Դոնի Ռոստովում հայ գործարարի նկատմամբ սպանության փորձը եղել է պատվիրված 10/15/2018   12:23  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում ավարտվել է Ռուսաստանի Դաշնության Դոնի Ռոստով քաղաքում Արմայիս Ջոմարդյանի նկատմամբ կատարված սպանության փորձի դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի նախաքննությունը։ Բազմակողմանի քննության արդյունքում բավարար տվյալներ են ձեռք բերվել, որ սպանության փորձը եղել է պատվիրված՝ Դոնի Ռոստովի մեկ այլ բնակչի կողմից, որի իրականացումն ստանձնել է Երևանի մի բնակիչ, ազգությամբ հայ՝ ծնված 1975 թ.։ Այս մասին տեղեկացնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
Գործարար Արմայիս Ջոմարդյանի նկատմամբ սպանության փորձը տեղի է ունեցել 2013 թվականի փետրվարին։ Նախնական քննության տվյալներով՝ Դոնի Ռոստով քաղաքի մեկ այլ բնակիչ` ազգությամբ հայ, գործարարի հետ ունենալով անբարյացակամ հարաբերություններ, նպատակադրվել է սպանել նրան, որի իրականացման համար համաձայնություն է ձեռք բերել Երեւանում բնակվող՝ 1975թ. ծնված տղամարդու հետ։ Վերջինս 2013 թվականի հունվարին մեկնել է Դոնի Ռոստով, որտեղ պատվիրատուի կողմից մշակվել է գործարարի սպանության ծրագիրը, և յուրաքանչյուր մասնակցի վերապահվել կոնկրետ դերակատարում: Մշակված ծրագրի համաձայն՝ Արմայիս Ջոմարդյանի սպանության կատարմանը մասնակցություն է ունեցել 3 անձ՝ պատվիրատուն, անմիջական կատարողը և օժանդակողը, ով պետք է հետեւեր Ա.Ջոմարդյանի տեղաշարժին և նրա գտնվելու վայրի մասին տեղեկացներ պատվիրատուին և կատարողին։ Վերջինս Դոնի Ռոստովում ապահովվել էր բնակարանով, բջջային հեռախոսներով։ Բացի այդ, հանցագործության կատարման համար որպես փոխադրամիջոց օգտագործելու և դեպքի վայրից անարգել հեռանալու նպատակով հանցավոր խմբի կողմից ձեռք է բերվել նաև «ՎԱԶ-2109» մակնիշի, Р 553 ВК 161 հաշվառման համարանիշի, մոխրագույն ավտոմեքենա, որը մինչ հանցագործության կատարումը թաքցվել էր Ռոստովի մարզի Մյասնիկովսկի շրջանի Չալտիր գյուղում՝ կազմակերպված խմբի երրորդ անդամի՝ օժանդակողի կողմից:
Քրեական գործով ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ 2013 թվականի փետրվարի 25-ին, օժանդակողը, նկատելով, որ Արմայիս Ջոմարդյանն իրեն պատկանող «Լեքսուս 470» մակնիշի, Е 005 ЕО 61 հաշվառման համարանիշի ավտոմեքենան կայանել է Դոնի Ռոստով քաղաքի Բուդյոննովսկի պողոտայի 101 շենքի մոտ և միայնակ քայլել դեպի «Խնայբանկ», ժամը 18:40-ի սահմաններում զանգահարել և այդ մասին հայտնել է պատվիրատուին, ով կատարողի հետ անմիջապես ուղևորվել է նշված վայրը։ Վերջինս զինված է եղել «Մակարով» տեսակի ատրճանակով, իսկ պատվիրատուն՝ 9 մմ տրամաչափի «ՊՄ» փամփուշտներով կրակոցներ արձակելու համար հարմարեցված հրազենով:
1975թ. ծնված տղամարդը դարանակալած սպասել է գործարարին և սպանելու դիտավորությամբ «Մակարով» տեսակի ատրճանակից 7 կրակոց արձակել «Լեքսուս 470» մակնիշի ավտոմեքենային մոտեցող Արմայիս Ջոմարդյանի ուղղությամբ, ով, ինքնապաշտպանության նպատակով «WASP R» տրավմատիկ ատրճանակից, պատասխան կրակոցներ է արձակել։ Տղամարդը դիմել է փախուստի՝ հանցագործությունն ավարտին չհասցնելով իր կամքից անկախ հանգամանքներում:
Քննության տվյալներով՝ կատարվող իրադարձություններին հետևել է մոտակայքում գտնվող պատվիրատուն, ով, տեսնելով, որ վիրավորված Արմայիս Ջոմարդյանը ճամփեզրին փորձում է կանգնեցնել պատահական ավտոմեքենաներ, ավտոմեքենայով մոտեցել է և իր մոտ գտնվող հրազենից 3 կրակոց արձակել նրա ուղղությամբ, ապա՝ դիմել փախուստի:
