Ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովի մասնակիցները ջերմ ծափահարություններով ողջունեցին Շառլ Ազնավուրի հավերժական ներկայությունը 10/11/2018   11:45  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երևանում անցկացվող Ֆրանկոֆոնիայի 17-րդ գագաթնաժողովի մասնակիցները միջոցառման մեկնարկին ջերմ ծափահարություններով ողջունեցին աշխարհահռչակ շանսոնյե Շառլ Ազնավուրի հավերժական ներկայությունը:
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր բացման խոսքում նշեց, որ ցանկանում է արտահայտել այն անսահման ցավը, որ իրեն համակում է Շառլ Ազնավուրի մասին մտածելիս:
«Այնքան թանկ մի անձնավորություն, ով մեզանից հեռացավ հոկտեմբերի 1-ին: Այդ մեծ անձնավորությունը, ֆրանսերեն լեզվի դեսպանը 100 տոկոս ֆրանսիացի էր, միևնույն ժամանակ 100 տոկոս հայ:
Ինչպես ինքն է սիրում ասել, կցանկանար երկար լիներ մեր կողքին՝ արտահայտելու իր նվիրվածությունը սիրելի երկու երկրներին՝ Ֆրանսիային և Հայաստանին, նաև նշանավորելու համար Ֆրանկոֆոնիայի տոնը, որին ամբողջ կյանքում ծառայում էր: Ֆրանսիական շանսոնյեի նրա գլուխգործոցները, որոնք արդեն բազմաթիվ սերունդներ են ուղեկցել և դեռ կուղեկցեն, երկար կմնան մեր հիշողություններում: Մենք սգում ենք, որովհետև սիրում ենք:
Նա, լինելով Հայաստանի եռանդուն պաշտպան,  մեր երկրի դեսպանը միջազգային կազմակերպություններում, բարձր է պահել Հայաստանի անունը: Մենք հավերժ երախտապարտ կլինենք իրեն: Նա հեռացավ մեզնից, բայց ներկա է մեր մտքերում: Նրա հիշատակը 1 րոպե լռությամբ հարգելու փոխարեն, խնդրում եմ նրա հիշատակը տոնելու համար ջերմ ծափահարություններով ողջունել Շառլ Անզնավուրի հավերժական ներկայությունը»,-ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:

Премьер Армении предложил участникам Саммита Франкофонии в Ереване приветствовать вечное присутствие Азнавура овациями 10/11/2018   12:56  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе своего выступления на открытии 17-го Саммита Франкофонии в Ереване предложил присутствующим почтить память ушедшего 1 октября из жизни всемирно известного французского шансонье армянского происхождения Шарля Азнавура не минутой молчания, а приветствовать его вечное присутствие аплодисментами.
"Эта великая личность, посол французского языка, на 100% француз, но в то же время на 100% армянин, как он сам любил говорить, очень бы хотел быть рядом с нами сегодня, чтобы показать свою преданность двум своим любимым странам – Франции и Армении, а также в ознаменование праздника Франкофонии, которой он служил всю жизнь", – сказал Пашинян.
По его словам, шедевры французского шансона маэстро еще долго останутся в памяти всех.
“Мы скорбим, потому что любим. Будучи энергичным защитником Армении, послом нашей страны в международных организациях, он высоко держал имя Армении в мире. Мы вечно будем признательны ему за это. Он ушел от нас, но всегда присутствует в наших мыслях. Вместо того, чтобы почтить его память минутой молчания, прошу бурными аплодисментами приветствовать вечное присутствие Шарля Азнавура”, – сказал Никол Пашинян.