ՄԻԵԴ-ը հրապարակել է Մարտի 1-ի գործով հերթական վճիռները. Մասիս Այվազյանը և Գրիգոր Ոսկերչյանը ՀՀ կառավարությունից փոխհատուցում կստանան 10/18/2018   15:03  |  ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հրապարակել է 2008թ. մարտի 1-ին Հայաստանում տեղի ունեցած դեպքերի կապակցությամբ ձերբակալված և կալանավորված Մասիս Այվազյանի և Գրիգոր Ոսկերչյանի կալանքի օրինականության և հիմնավորվածության վերաբերյալ վճիռները:
Գրիգոր Ոսկերչյանի դիմումի հիման վրա կայացրած վճռով ճանաչվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի խախտում (Ազատության և անձնական անձեռնմխելիության իրավունք), իսկ Մասիս Այվազյանի վերաբերյալ վճռով՝ Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 1-ին և 3-րդ մասերի խախտում:
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը ճանաչել է, որ Գրիգոր Ոսկերչյանին և Մասիս Այվազյանին անազատության մեջ պահելու հիմնավորված և թույլատրելի հիմք չի եղել:
ՄԻԵԴ-ը Հայաստանի կառավարությանը պարտավորեցրել է Գրիգոր Ոսկերչյանին վճարել 3000, իսկ Մասիս Այվազյանին՝ 4500 եվրոյի փոխհատուցում:
Ավելի վաղ ՄԻԵԴ-ը հրապարակել էր նույն գործով դատապարտված Մուշեղ Սաղաթելյանի դիմումի վերաբերյալ վճիռը, որով Հայաստանի կառավարությանը պարտավորեցրել էր Սաղաթելյանին վճարել 15 հազար 600 եվրո որպես բարոյական վնասի փոխհատուցում, ինչպես նաև 5000 եվրո՝ դատական ծախսերի դիմաց:

ЕСПЧ огласил очередной вердикт по делу о событиях 1 марта 2008 года в Ереване 10/18/2018   15:25  |  Лента новостей
Европейский суд по правам человека(ЕСПЧ) огласил решения относительно законности и  обоснованности заключения под стражу Масиса Айвазяна и Григора Воскерчяна, задержанных в связи с  произошедшими в Армении событиями 1 марта 2008 года.
Вынесенным на основе заявления Григора Воскерчяна решением признано нарушение статьи 5(“Право на свободу и личную неприкосновенность”) Европейской конвенции, а по решению, касающемуся Масиса Айвазяна, - нарушение частей 1 и 3 статьи 5 Европейской конвенции по правам человека.
ЕСПЧ признал отсутствие обоснованных и допустимых оснований для содержания под стражей Григора Воскечяна и Масиса Айвазяна. ЕСПЧ обязал правительство Армении выплатить Григору Воскерчяну компенсацию в размере 3 тыс. евро, а Масису Айвазяну – 4.5 тыс. евро.
Ранее ЕСПЧ огласил решение по жалобе осужденного по тому же делу Мушега Сагателяна. Европейский суд обязал правительство Армении выплатить Сагателяну компенсацию в размере 15 тыс. 600 евро в качестве возмещения морального ущерба, а также 5 тыс. евро – за судебные расходы.