Վարչապետն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալին   10/15/2018   15:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այսօր ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի՝ Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով փոխտեղակալ Ջորջ Քենթին: Այս մասին հայտնում է Կառավարության լրատվական ծառայությունը:
Վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալի այցը Հայաստան, որը լավ հնարավորություն է երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը և համագործակցության զարգացման հնարավորությունները քննարկելու համար:
Ջորջ Քենթը նշել է, որ ուրախ է այցելել Հայաստան՝ մեր երկրում տեղի ունեցող փոփոխությունների ժամանակաշրջանում, և Միացյալ Նահանգները կարևորում է Հայաստանի հետ փոխշահավետ գործակցության հետագա ընդլայնումը:
Վարչապետն անդրադարձել է ներհայաստանյան քաղաքական գործընթացներին և նշել, որ Հայաստանը հաստատակամ առաջ է շարժվում ժողովրդավարության զարգացման ճանապարհով, որը մեր հասարակության համար արտաքին քաղաքական կողմնորոշում չէ, այլ ներքին համոզմունք և արժեք: Կառավարության ղեկավարը խոսել է նաև կոռուպցիայի դեմ պայքարի շրջանակում կատարվող հետևողական աշխատանքների և տարբեր ոլորտներում նախաձեռնված բարեփոխումների մասին:
ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալը նշել է, որ Միացյալ Նահանգների կառավարությունը շահագրգռված է, որպեսզի Հայաստանը հաջողություններ արձանագրի ժողովրդավարության զարգացման, տնտեսական առաջընթացի, ինչպես նաև երկրի համար առաջնահերթ մյուս ուղղություններով, և պատրաստ է օժանդակել ՀՀ կառավարությանը բարեփոխումների իրականացման գործընթացում:
Հանդիպման ժամանակ զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման, միջազգային արդի իրավիճակի, տարածաշրջանային  մարտահրավերների և մի շարք այլ հարցերի շուրջ:

Премьер Армении обсудил с зампомощника госсекретаря США возможности развития сотрудничества и урегулирование карабахского конфликта 10/15/2018   16:46  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян сегодня принял заместителя помощника госсекретаря США по вопросам Европы и Евразии Джорджа Кента, сообщает пресс-служба правительства.
Пашинян приветствовал визит помощника госсекретаря США в Армению, назвав его хорошей возможностью для обсуждения повестки двусторонних отношений и возможностей развития сотрудничества.
Джордж Кент отметил, что рад посетить Армению в период проводимых  в стране изменений, а США придают большое значение дальнейшему расширению взаимовыгодного сотрудничества с Арменией.
Премьер-министр коснулся внутриполитических процессов, отметив, что Армения неуклонно продвигается по пути демократического развития, которая по его словам, для армянского общества является не внешнеполитическим ориентиром, а внутренним убеждением и ценностью. Глава правительства также рассказал о последовательной работе в борьбе с коррупцией и инициированных в разных сферах реформах.
В свою очередь Кент отметил, что правительство США заинтересовано в том, чтобы Армения добилась успеха на пути демократического развития, а также прогресса в сфере экономики и других приоритетных областях, и готово помочь правительству Армении в процессе реализации реформ.
В ходе встречи собеседники обменялись мнениями вокруг урегулирования нагорно-карабахского конфликта, текущей ситуации в мире, региональных вызовов и по ряду других вопросов.
10:45 12/10/2018  |  Лента новостейСоветник президента США по нацбезопасности анонсировал свой визит в Армению
00:14 09/10/2018  |  Лента новостейНикол Пашинян поблагодарил посла США за сбалансированную позицию во время бархатной революции в Армении