Արձակված կրակոցների հետևանքով գործարարն ստացել է կյանքի համար վտանգ սպառնացող առողջության ծանր վնաս, որն արտահայտվել է որովայնի հրազենային երկու թափանցող վնասվածքներով՝ ստամոքսի, բարակ և հաստ աղիքների վնասումով, ինչպես նաև ենթաստամոքսային գեղձի տրավմատիկ կոնտուզիայով: Դրանից բացի, Արմայիս Ջոմարդյանին հասցվել են նաև աջ դաստակի թափանցող և ձախ նախաբազկի ստորին երրորդի շոշափող հրազենային վնասվածքներ, որոնք Արմայիս Ջոմարդյանի առողջությանը պատճառել են թեթև վնաս: Վերջինիս կյանքը հաջողվել է փրկել՝ ժամանակին ցուցաբերված բուժօգնության արդյունքում։
Ռուսաստանի Դաշնության իրավապահների կողմից հետախուզման մեջ գտնվող՝ 1975 թ. ծնված տղամարդը հայտնաբերվել է Երևանում։ «Քաղաքացիական, ընտանեկան և քրեական գործերով իրավական օգնության և իրավական հարաբերությունների մասին» 22.01.1993թ.-ի կոնվենցիայի համաձայն՝ քրեական գործը նրա մասով ուղարկվել է Հայաստան, որով նախաքննությունն իրականացվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավոր վարչության վարույթում։
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ 43-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի, 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ և 8-րդ կետերով, 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով։ Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը։
Քրեական գործով հայտարարվել է նախաքննության ավարտի մասին և մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազին։
Պատվիրատուի և օժանդակողի մասով նախաքննությունն իրականացվել է Ռուսաստանի Դաշնության նախաքննական մարմինների կողմից։
17:19 24/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄոր աչքի առջև սպանել է դստերը
18:48 12/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՆովոսիբիրսկի երկու բնակիչների մեղադրում են Porsche Panamera-ի համար սպանության մեջ
14:44 02/04/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՎլադիմիրի մոտ տղամարդը սպանել է կնոջն ու դստերը, ապա՝ ինքնասպան եղել
16:49 13/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՕմսկի բնակիչը ծեծել է մորը, գցել նրա մարմինն աղբատարի մեջ ու գնացել քնելու
16:04 10/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀինգ հարված հանուն կնոջ. Մոսկվայում տղամարդը սպանել է ծանոթին՝ խանդից դրդված
16:09 09/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՕրենբուրգի մարզում ձերբակալել են գործարարի ու նրա որդու սպանության կասկածյալներին
16:46 07/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնDJ Գրուվի համերգային տնօրենը ձերբակալվել է զոքանչի սպանության կասկածանքով
18:32 06/03/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՏեսախցիկը ֆիքսել է գործարարին սպանած քիլլերին (տեսանյութ)
18:59 27/02/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԿիրովի մարզի բնակիչը սպանել է երիտասարդ աղջկան ու թաղել նրա մարմինը դաշտում՝ իր հետ խմելուց հրաժարվելու համար
18:41 26/02/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՈւղևորն սպանել է տաքսիստին ու անտառում մահացու ցրտահարվել՝ փախչելով ոստիկանությունից

СК Армении сообщил подробности покушения на армянского бизнесмена в Ростове 10/15/2018   13:41  |  Криминальная хроника
В Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА завершено предварительное следствие по уголовному делу, расследуемому по факту покушения на убийство предпринимателя Армаиса Джомардяна в российском городе Ростове-на Дону. В результате проведенного всестороннего расследования добыто достаточно данных о  том, что покушение заказал другой житель Ростова-на-Дону, армянин по национальности(1975 года рождения). Об этом сообщили в СК Армении.
