ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախումբը հրապարակել է միջանկյալ ընտրությունների արդյունքում Կոնգրես անցած հայազգի թեկնածուների անունները 11/07/2018   14:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԱՄՆ Կոնգրեսի միջանկյալ ընտրությունների նախնական արդյունքներով Կոնգրես է անցել 3 հայազգի օրենսդիր: Ինչպես հաղորդում է  ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի «Ֆեյսբուք»-ի էջը, նախնական արդյունքներով Կոնգրես են անցել, Էնթոնի Բրինդիզին , Աննա Էշուն և Ջեքի Սփիրը:
Էնթոնի Բրինդիզին Հայոց ցեղասպանությունից մազապուրծ եղած գաղթականների ժառանգ է: Նրա նախնիները ծնվել են Արևմտյան Հայաստանում, իսկ Ցեղասպանության ժամանակ գաղթել են Հալեպ: Բրինդիզին ընդգծել է, որ անհամբեր սպասում է ամերիկահայ համայնքի, Կոնգրեսի ամերիկահայ ներկայացուցիչների հետ աշխատելուն, հայ-ամերիկյան հարաբերությունների առաջնահերթություններն առաջ մղելուն, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման հարցով զբաղվելու հնարավորությանը:
Հայկական արմատներ ունեցող Աննա Էշուն և Ջեքի Սփիրը ևս վերընտրվել են Ներկայացուցիչների պալատի անդամ:
Միևնույն ժամանակ, Դեմոկրատական կուսակցությունը ներկայացնող Աննա Աստվածատուրյան Թըրքոթը վերընտրվել է Մեն նահանգի Ուեսթբրուք քաղաքի քաղաքային խորհրդի անդամ:
ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի աջակցությունը վայելով թեկնածուների մի մասը ևս հաղթել է ընտրություններում: Հայամետ դիրքորոշում ունեցող թեկնածուներից Կոնգրես է անցել Բոբ Մենենդեսը:
Ներկայացուցիչների պալատ են անցել դեմոկրատներ Փիթեր Վիսքլոզկին, Ջիմ Բենքսը, Անդրե Քարսոնը, Ջոն Յարմութը, հանրապետական Գուս Բիլիրակիսը և այլն:

Обнародованы имена прошедших в Конгресс США армян 11/07/2018   14:54  |  Лента новостей
По итогам промежуточных выборов в Конгресс США прошли трое законодателей армянского происхождения. Об этом  сообщает ANCA на своей странице в Facebook. По предварительным данным, в  Конгресс прошли Энтони Бриндизи, Анна Эшу, Джеки Спир.
Энтони Бриндизи – потомок армян, спасшихся от Геноцида. Ее предки родились в Западной Армении, а во время Геноцида эмигрировали в Алеппо.
Бриндизи подчеркнула, что с нетерпением ждет работы с армянской общиной США и представителями Конгресса армянского происхождения для продвижения приоритетов армяно-американских отношений, возможности заняться вопросом признания Геноцида армян.
Анна Эшу и Джеки Спир, у которых армянские корни,  также были переизбраны членами Палаты представителей США.
Также сообщается, что представитель Демократической партии Анна Аствацатурян избрана членом городского совета Уэстбрука в штате Мэн.
Часть пользующихся поддержкой ANCA кандидатов также одержали победу на выборах. Из кандидатов с проармянской позицией в Консгресс прошел Боб Менендес.
Кроме того, были избраны также некоторые депутаты, которых поддерживал Комитет Айдата США.
В Палату представителей прошли Питер Висклозски, Джим Бэнкс, Андре Карсон, Джон Ярмут, Гус Билиракис и др.