43-ամյա երևանցին մեղադրվում է քրեական հեղինակության սպանությունը նախապատրաստելու մեջ 11/12/2018   15:00  |  Քրեական խրոնիկոն
Քրեական հեղինակություն համարվող անձի սպանության նախապատրաստության համար մեղադրանք է առաջադրվել 43-ամյա տղամարդու։ Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ քննչական կոմիտեից՝ նշելով, որ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
Ավելի վաղ հաղորդվել էր, որ 2017 թվականին մի խումբ անձանց կողմից նախապատրաստվել է Վանաձորի բնակիչ, քրեական հեղինակություն համարվող անձի սպանությունը, որն իրականացնելու համար Հայաստան է հրավիրվել նաև դիպուկահար, ով, լինելով ՀՀ քաղաքացի, վերջին տարիներին բնակվել է արտերկրում։ Վերջինս Հայաստան է ժամանել 2017 թվականի ապրիլի 19-ին և մի քանի օր նախ մնացել է օդանավակայանին հարակից հյուրատներից մեկում, ապա՝ հանցակցի հետ ապրիլի 24-ին տեղափոխվել Վանաձոր, որտեղ բնակվել են նախապես վարձակալված բնակարանում։
2017 թվականի ապրիլի 27-ի լույս 28-ի գիշերը վարձակալված բնակարանում հայտնաբերվել է դիպուկահարի դին՝ բազմաթիվ մարմնական վնասվածքներով:
Քննությամբ բավարար ապացույցներ են ձեռք բերվել, որ սպանվածի դին Վանաձորից Երևան է տեղափոխվել նրա հանցակցի կողմից՝ սպանության, ինչպես նաև քրեական հեղինակության սպանության նախապատրաստության հետքերը թաքցնելու նպատակով։
Մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է Հայաստան ժամանելու նպատակով դիպուկահարին գումար ուղարկած, ինքնաթիռի տոմս գնած, նրան օդանավակայանում դիմավորած և նշված հյուրատուն տեղափոխած անձի ինքնությունը, ով, ըստ քննության տվյալների, մի խումբ անձանց հետ միասին առաջարկել է նրան իրականացնել քրեական հեղինակության սպանությունը։ Բացի այդ, բավարար տվյալներ են ձեռք բերվել, որ սպանությունն իրականացնելու համար ձեռք է բերվել օպտիկական հրազեն։Տվյալ անձը Երևանի բնակիչ է, 43 տարեկան, ով նոյեմբերի 9-ին ձերբակալվել էր, ապա նաեւ՝ կալանավորվել։
Քննչական կոմիտեն այլ մանրամասներ դեպքի վերաբերյալ առայժմ ձեռնպահ է մնում հրապարակել այդ թվում, թե ում էին պատրաստվում Վանաձորում սպանել եւ ինչ պայմաններում է սպանվել դիպուկահարը։ «Քրեական գործով մի շարք հանգամանքներ պարզվել են, սակայն քրեական գործի առանձնահատկությունները նկատի ունենալով այս փուլում նոր մանրամասներ չեն հրապարակվի՝ քննությանը չվնասելու համար», հայտնեցին ՔԿ-ից։ Սակայն մեզ հաջողվեց պարզել, որ խոսքը գնում է Վանաձորում քրեական հեղինակություն համարվող «Շալո»-ի մասին, ում սպանությունը ծրագրված է եղել 2017 թվականին եւ ըստ Վանաձորում շրջանառվող տեղեկությունների այս տարվա հոկտեմբերին Վանաձորում մեկ այլ քրեական հեղինակության նկատմամբ կատարված սպանության փորձը փոխկապակցված են։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 18:00-ի սահմաններում, Վանաձոր քաղաքի ռեստորանային համալիրներից մեկի դիմաց իր մոտ պահած հրազենից, ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, կրակոցներ են արձակվել ռեստորանից դուրս եկող՝ քրեական հեղինակություն համարվող Նավոյանի ուղղությամբ։ Միջադեպի ժամանակ վնասվածք է ստացել երեք անձ՝ Գ.Նավոյանի մոտ ախտորոշվել էր «ձախ սրունքի և աջ ազդրի հրազենային վնասվածք» , Գ.Դավթյանի մոտ՝ «աջ ուսագոտու շրջանի հրազենային միջանցիկ վնասվածք, պարանոցի աջ կեսի հրազենային վնասվածք», Ա.Սեդրակյանի մոտ՝ «ձախ ոտնաթաթի հրազենային վնասվածք»: Կրակոոցներից հետո Վանաձորում կատարվեցին մի շարք խուզարկություններ, այդ թվում՝ «Շալո»-ի բնակարանում։

Житель Еревана обвиняется в подготовке убийства криминального авторитета 11/12/2018   15:16  |  Криминальная хроника
За подготовку убийства криминального авторитета обвинение предъявлено 43-летнему жителю Еревана. Об этом в ответ на запрос "ФактИнфо" сообщили в Следственном комитете Армении. В ведомстве также отметили, что в отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Ранее СК сообщил, что группа лиц в 2017 году готовила убийство жителя Ванадзора, считающегося криминальным авторитетом.
Для реализации замысла в Армению был приглашен также снайпер, который, будучи гражданином РА в последние годы проживал за рубежом. Последний прибыл в Армению 19 апреля 2017 года и несколько дней оставался сначала в одной из гостиниц, расположенных близ аэропорта, а 24 апреля вместе с сообщником переехал в Ванадзор, где  проживал в заранее арендованной квартире.В ночь с 27-го на 28-е 2017 года в съемной квартире было обнаружено тело снайпера с множественными телесными повреждениями.
Следствием добыто достаточно доказательств того, что тело убитого было доставлено из Еревана в Ванадзор его сообщником с целью сокрытия следов убийства, а также подготовки убийства криминального авторитета.
В результате масштабных следственных действий установлена личность человека, отправившего деньги снайперу для прибытия в Армению, приобретшего билет на самолет, встретившего его в аэропорту и доставившего его в указанный гостевой дом, который, по данным следствия,  вместе с группой лиц предложил ему совершить убийство криминального авторитета. Кроме того, добыто достаточно доказательств того, что для совершения убийства было приобретено оружие с оптическим прицелом.
"По уголовному делу, расследуемому в производстве Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА, один человек был задержан по подозрению в подготовке убийства. Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые мероприятия, направленные на установление всех обстоятельств убийства снайпера, а также всего круга лиц, причастных к подготовке убийства криминального авторитета", - отмечалось в сообщении.
В СК пока воздерживаются от разглашения  иных подробностей в интересах следствия.
Однако как удалось выяснить агентству, речь идет о «Шало», считающемся в Ванадзоре криминальном авторитетом.
10:45 10/11/2018  |  Криминальная хроникаСК Армении сообщил подробности подготовки убийства ванадзорского криминального авторитета
18:12 09/11/2018  |  Криминальная хроникаВ Ванадзоре предотвращено убийство криминального авторитета: есть задержанный
09:48 27/11/2017  |  Криминальная хроникаАвстрия не смогла экстрадировать криминального авторитета Гагиева из-за редкой формы аэрофобии - СМИ
14:47 06/02/2017  |  Криминальная хроникаСходка криминальных авторитетов пресечена в Курске
12:34 28/12/2015  |  Криминальная хроникаВ Омске умер самый влиятельный авторитет 90-х “Моисей”
19:44 19/02/2013  |  Международные новости Полиция Москвы задержала 90 человек на двух “воровских сходках”