Նախագահ Արմեն Սարգսյանն օգտագործում է իր փորձը և անձնական կապերն արտաքին քաղաքական խնդիրների լուծմանը նպաստելու համար 11/21/2018   14:16  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վերջին շրջանում ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնի շուրջ ստեղծված իրավիճակի վերաբերյալ որոշ լրատվամիջոցներում կարծիքներ են հնչում Հանրապետության նախագահի կողմից միջամտության անհրաժեշտության մասին:
Հանրապետության նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից հայտնում են, որ Հանրապետության նախագահն իր գործունեությունն իրականացնում է Սահմանադրությամբ իրեն վերապահված լիազորությունների ու գործառույթների շրջանակում։ Նույն փաստաթղթով արտաքին քաղաքականության իրականացումը վերապահված է Հայաստանի Հանրապետության կառավարությանը:
Այդուհանդերձ, անհրաժեշտության դեպքում նախագահ Արմեն Սարգսյանն օգտագործում է իր փորձը և անձնական կապերն արտաքին քաղաքական խնդիրների լուծմանը նպաստելու համար: Իսկ այդ անհրաժեշտությունը ձևավորվում է նախագահի և վարչապետի միջև քննարկումների միջոցով:
11:22 21/11/2018  |  Քաղաքական«Կստեղծվի պատմության մեջ աննախադեպ խորը ճգնաժամ». Արթուր Ղազինյան
15:12 20/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը գլխավոր քարտուղարի հարցը համարում է երկրորդական, երրորդական և չորրորդական
14:55 20/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանը խիստ կառուցողական է համարում ՌԴ-ի դիրքորոշումը ՀԱՊԿ-ում ստեղծված իրավիճակի շուրջ
12:53 20/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Արտաքին քաղաքականության մեջ երբեմն ավելի լավ է լռել ու ստանալ ԵԱՏՄ հանձնաժողովի նախագահի պաշտոն, քան թքել քամու դեմ ու կորցնել ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի պաշտոնը». Վիգեն Սարգսյան
12:45 20/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱյն, ինչ ասել եմ, տեղի կունենա. Նիկոլ Փաշինյանը վերահաստատում է Բելառուսի նախագահից պարզաբանում պահանջելու մտադրությունը

В аппарате президента Армении прокомментировали мнения о необходимости вмешательства Армена Саркисяна в ситуацию вокруг поста генсека ОДКБ 11/21/2018   14:50  |  Лента новостей
Управление по связям с общественностью аппарата президента Армении сегодня прокомментировало озвучиваемые в последнее время в некоторых СМИ мнения о необходимости вмешательства президента в ситуацию, сложившуюся в последнее время вокруг поста генсека ОДКБ.
"Президент Армении осуществляет свою деятельность в рамках возложенных на него Конституцией полномочий и функций. Тем же документом проведение внешней политики является прерогативой правительства Республики Армения", - говорится в сообщении аппарата президента.Пашинян подтвердил намерение потребовать от Лукашенко объяснений Тем не менее, как отмечается в сообщении, при необходимости президент Армен Саркисян использует свой опыт и личные связи для оказания содействия в решении внешнеполитических проблем.
“А эта необходимость формируется посредством обсуждений между президентом и премьер-министром”, - указывается в сообщении.