Բացահայտվել և կանխվել են կոռուպցիոն բնույթի մի շարք հանցագործություններ. ԱԱԾ 11/15/2018   14:49  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը տնտեսական և կոռուպցիոն բնույթի հանցագործությունների դեմ պայքարին ուղղված իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում, ձեռնարկած օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների և քննչական համալիր գործողությունների արդյունքում բացահայտել և կանխել է կոռուպցիոն բնույթի մի շարք հանցագործություններ: Այս մասին հայտնում է ԱԱԾ մամուլի կենտրոնը:
Մասնավորապես՝ պարզված նախնական տվյալների համաձայն ՀՀ Արագածոտնի մարզի մի խումբ բնակիչներ, առանց հատուկ թույլտվության (լիցենզիայի) և սահմանված կարգի խախտմամբ, 2018 թվականի ապրիլ-նոյեմբեր ամիսների ընթացքում նշված մարզի տարբեր համայնքների տարածքներից քանդել, բեռնատարներով տեղափոխել, նախապես ընտրված վայրերում պահեստավորել և վաճառել են շուրջ 600 բեռնատար սևահող, յուրաքանչյուրը՝ 65-110.000 ՀՀ դրամով՝ դրանով իսկ պետությանը պատճառելով առանձնապես խոշոր չափերի վնաս։
Առերևույթ հանցագործություն կատարած անձինք, իրենց ապօրինի ձեռնարկատիրական գործունեությանը չխոչընդոտելու համար պարբերաբար որպես կաշառք գումարներ և վառելիք են տվել ՀՀ բնապահպանության նախարարության բնապահպանական տեսչության Արագածոտնի տարածքային բաժնի երկու ավագ տեսուչների: Վերջիններս, գործելով շահադիտական նպատակներով, օգտագործելով պաշտոնեական դիրքը ծառայության շահերին հակառակ, թույլատրել են հողի ապօրինի տեղափոխումը և վաճառքը:
Դեպքի առթիվ ՀՀ ԱԱԾ քննչական դեպարտամենտում հարուցվել է քրեական գործ, մեղադրանք է առաջադրվել 4 անձի:
2018 թվականի նոյեմբերին ՀՀ ԱԱԾ oպերատիվ ստորաբաժանումների կողմից նախապատրաստված նյութերի հիման վրա Քննչական դեպարտամենտում հարուցված մեկ այլ քրեական գործով բացահայտվել է Վրաստանից Հայաստանի Հանրապետություն անվադողերի խմբաքանակների՝ առանց մաքսային ձևակերպումների և մաքսազերծման ներկրման դեպքեր: Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ ՀՀ 2 քաղաքացիներ անվադողերի ներկրումն անխոչընդոտ իրականացնելու նպատակով յուրաքանչյուր խմբաքանակի համար ՀՀ ՊԵԿ Արևելյան մաքսատան Բագրատաշենի մաքսային կետի մաքսային տեսուչին, որպես կաշառք տվել են տարբեր չափերի գումարներ:
Կատարվում է նախաքննություն, միջոցներ են ձեռնարկվում՝ բոլոր հանցադեպերը և կոռուպցիոն դրսևորումներին առնչակից մյուս անձանց պարզելու ուղղությամբ:
ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցների կողմից բացահայտվել են նաև ՀՀ Լոռու մարզի Տաշիր համայնքապետարանի տարբեր պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնական դիրքի չարաշահմամբ պետական միջոցների առանձնապես խոշոր չափերով՝ շուրջ 114 մլն  ՀՀ դրամի հափշտակություններ կատարելու դեպքեր։
Մասնավորապես՝ պարզվել է, որ Տաշիր համայնքի համայնքապետարանի մի շարք պաշտոնատար անձինք, քաղաքային տնտեսությունը սպասարկող կառույցներում և համայնքային ոչ առևտրային կազմակերպություններում (մանկապարտեզներ, սպորտդպրոց) 2006-2018 թթ. ընթացքում տարբեր հաստիքներում ձևակերպել են ՀՀ քաղաքացիների, ովքեր աշխատանքի չեն հաճախել, իսկ նրանց անուններով դուրս գրված գումարները յուրացվել են:
Բացի այդ, Տաշիր համայնքի ղեկավարը տնտեսվարող սուբյեկտի հետ կնքել է աղբահանության և սանիտարական մաքրման ծառայությունների մատուցման պայմանագրեր, և փոխանցել է շուրջ 98 մլն ՀՀ դրամ, սակայն նշված ծառայությունը իրականում չի մատուցվել, այն փաստացի կազմակերպվել և իրականացվել է համայնքապետարանի աշխատակիցների ուժերով:
Հարուցվել են քրեական գործեր, կատարվում է նախաքննություն:
ՀՀ ԱԱԾ աշխատակիցները բացահայտել են նաև Տավուշի անտառտնտեսության պաշտոնատար անձանց հովանավորչությամբ ապօրինի ծառահատումների դեպքեր:
Ձեռք բերված նախնական տվյալների համաձայն՝ Իջևանի անտառտնտեսության պատասխանատու պաշտոնատար անձինք 2018 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսների ընթացքում ապօրինի ծառահատման և անտառից վառելիքային փայտի դուրսբերման համար մի շարք անձանցից որպես կաշառք ստացել են առանձնապես խոշոր չափերով գումարներ:
Հանցավոր համաձայնության արդյունքում անտառից անօրինական տեղափոխված փայտանյութի, շինափայտի և վառելափայտի իրական ծավալները և պետությանը պատճառված բնապահպանական վնասը ներկայումս հաշվարկվում է:
