Երևույթն, իրոք, աննախադեպ է ու ողջունելի. Արտակ Զեյնալյանը՝ ցմահ դատապարտվածի ազատ արձակման մասին 10/18/2018   12:01  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ արդարադատության նախարար Արտակ Զեյնալյանն արձագանքել է ԱՄՆ-ում երկու անձի սպանության համար Հայաստանում ցմահ դատապարտված Կարեն Օգանեսյանի պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակմանը։
«16.10.2018թ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը, դատավոր Արթուր Մկրտչյանի նախագահությամբ, աննախադեպ որոշում կայացրեց՝ դատարանի դահլիճից պայմանական վաղաժամկետ ազատ արձակելով ցմահ ազատազրկման դատապարտված Կարեն Օգանեսյանին։
Երևույթն, իրոք, աննախադեպ է ու ողջունելի, քանի որ առաջինը՝ ՔԿՀ-ի կողմից առաջին անգամ ցմահ դադապարտյալին տրվել էր դրական նկարագիր, երկրորդ՝ տարիներ շարունակ որևէ ցմահ ազատազրկման դատապարտված անձի նկատմամբ դատարանը նման որոշում չէր կայացրել և երրորդ՝ անձն ազատվել է պատժի կրման տարիների ընթացքում դրսևորած պատշաճ վարքագծի համար։
Սա է մեր Կառավարության այս ոլորտում որդեգրած քաղաքականությունը․ ցմահ ազատազրկված անձինք, պատժի կրման ընթացքում օրինակելի վարքագիծ դրսևորելու արդյունքում, ևս իրավունք ունեն օգտվելու պայմանական վաղաժամկետ ազատման հնարավորությունից։ Վստահ եմ՝ սա այս թեմայով իմ առաջին և ո՛չ վերջին անդրադարձն է լինելու»,- նշված է նախարարի գրառման մեջ։

Министр юстиции Армении отреагировал на беспрецедентное решение об освобождении пожизненно осужденного по УДО 10/18/2018   12:42  |  Лента новостей
Министр юстиции Армении Артак Зейналян отреагировал на условно досрочное освобождение Карена Оганесяна, осужденного в Армении к пожизненному заключению за убийство двух лиц в США.
16 октября 2018 года суд общей юрисдикции города Еревана под председательством судьи Артура Мкртчяна вынес беспрецедентное решение, освободив по УДО в зале суда пожизненно осужденного Карена Оганесяна.
“Явление, действительно, беспрецедентное и заслуживает приветствия, поскольку уголовно-исполнительное учреждение впервые дало положительную характеристику пожизненно осужденному. Во-вторых,  суд на протяжении многих лет не выносил подобного решения в отношении лица, приговоренного к пожизненному заключению. В-третьих, человек освобожден за хорошее поведение, проявленное за годы отбывания наказания”, - написал Артак Зейналян на своей странице в соцсети Facebook.
“Это проводимая нашим правительством политика: пожизненное заключенные, отличившиеся в ходе отбывания наказания примерным поведением, тоже имеют право воспользоваться возможностью условно досрочного освобождения. Уверен, что я еще коснусь этой темы”, -добавил министр.