ԵԽԽՎ-ն ընդունել է չճանաչված պետություններում մարդու իրավունքների մշտադիտարկման բանաձևը. դեմ է եղել միայն ադրբեջանական պատվիրակությունը 10/11/2018   11:02  |  ԼՐԱՀՈՍ
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը 39 կողմ և 7 դեմ ձայներով ընդունել է գերմանացի սոցիալիստ Ֆրանկ Շվաբեի հեղինակած բանաձևը, որը վերաբերում է չճանաչված պետություններում, կամ այսպես կոչված, «գորշ գոտիներում» մարդու իրավունքների մշտադիտարկմանը: Այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրառում է կատարել ՀՀ Ազգային ժողովի ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, ԵԽԽՎ հայաստանյան պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյանը:
«Տևական, համակարգված ու թիմային աշխատանքի արդյունքում հաջողվեց ոչ միայն չեզոքացնել ի սկզբանե զեկույցի նախագծում առկա խնդրահարույց ձևակերպումները, որոնք վերաբերում էին ՀՀ-ին ու Արցախին, այլև հասնել նրան, որ ընդունված բանաձևում, ըստ էության, արձանագրվեց, որ վեհաժողովը ողջունում է Արցախի իշխանությունների պատրաստակամությունը համագործակցելու ԵԽ-ի և ՄԱԿ-ի համապատասխան մարմինների հետ` մշտադիտարկման առարկա դարձնելու մարդու իրավունքների իրավիճակն Արցախում:
Բանաձևի քվեարկության արդյունքները առավել քան խոսուն են. բանաձևին դեմ քվեարկեց միայն ադրբեջանական պատվիրակությունը, կրկին իրեն հակադրելով Վեհաժողովին և սրելով իր մեկուսացվածությունը ԵԽԽՎ-ում»,- գրել է պատգամավորը:

ПАСЕ приняла резолюцию о мониторинге прав человека в непризнанных государствах; против высказалась лишь азербайджанская делегация 10/11/2018   11:48  |  Лента новостей
Парламентская Aссамблея Совета Европы 39 голосами "за" и 7 "против" приняла инициированную немецким социалистом Франком Швабом резолюцию о мониторинге прав человека в непризнанных государствах или в  так называемых «серых зонах». Об этом сообщил член делегации Армении в ПАСЕ Самвел Фарманян на своей странице в Facebook.
«В результате длительной и скоординированной командной работы нам удалось не только нейтрализовать изначально проблематичных формулировок в проекте, касающихся Армении и Арцаха, но и добиться того, чтобы в резолюции, по сути, зафиксировано, что Ассамблея приветствует готовность властей Арцаха сотрудничать с соответствующими органами Совета Европы и ООН с тем, чтобы ситуация с правами человека в Арцахе стала предметом мониторинга», - написал депутат.
Фарманян также отметил, что результаты голосования резолюции говорят о многом.
«Только депутаты Азербайджана проголосовали против резолюции, вновь противопоставив  себя Ассамблее и нагнетая свою изоляцию в ПАСЕ», - написал депутат.