Առերևույթ հանցագործության դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ, կատարվում է նախաքննություն:
18:21 23/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՊետությանը հասցված՝ նախնական հաշվարկված վնասի չափը կազմում է մոտ 6 մլրդ 700 մլն դրամ

СНБ Армении сообщила о раскрытии и пресечении ряда коррупционных преступлений 11/15/2018   16:56  |  Криминальная хроника
В результате предпринятых Службой национальной безопасности Армении в рамках борьбы с экономическими преступлениями и коррупцией оперативно-розыскных мер и комплексных следственных действий раскрыт и пресечен целый ряд преступлений коррупционного характера. Об этом сообщает пресс-центр СНБ Армении.
В частности, по предварительно установленным данным, группа жителей Арагацотнской области без специального разрешения (лицензии) и с нарушением установленного порядка в апреле-ноябре 2018 года на различных территориях области разобралс, перевезла, складировала в заведомо предусмотренных местах и продала порядка 600 грузовиков чернозема по цене 65-110 тыс. драмов за каждый. Тем самым государству был причинен ущерб в особо крупных размерах.
Предполагаемые преступники во избежание препятствий для своей незаконной предпринимательской деятельности периодически в качестве взятки передавали двум старшим инспекторам областного отдела экологического управления Министерства охраны природы деньги и топливо. Последние, исходя из корыстных побуждений и используя должностное положение вопреки интересам службы, разрешили незаконные перевозку и продажу земли.
По данному факту в следственном департаменте СНБ возбуждено уголовное дело, обвинение предъявлено 4 лицам.
В рамках другого уголовного дела, возбужденного в ноябре 2018 года в следственном управлении на основании подготовленных оперативными подразделениями СНБ материалов, раскрыты случаи импорта в Армению из Грузии партии автомобильных шин без таможенного оформления и растаможки. Согласно добытым предварительным данным, двое граждан Армении для беспрепятственного ввоза двух партий шин давали таможенному инспектору КПП "Баграташен" в качестве взятки различные денежные суммы.
Ведется следствие, принимаются меры для установления всех обстоятельств и других лиц, причастных к коррупционным проявлениям.
Сотрудники СНБ Армении также раскрыли случаи хищения различными чиновниками администрации общины Ташир Лорийской области государственных средств в особо крупных размерах(порядка 114 млн. драмов)со стороны  путем злоупотребления своим должностным положением.
В частности, какуказывается в сообщении, установлено, что в 2006-2018 гг. ряд чиновников администрации общины Ташир на различные ставки в структурах, обслуживающих городское хозяйство, и некоммерческих общинных организациях (детские сады, спортивная школа) оформили граждан, которые на работу не приходили, а выписываемые на их имя суммы присвоили.
Кроме того, руководитель общины Ташир заключил с хозяйствующим субъектом договор об оказании услуг по вывозу мусора и санитарной чистке и перечислил около 98 млн. драмов. Однако указанные услуги на самом деле не были оказаны, а были фактически организованы и осуществлены силами сотрудников общинной администрации.
Возбуждено уголовное дело, ведется предварительное следствие.
Сотрудники СНБ раскрыли также случаи незаконной вырубки деревьев при покровительстве чиновников лесного хозяйства Тавушской области.
Согласно добытым предварительным данным, ответственные чиновники лесного хозяйства Иджевана в январе-октябре 2018 года получили от ряда лиц в качестве взятки суммы в особо крупных размерах за незаконную вырубку деревьев и вывоз из леса дров.
“Реальные объемы древесины, стройматериалов и дров, незаконно вывезенных из леса в результате преступного сговора, а также причиненный государству экологический ущерб уточняются. Возбуждено уголовное дело, ведется следствие”, - отмечается в сообщении.