Դոնի Ռոստովում հայ գործարարի նկատմամբ պատվիրված սպանության գործը կքննվի Երեւանի դատարանում 11/19/2018   15:04  |  Քրեական խրոնիկոն
Դոնի Ռոստով քաղաքում հայազգի գործարար Արմայիս Ջոմարդյանի նկատմամբ պատվիրված սպանության փորձի գործը կքննվի Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում՝ դատավոր Մարինե Մելքոնյանի նախագահությամբ։
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ գործարար Արմայիս Ջոմարդյանի նկատմամբ սպանության փորձը տեղի է ունեցել 2013 թվականի փետրվարին՝ Դոնի Ռոստով քաղաքում բնակվող մեկ այլ հայի պատվերով։ Վերջինս գործարարի հետ ունենալով անբարյացակամ հարաբերություններ, նպատակադրվել է սպանել նրան, որի իրականացման համար համաձայնություն է ձեռք բերել Երեւանում բնակվող՝ 1975թ. ծնված տղամարդու հետ, ով Դոնի Ռոստով է մեկնել 2013 թվականի հունվարին։
Մշակված ծրագրի համաձայն՝ Արմայիս Ջոմարդյանի սպանության կատարմանը մասնակցություն է ունեցել 3 անձ՝ պատվիրատուն, անմիջական կատարողը և օժանդակողը, ով պետք է հետեւեր Ա.Ջոմարդյանի տեղաշարժին և նրա գտնվելու վայրի մասին տեղեկացներ պատվիրատուին և կատարողին։ Վերջինս Դոնի Ռոստովում ապահովվել էր բնակարանով, բջջային հեռախոսներով։ Բացի այդ, հանցագործության կատարման համար որպես փոխադրամիջոց օգտագործելու և դեպքի վայրից անարգել հեռանալու նպատակով հանցավոր խմբի կողմից ձեռք է բերվել նաև «ՎԱԶ-2109» մակնիշի, Р 553 ВК 161 հաշվառման համարանիշի, մոխրագույն ավտոմեքենա, որը մինչ հանցագործության կատարումը թաքցվել էր Ռոստովի մարզի Մյասնիկովսկի շրջանի Չալտիր գյուղում՝ կազմակերպված խմբի երրորդ անդամի՝ օժանդակողի կողմից:
Քրեական գործով ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ 2013 թվականի փետրվարի 25-ին, օժանդակողը, նկատելով, որ Արմայիս Ջոմարդյանն իրեն պատկանող «Լեքսուս 470» մակնիշի, Е 005 ЕО 61 հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենան կայանել է Դոնի Ռոստով քաղաքի Բուդյոննովսկի պողոտայի 101 շենքի մոտ և միայնակ քայլել դեպի «Խնայբանկ», ժամը 18:40-ի սահմաններում զանգահարել և այդ մասին հայտնել է պատվիրատուին, ով կատարողի հետ անմիջապես ուղևորվել է նշված վայրը։ Վերջինս զինված է եղել «Մակարով» տեսակի ատրճանակով, իսկ պատվիրատուն՝ 9 մմ տրամաչափի «ՊՄ» փամփուշտներով կրակոցներ արձակելու համար հարմարեցված հրազենով:
1975թ. ծնված տղամարդը դարանակալած սպասել է գործարարին և սպանելու դիտավորությամբ «Մակարով» տեսակի ատրճանակից 7 կրակոց արձակել «Լեքսուս 470» մակնիշի ավտոմեքենային մոտեցող Արմայիս Ջոմարդյանի ուղղությամբ, ով, ինքնապաշտպանության նպատակով «WASP R» տրավմատիկ ատրճանակից, պատասխան կրակոցներ է արձակել։ Տղամարդը դիմել է փախուստի՝ հանցագործությունն ավարտին չհասցնելով իր կամքից անկախ հանգամանքներում:
Քննության տվյալներով՝ կատարվող իրադարձություններին հետևել է մոտակայքում գտնվող պատվիրատուն, ով, տեսնելով, որ վիրավորված Արմայիս Ջոմարդյանը ճամփեզրին փորձում է կանգնեցնել պատահական ավտոմեքենաներ, ավտոմեքենայով մոտեցել է և իր մոտ գտնվող հրազենից 3 կրակոց արձակել նրա ուղղությամբ, ապա՝ դիմել փախուստի:
Արձակված կրակոցների հետևանքով գործարարն ստացել է կյանքի համար վտանգ սպառնացող առողջության ծանր վնաս, որն արտահայտվել է որովայնի հրազենային երկու թափանցող վնասվածքներով՝ ստամոքսի, բարակ և հաստ աղիքների վնասումով, ինչպես նաև ենթաստամոքսային գեղձի տրավմատիկ կոնտուզիայով: Դրանից բացի, Արմայիս Ջոմարդյանին հասցվել են նաև աջ դաստակի թափանցող և ձախ նախաբազկի ստորին երրորդի շոշափող հրազենային վնասվածքներ, որոնք Արմայիս Ջոմարդյանի առողջությանը պատճառել են թեթև վնաս: Վերջինիս կյանքը հաջողվել է փրկել՝ ժամանակին ցուցաբերված բուժօգնության արդյունքում։
Ռուսաստանի Դաշնության իրավապահների կողմից հետախուզման մեջ գտնվող՝ 1975 թ. ծնված տղամարդը հայտնաբերվել է Երևանում։ «Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավական հարաբերությունների մասին» 22.01.1993թ.-ի կոնվենցիայի համաձայն՝ քրեական գործը նրա մասով ուղարկվել է Հայաստան, որով նախաքննությունն իրականացվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավոր վարչության վարույթում։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 43-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը։
Պատվիրատուի և օժանդակողի մասով նախաքննությունն իրականացվել է Ռուսաստանի Դաշնության նախաքննական մարմինների կողմից։

Дело о попытке заказного убийства армянского бизнесмена в Ростове дошло до суда 11/19/2018   15:28  |  Криминальная хроника
Дело о попытке заказного убийства предпринимателя Армаиса Джомардяна в российском городе Ростове-на Дону рассмотрит Ереванский суд общей юрисдикции под председательством судьи Марине Мелконян.
