Քննչական կոմիտեն մեղադրանք է առաջադրել «Օշականցի Գեւորիկի» մերձավորներին 10/18/2018   17:11  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Ոսկեվազ համայնքի 46-ամյա բնակչին ծանր մարմնական վնաս պատճառելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը։ Մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա` մեղադրանք է առաջադրվել Օշական համայնքի երկու բնակչի՝ 1987 և 1993 թթ. ծնված Թովմասյան եղբայրներին: Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Ոսկեվազի 46-ամյա բնակչի նկատմամբ կիրառված բռնության մասին ահազանգն ստացվել է 2018 թվականի հունվարի 24-ին. «Նաիրի» Բ/Կ-ից հայտնել են, որ «գանգուղեղային վնասվածք, կողերի կոտրվածք, գանգի հիմի կոտրվածք» ախտորոշմամբ իրենց մոտ բուժօգնության է տեղափոխվել Արագածոտնի մարզի Ոսկեվազ համայնքի բնակիչ, 1972թ. ծնված Կ. Սիրեկանյանը:
Դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ծանր մարմնական վնաս պատճառելու հատկանիշներով, որով նախաքննությունն իրականացվել է ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում։ 46-ամյա տղամարդը ճանաչվել է տուժող։
Ձեռնարկված մեծածավալ քննչական, օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել է Ոսկեվազի բնակչին ծանր մարմնական վնաս պատճառելու դեպքի էական նշանակություն ունեցող հանգամանքները՝ շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանց շրջանակը։
Այսպես՝ նախնական քննության տվյալներով՝ Օշականի բնակիչ, 1987թ. ծնված Ս.Թովմասյանը 2018 թ. հունվարի 24-ին՝ ժամը 18:00-ի սահմաներում, «BMW X-5» մակնիշի ավտոմեքենայով  Ոսկեվազի կենտրոնական հատվածում երթևեկելիս արժանացել է Ոսկեվազի բնակիչ Կ. Սիրեկանյանի դիտողությանը, ինչի կապակցությամբ առաջացել է վիճաբանություն։ Ս.Թովմասյանը՝ եղբոր՝ 1993 թ. ծնված Ա.Թովմասյանի, հետ միասին իջել են ավտոմեքենայից և պարզաբանումներ պահանջել Կ.Սիրեկանյանից , ապա սկսել բռնություն գործադրել նրա նկատմամբ։  Այնուհետև ավտոմեքենայով վերջինիս տեղափոխել են Ոսկեվազ –Օշական գյուղերի խաչմերուկին հարող տարածք, որտեղ շարունակել են բռնության գործադրումը՝ ձեռքերով և ոտքերով հարվածներ հասցնելով նրա մարմնի տարբեր հատվածներին՝ առողջությանը պատճառելով կյանքին վտանգ սպառնացող ծանր մարմնական վնաս։
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա՝ Թովմասյան եղբայրներին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը։
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ Թովմասյան եղբայրները «Օրենքով գող» համարվող «Օշականցի Գեւորիկի» մերձավոր շրջապատից են։
13:46 01/09/2017  |  Քրեական խրոնիկոնՕշականցի Գևորիկի սպանությունը նախապատրաստելու վերաբերյալ տվյալներ են ստացվել, և քրեական գործ է հարուցվել

СК Армении предъявил обвинение приближенным “Геворика Ошаканского” 10/18/2018   17:40  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту нанесения тяжких телесных повреждений 46-летнему жителю общины Воскеваз. На основе добытых в результате масштабных следственных действий доказательств обвинение предъявлено двум жителям общины Ошакан – братьям Товмасян (1987 г.р. и 1993 г.р.). ОБ этом сообщили в СК Армении.
"Сообщение о применение насилия в отношении 46-летнего жителя Воскеваза поступило 24-го января 2018 года. В медцентре “Наири” сообщили, что к ним с диагнозом “черепно-мозговая травма, перелом ребер, перелом основания черепа” поступил на лечение житель общины Воскеваз Арагацотнской области К. Сиреканян(1972 г.р.)", - отмечается в сообщении.
По факту было возбуждено уголовное дело по признакам причинения тяжкого вреда здоровью, предварительное следствие по которому вело Главное управление по расследованию особо важных дел СК РА. 46-летний мужчина был признан потерпевшим.
В результате предпринятых масштабных следственных, оперативно-розыскных мероприятий установлены имеющие существенное значение обстоятельства нанесения тяжких телесных повреждений жителю Воскеваза, мотив и круг предполагаемых преступников.
Так, по данным предварительного следствия, около 18:00 24-го января 2018 года житель Ошакана С.Товмасян(1987 г.р.) во время проезда на автомобиле марки «BMW X-5» по центральной части Воскеваза удостоился замечания жителя Воскеваза К. Сиреканяна, из-за чего между ними возник конфликт. С. Товмасян и его брат – А. Товмасян – вышли из машины и потребовали объяснений от К. Сиреканяна, а затем применили к нему насилие. Затем они на автомобиле перевезли последнего в местечко, прилегающее к перекрестку сел Воскеваз-Ошакан, где продолжали избивать его, причинив ему опасный для жизни тяжкий вред здоровью.
На основе добытых доказательств братьям Товмасян предъявлено обвинение по пункту 2 части 6 статьи 112 Уголовного кодекса. В отношении них избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Предварительное расследование завершено. Уголовное дело с обвинительным заключением направлено в суд.
По сведениям “ФактИнфо”, братья Товмасян входят в ближайший круг считающегося “вором в законе” Геворика Ошаканского”.