Պետությանը պատճառված վնասից վերականգնվել է 42 միլիոն դրամը (տեսանյութ)   11/17/2018   14:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության  քննչական կոմիտեն շարունակում է  տարբեր բնագավառներում դրսևորած կոռուպցիոն բնույթի հանցագործության  դեպքերի հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ, լրիվ քննությունը:
Ինչպես տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից, Քննչական կոմիտեի ստորաբաժանումների վարույթում պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողի կողմից ապօրինի վարձատրություն ստանալու և պաշտոնատար անձ չհանդիսացող հանրային ծառայողին ապօրինի վարձատրություն տալու դեպքերի առթիվ 2018 թվականի ընթացքում հարուցվել է 125  քրեական գործ, որոնցից մի քանիսը միացվել է մեկ վարույթ:
Քրեական գործերը  վերաբերում են  ՀՀ քրեական օրենսգրքի  311.1-րդ,  312.1-րդ, ինչպես նաև 178-րդ, 179-րդ, և 325-րդ հոդվածներով նախատեսված առերևույթ հանցագործության հատկանիշներ պարունակող դեպքերին։
ՀՀ ՔԿ ստորաբաժանումների վարույթում 2018թ. նոյեմբերի 13-ի դրությամբ  քննությունն ավարտված 5 և քննվող 60 քրեական գործերով պատճառված նյութական վնասի չափը կազմում է 555.165.544 դրամ, որից վերականգնվել է 42.000.000 դրամը:
Պետությանը պատճառված վնասի վերականգնումն ապահովելու համար կալանքներ են դրվել գործով մեղադրյալների 18 բանկային հաշվի, 35 միավոր անշարժ գույքի և 6 միավոր ավտոմեքենայի վրա:
Մեղադրանք է առաջադրվել Սոցիալական աջակցության տարածքային գործակալության 70, «Հայփոստ» ՓԲ ընկերության 21 և  թիվ 1 «Ինտերնատ» ՊՈԱԿ-ի  3 աշխատակցի:
1 քրեական գործ մեղադրական եզրակացությամբ  ուղարկվել է դատարան: 4  Քրեական գործով որոշում է կայացվել՝ գործով վարույթը կարճելու մասին,  որից 2-ը՝ ոչ արդարացնող հիմքերով՝ ՀՀ քրեական դատավարության 37-րդ և 35-րդ հոդվածի 1-ին մասի 6-րդ կետի հիմքերով, իսկ 2-ը՝ արդարացնող՝ հանցակազմի բացակայության հիմքով:
Կարճված քրեական գործերով պատճառված վնասը կազմել է 674.000 դրամ, որն ամբողջությամբ վերականգնվել է:
Քրեական գործերով կատարվում են բոլոր քննչական և դատավարական գործողությունները՝ կատարված չարաշահումներին հնարավոր առնչություն ունեցած անձանց շրջանակը հստակեցնելու, նրանց գործողություններն անհատականացնելու և համարժեք քրեաիրավական գնահատական տալու, ինչպես նաև՝ պետությանը պատճառված վնասի իրական ծավալները պարզելու և վերականգնման ուղղությամբ:
14:49 15/11/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել և կանխվել են կոռուպցիոն բնույթի մի շարք հանցագործություններ. ԱԱԾ

В СК Армении назвали сумму причиненного государству ущерба по ряду дел; возмещено 42 млн. драмов 11/17/2018   15:49  |  Лента новостей
Следственный комитет Республики Армения продолжает всестороннее, объективное и полное расследование обстоятельств совершения преступлений коррупционного характера в различных сферах.
Как сообщается на официальном сайте С , в производстве Следственного комитета за 2018 год по фактам получения публичным служащим, не являющимся  должностным лицом, незаконного вознаграждения и дачи публичному служащему, не являющему должностным лицом, незаконного вознаграждения  было возбуждено 125 уголовных дел, некоторые из которых были объединены в одно производство.
Уголовные дела касаются случаев, содержащих признаки предполагаемого преступления, предусмотренного статьями 311.1 и 312.1, а также 178, 179 и  325 Уголовного кодекса РА.
"Размер причиненного материального ущерба по 5 оконченным и 60 уголовным делам, расследуемым в производстве подразделений СК РА,  по положению на 13-е ноября 2018 года составляет 555.165.544 драма, из которых возмещено 42.000.000 драмов", - говорится в сообщении.
Для обеспечения возмещения причиненного государству ущерба наложены аресты на  банковские счета 18 обвиняемых по делу, 35 единиц недвижимого имущества и 6 автомобилей.
Обвинения предъявлены 70 сотрудникам территориального агентства социальной поддержки, 21 работника ЗАО “Айпост” и трем сотрудникам ГНКО “Интернат” №1.
Одно уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд. По четырем уголовным делам вынесено решение о прекращении производства по делу, из них 2 – не на основании оправдания, на основании пункта 6 статей части 1 статей 37 и 35 Уголовно-процессуального кодекса, а два – на основании оправдания, ввиду отсутствия состава преступления.
Размер причиненного ущерба по делам, по которым прекращено производство, составил 674.000 драмов. Ущерб полностью возмещен.
"По уголовным делам  предпринимаются все необходимые следственные и процессуальные действия, направленные на уточнение круга лиц, возможно причастных к совершенным злоупотреблениям, индивидуализацию действий каждого из них и дачу соразмерной уголовно-правовой оценки, а также установление реальных масштабов причиненного государству ущерба и его возмещения", - отмечается в сообщении.