Ранее СК сообщил о завершении предварительного  следствия по делу.  результате проведенного всестороннего расследования добыто достаточно данных о  том, что покушение заказал другой житель Ростова-на-Дону, армянин по национальности(1975 года рождения).СК Армении сообщил подробности покушения на армянского бизнесмена в РостовеКак отмечалось в сообщении, покушение на убийство предпринимателя Армаиса Джомардяна было совершено в феврале 2013 года. По данным предварительного следствия, другой житель Ростова-на-Дону, армянин по национальности, находясь в недружественных отношениях с бизнесменом, намеревался убить его.
"Для осуществления своего замысла он достиг договоренности с мужчиной(1975 г.р.), проживающим в Ереване. Последний в январе 2013 года  отправился в Ростов-на- Дону, где заказчиком был разработан план убийства предпринимателя, и на каждого из участников была возложена конкретная роль. Согласно плану, в совершение убийства Армаиса Джомардяна были вовлечены трое: заказчик, непосредственный исполнитель и пособник, который должен был следить за передвижением А. Джомардяна и сообщать о  его местонахождении заказчику и исполнителю. Последнего в Ростове-на-Дону обеспечили жильем, сотовым телефоном. Кроме того для исполнения преступления и беспрепятственного ухода с места происшествия преступной группой в качестве транспортного средства  также был приобретен автомобиль марки “ВАЗ- 2109” серого цвета с регистрационным номером Р 553 ВК 161, который до совершения преступления  был спрятан третьим членом организованной преступной группы – пособником – в селе Чалтыр Мясниковского района Ростовской области", - говорилось в сообщении.
Согласно добытым по уголовному делу данным, 25-го  февраля 2013 года пособник, заметив, что Армаис Джомардян припарковал принадлежащий ему автомобиль марки “Лексус 470” с регистрационным номером Е 005 ЕО 61 возле здания №101 на Буденновском проспекте в Ростове-на-Дону и один направился в “Сбербанк”, около 18:40 позвонил и сообщил об этом заказчику, который вместе с исполнителем немедленно отправился в указанное место. Последний был вооружен пистолетом Макарова, а заказчик – оружием, приспособленным для стрельбы патронами “ПМ” калибра 9 мм.
Мужчина(1975 г.р.) поджидал в засаде предпринимателя и с целью умышленного убийства произвел из пистолета Макарова 7 выстрелов в Армаиса Джомардяна в момент его приближения к автомобилю марки «Лексус 470”. Джомардян в целях самообороны открыл ответную стрельбу из травматического оружия «WASP R». Мужчина обратился в бегство.
По данным следствия, за происходящим следил находившийся поблизости заказчик, который, увидев, что раненый Армаис Джомардян у обочины пытается остановить случайно проезжающие мимо машины, подъехал на автомобиле к нему,  трижды выстрелил в него из имевшегося при нем оружия и скрылся с места происшествия.
Вследствие произведенных выстрелов предприниматель получил  тяжелые ранения.  Его жизнь удалось спасти в результате своевременно оказанной медицинской помощи.
Разыскиваемый правоохранительными органами Российской Федерации мужчина(1975 г.р.) обнаружен в Ереване.  Согласно конвенции “О правовой помощи и правовых отношениях по гражданским,  семейным и уголовным делам” от 22 января 1993 года, уголовное дело в части, касающейся него, направлено в Армению. Предварительное расследование дела велось в производстве Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА.
По совокупности добытых доказательств 43-летнему мужчине предъявлено обвинение по пунктам 7 и 8 части 2 статьи 34-104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Предварительное расследование уголовного дела в части, касающейся заказчика и пособника, вели органы предварительного следствия Российской Федерации.
10:41 17/11/2018  |  Чрезвычайное просшествиеДвое детей мигрантов из Армении погибли в селе под Воронежем
13:02 10/11/2018  |  Чрезвычайное просшествие5 человек погибли в шиномонтаже в Ленинградской области: в здании проживали уроженцы Армении
13:41 15/10/2018  |  Криминальная хроникаСК Армении сообщил подробности покушения на армянского бизнесмена в Ростове
11:38 08/09/2018  |  Криминальная хроникаВ расстреле Audi в Екатеринбурге заподозрили родню «вора в законе» Деда Хасана