Նախարարության պաշտոնատար անձն ու ոստիկանության օպերլիազորը սպառնալով պահանջել են 30.000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց հրաժարվել գազալցակայանից 10/29/2018   11:07  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել՝ ՀՀ տրանսպորտի, կապի և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարության բարձրաստիճան պաշտոնյայի և ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության օպերլիազորի կողմից առերևույթ առանձնապես խոշոր չափի շորթում կատարելու մասին: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
02.10.2018 թվականին ՀՀ Կոտայքի մարզի դատախազությունից նյութեր նախապատրաստելու ցուցումով ՀՀ ոստիկանության Նաիրիի բաժին է ուղարկվել` «ՌՎԳԱԶ-1» ՍՊ ընկերության փաստացի սեփականատեր հանդիսացող Ռուսաստանի Դաշնության քաղաքացու և վերջինիս ներկայացուցչի՝ ՀՀ վարչապետին հասցեագրված դիմումն այն մասին, որ 2014 թվականին բռնություն գործադրելու սպառնալիքով ստիպել են հրաժարվել ընկերության ավտոգազալցակայանից:
Նյութերի նախապատրաստման ընթացքում պարզվել է, որ «ՌՎԳԱԶ-1» ՍՊ ընկերության փաստացի սեփականատերը ցանկացել է նշված ավտոգազալցակայանը 330.000 ԱՄՆ դոլարով վաճառել Արմավիրի մարզի Տանձուտ համայնքի բնակչին` գումարը մաս-մաս վճարելու պայմանով, ով նախնական 70.000 ԱՄՆ դոլար վճարելով՝ չի կատարել իր մյուս պարտավորությունները:
Համաձայն կնքված պարտավորագրի՝ «ՌՎԳազ-1» ՍՊ ընկերության գազալցակայանի անշարժ ու շարժական գույքը պետք է ներդրվեր գնորդի կողմից ստեղծված «ՍԼԼ գազ» ՍՊ ընկերության կանոնադրական կապիտալի մեջ, միևնույն ժամանակ ընկերության 50%-ի բաժնետերը շարունակելու էր մնալ «ՌՎԳազ-1» ՍՊ ընկերության սեփականատիրոջ անվամբ՝ մինչ վերը նշված պարտավորությունների կատարումը: Սակայն պարզվել է, որ «ՌՎԳազ-1» ՍՊԸ ավտոգազալցակայանն իր անշարժ ու շարժական գույքով 100%-ով ներառվել է «ՍԼԼ գազ» ՍՊԸ-ի սեփականության մեջ, որի արդյունքում բաժնետերը զրկվել է 50% մասնաբաժնից:
Այդ ընթացքում ավտոգազալցակայանի փաստացի սեփականատերը, այն գնել ցանկացող Տանձուտ համայնքի բնակչից տեղեկանալով վերոհիշյալի մասին, ժամանել է ՀՀ, հանդիպել է հիշյալ նախարարության վարչության պետին, ով հայտարարել է, որ գազալցակայանը փաստացի խլել է գնորդից և պահանջել է այսուհետ գործ ունենալ միայն իր հետ։
Մի քանի օր անց, նույն պաշտոնատար անձն ու ոստիկանության օպերլիազորը Երևան քաղաքի էրեբունի վարչական շրջանում գտնվող Ազատամարտիկների այգում սպառնալով պահանջել են 30.000 ԱՄՆ դոլարի դիմաց հրաժարվել գազալցակայանից, իսկ հաջորդ օրը կարողացել են ի կատար ածել իրենց սպառնալիք-պահանջը` քաղաքացուն փոխանցելով 40.000 ԱՄՆ դոլար:
Դեպքի առթիվ 15.10.2018թ. ՀՀ ոստիկանության Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Նաիրիի բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետի հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որը տարածքային ենթակայության կարգով ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժին` նախաքննություն կատարելու համար:
ՀՀ քննչական կոմիտեի Էրեբունի և Նուբարաշեն վարչական շրջանների քննչական բաժնում կատարված նախաքննության արդյունքներով տվյալներ են ստացվել այն մասին, որ վերոհիշյալից բացի, ոստիկանության նույն օպերլիազորն ընկերոջ հետ, 2014թ. գարնանը ատրճանակների գործադրման սպառնալիքով, Տանձուտ գյուղի բնակչին պարտադրել են ստորագրել համապատասխան փաստաթղթեր` ավտոգազալցակայանում ունեցած բաժնեմասից հրաժարվելու վերաբերյալ, վերջինս էլ, վախի ազդեցության տակ, կատարել է նրանց պահանջը և հրաժարվել գազալցակայանից։
Արդյունքում ավտոգազալցակայանը 2014թ. մայիսից փաստացի անցել է վերոհիշյալ պաշտոնատար անձանց տիրապետության տակ, որը շահագործվել է նրանց կողմից և հանդիսացել եկամտի աղբյուր։
Նկատի ունենալով, որ ՀՀ օրենսդիր և գործադիր մարմինների ղեկավար աշխատողների, ինչպես նաև պետական հատուկ ծառայություն իրականացնող անձանց կողմից իրենց պաշտոնեական դիրքի կապակցությամբ հանցակցությամբ կամ նրանց կատարած հանցագործություններով նախաքննությունը կատարվում է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայության քննիչների կողմից՝ 2018թ. հոկտեմբեր 27-ին նշված քրեական գործը, ըստ քննչական ենթակայության, ուղարկվել է ՀՀ հատուկ քննչական ծառայություն:
18:12 07/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԲացահայտվել է հանցավոր սխեմա․ տաքսու վարորդներից շորթմամբ վերցրել են օրական 700-1000 դրամ (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
14:35 14/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԴատաբժշկական փորձագետը յուրաքանչյուր դիահերձման համար հանգուցյալների հարազատներից պահանջել և վերցրել է 45.000 դրամ
23:43 28/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՎրաստանից եկած քրեական հեղինակությունները ՀՀ քաղաքացուն սպառնացել են ու հափշտակել մեքենան