Как отмечается в сообщении, покушение на убийство предпринимателя Армаиса Джомардяна было совершено в феврале 2013 года. По данным предварительного следствия, другой житель Ростова-на-Дону, армянин по национальности, находясь в недружественных отношениях с бизнесменом, намеревался убить его.
"Для осуществления своего замысла он достиг договоренности с мужчиной(1975 г.р.), проживающим в Ереване. Последний в январе 2013 года  отправился в Ростов-на- Дону, где заказчиком был разработан план убийства предпринимателя, и на каждого из участников была возложена конкретная роль. Согласно плану, в совершение убийства Армаиса Джомардяна были вовлечены трое: заказчик, непосредственный исполнитель и пособник, который должен был следить за передвижением А. Джомардяна и сообщать о  его местонахождении заказчику и исполнителю. Последнего в Ростове-на-Дону обеспечили жильем, сотовым телефоном. Кроме того для исполнения преступления и беспрепятственного ухода с места происшествия преступной группой в качестве транспортного средства  также был приобретен автомобиль марки “ВАЗ- 2109” серого цвета с регистрационным номером Р 553 ВК 161, который до совершения преступления  был спрятан третьим членом организованной преступной группы – пособником – в селе Чалтыр Мясниковского района Ростовской области", - говорится в сообщении.
Согласно  добытым по уголовному делу данным, 25-го  февраля 2013 года пособник, заметив, что Армаис Джомардян припарковал принадлежащий ему автомобиль марки “Лексус 470” с регистрационным номером Е 005 ЕО 61 возле здания №101 на Буденновском проспекте в Ростове-на-Дону и один направился в “Сбербанк”, около 18:40 позвонил и сообщил об этом заказчику, который вместе с исполнителем немедленно отправился в указанное место. Последний был вооружен пистолетом Макарова, а заказчик – оружием, приспособленным для стрельбы патронами “ПМ” калибра 9 мм.
Мужчина(1975 г.р.) поджидал в засаде предпринимателя и с целью умышленного убийства произвел из пистолета Макарова 7 выстрелов в Армаиса Джомардяна в момент его приближения к автомобилю марки «Лексус 470”. Джомардян в целях самообороны открыл ответную стрельбу из травматического оружия «WASP R». Мужчина обратился в бегство.
По данным следствия, за происходящим следил находившийся поблизости заказчик, который, увидев, что раненый Армаис Джомардян у обочины пытается остановить случайно проезжающие мимо машины, подъехал на автомобиле к нему,  трижды выстрелил в него из имевшегося при нем оружия и скрылся с места происшествия.
Вследствие произведенных выстрелов предприниматель получил  тяжелые ранения.  Его жизнь удалось спасти в результате своевременно оказанной медицинской помощи.
Разыскиваемый правоохранительными органами Российской Федерации мужчина(1975 г.р.) обнаружен в Ереване.  Согласно конвенции “О правовой помощи и правовых отношениях по гражданским,  семейным и уголовным делам” от 22 января 1993 года, уголовное дело в части, касающейся него, направлено в Армению. Предварительное расследование дела велось в производстве Главного управления по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА.
По совокупности добытых доказательств 43-летнему мужчине предъявлено обвинение по пунктам 7 и 8 части 2 статьи 34-104 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
Объявлено о завершении предварительного следствия по уголовному делу. Дело с обвинительным заключением направлено прокурору, осуществляющему надзор за законностью предварительного следствия.Предварительное расследование уголовного дела в части, касающейся заказчика и пособника, вели органы предварительного следствия Российской Федерации.
11:38 08/09/2018  |  Криминальная хроникаВ расстреле Audi в Екатеринбурге заподозрили родню «вора в законе» Деда Хасана