիշեցնում է՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու համար անձը ենթակա է քրեական պատասխանատվության 11/27/2018   15:50  |  Ընտրական իրավունք
Հայաստանի Հանրապետության քննչական կոմիտեն դեկտեմբերին 9-ին կայանալիք արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ հիշեցնում է, որ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու համար անձը ենթակա է քրեական պատասխանատվության: Քննչական կոմիտեն հայտարարություն է տարածել, որը ներկայացնում ենք ստորև.
«2018 թվականի դեկտեմբերի 9-ին կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին ընդառաջ՝ ՀՀ քննչական կոմիտեն հիշեցնում է՝
Քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու համար անձը ենթակա է քրեական պատասխանատվության: Այսինքն՝ քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու նպատակով քվեարկության արդյունքը ընտրողին հայտնել հարկադրելու, քվեարկության արդյունքը բացահայտելու նպատակով քվեարկած քվեաթերթիկը ստուգելու,  առանց ընտրական հանձնաժողովի համապատասխան թույլտվության հարազատին կամ մտերիմին օգնելու նպատակով՝ քվեարկության խցիկ (սենյակ) մուտք գործելու, ինչպես նաև ցանկացած այլ եղանակով քվեարկության գաղտնիությունը խախտելու համար քրեական օրենսգրքով նախատեսվում  է  պատասխանատվություն:
Վերը նշված արարքների համար ՀՀ քրեական օրենսգրքով սահմանվում է պատիժ՝ տուգանք՝ նվազագույն աշխատավարձի հինգհարյուրապատիկից յոթհարյուրապատիկի չափով, կամ ազատազրկում` երկուսից հինգ տարի ժամկետով:
Քրեական օրենսգրքով նախատեսված արարք է համարվում բաց` երրորդ անձանց (բացառությամբ քվեարկողին օգնող անձի)համար քվեարկության արդյունքը տեսանելի ձևով քվեարկելը, ինչպես նաև շահադիտական նպատակով քվեարկության գաղտնիությունը քվեարկության արդյունքը բացահայտող փաստաթղթի լուսանկարահանմամբ կամ տեսաձայնագրմամբ ստացված տեղեկատվության հրապարակման միջոցով խախտելը: Նշված արարքները պատժվում են տուգանքով՝  նվազագույն աշխատավարձի հարյուրապատիկից երկուհարյուրապատիկի չափով:

СК Армении в преддверии выборов напоминает об уголовной ответственности за нарушение тайны голосования 11/27/2018 17:01 | Избирательное право
В преддверии предстоящих 9 декабря текущего года внеочередных парламентских выборов Следственный комитет Республики Армении напоминает об уголовной ответственности, предусмотренной за нарушение тайны голосования.
"Уголовный кодекс предусматривает ответственность за принуждение избирателя к сообщению результата голосования в целях нарушения тайны голосования, проверку проголосованного избирательного бюллетеня с целью выяснения результата голосования, проникновение без соответствующего разрешения избирательной комиссии с целью оказания помощи родственнику или близкому в кабину (комнату) для голосования, а также за нарушение тайны голосования иным образом. За совершение вышеуказанных деяний Уголовным кодексом РА установлено наказание в виде штрафа в размере от пятисоткратного до семисоткратного размера минимальной заработной платы или лишения свободы на срок от двух до пяти лет", - говорится в заявлении СК, распространенном во вторник.
В ведомстве также напомнили, что уголовно наказуемым деянием считается открытое голосование способом, при котором результат голосования виден третьим лицам(за исключением лица, помогающего голосующему), а также нарушение в корыстных целях тайны голосования путем публикации информации, полученной посредством фото- или видеосъемки документа, раскрывающего результат голосования. За указанные деяния предусмотрено наказание в виде штрафа в размере от стократного до двухсоткратного размера минимальной заработной платы.