17:16 16/12/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՇորթում կատարելու նպատակով սպառնացել է, որ կհրապարակի սեռական կյանքին վերաբերող տեղեկություններ
11:12 20/11/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԱվելի խիստ պատիժ՝ արատավորող տեղեկություններ հրապարակելու սպառնալիքով զգալի չափերով գույք հափշտակելու համար
16:31 05/09/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՀարևանը հարևանից փորձել է շանտաժի միջոցով 3մլն. դրամ շորթել
14:19 03/02/2017  |  Քրեական խրոնիկոնԴատապարտված քաղաքական գործչից գումա՞ր են շորթել
17:21 22/11/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՇորթումից մինչև ավտոմեքենայի պայթեցում
19:40 04/07/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՔաղաքացուց առանձնապես խոշոր չափերով շորթում կատարելու մեղադրանքով հետախուզման մեջ են քրեական հեղինակություններ
11:25 17/03/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՍեռական հարաբերության փաստը չհրապարակելու սպառնալիքով ոսկեղեն է շորթել

Высокопоставленный чиновник Минтранса Армении и полицейский подозреваются в рейдерском захвате автозаправки 10/29/2018   12:32  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армени расследует случай вымогательство в особо крупном размере со стороны высокопоставленного чиновника Министерства транспорта, связи информационных технологий и оперуполномоченного главного управления Полиции по борьбе с организованной преступностью.
Как сообщается на сайте СК, 2 октября 2018 года из Прокуратура Котайкской области с указанием о подготовке материалов в отдел Полиции Наири  поступило адресованное премьер-министру РА заявление от фактического владельца ООО “РВГаз-1”, который является гражданином Российской Федерации, и его представителя о том, что в 2014 году его под угрозой применения насилия вынудили отказаться от автомобильной газозаправочной станции.
В ходе подготовки материалов установлено, что фактический владелец ООО “РВГаз-1” хотел за 330.000 долларов США продать указанную автомобильную газозаправочную станцию жителю общины Тандзут Армавирской области с условием выплаты суммы по частям, который,  выплатив 70 тыс. долларов США, не выполнил взятые им на себя другие обязательства.
Согласно заключенному договору, недвижимое и движимое имущество ООО “РВГаз-1” должно было быть инвестировано в уставный капитал созданного покупателем ООО “СЛЛ газ”,  при этом 50% акций компании продолжали бы оставаться за владельцем ООО “РВГаз-1” до выполнения вышеуказанных обязательств. Однако выяснилось, что ООО АГЗС “РВГаз-1” вместе со своим недвижимым и движимым имуществом на 100% было включено в собственность ООО “СЛЛ газ”, в результате чего акционер лишился доли в 50%.
За это время фактический владелец автомобильной газозаправочной станции, узнав об этом от желающего ее приобрести жителя села Тандзут, приехал в Армению, встретился с начальником управления вышеупомянутого министерства, который заявил, что фактически отнял газозаправку у покупателя и потребовал, чтобы он впредь имел дело только с ним.
Спустя несколько дней должностное лицо и оперуполномоченный Полиции в парке Азатамартиков, расположенном в  ереванском административном районе Эребуни, угрожая, потребовали отказаться от АГЗС в обмен на 30 тыс. долларов, а не следующий день сумели реализовать свою угрозу-требование, передав гражданину 40 тыс. долларов США.
По факту 15 октября 2018 года в отделе Наири следственного управления Полиции РА по Котайкской области было возбуждено уголовное дело по признакам пункта 2 части 3 статьи 182 Уголовного кодекса РА, которое в порядке территориальной подведомственности было направлено в следственный отдел по административным районам Эребуни и Нубарашен Следственного комитета  на производство предварительного расследования.
По результатам проведенного следственным отделом по административным районам Эребуни и Нубарашен СК РА предварительного расследования получены данные о том, что, помимо вышеупомянутого, весной 2014 года тот же оперуполномоченный Полиции  и его друг, угрожая пистолетом, вынудили жителя села Тандзут подписать соответствующие документы об отказе от имеющейся доли в АГЗС. Последний под воздействием страха выполнил их требование и отказался от газозаправочной станции.
В результате  автогазозаправочная станция с мая 2014 года фактически перешла в собственность вышеупомянутых должностных лиц, эксплуатировалась ими и являлась источником дохода.
27 октября 2018 года указанное уголовное дело нправлено в Специальную следственную службу РА по подследственности.