Սուրիկ Խաչատրյանի դեմ քրեական գործ է հարուցվել 10/08/2018   18:35  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչությունում ուսումնասիրվել են «Հետք» էլեկտրոնային թերթում 2018թ. օգոստոսի 24-ին հրապարակված «Սուրիկ Խաչատրյանն իր առանձնատունը 8 տարի կառուցել է առանց շինթույլտվության» վերտառությամբ հրապարակման մեջ նշված հանգամանքները: Այդ նպատակով Երևանի քաղաքապետարանից և ՀՀ անշարժ գույքի կադաստրի կոմիտեից պահանջել էին անհրաժեշտ փաստաթղթեր և համապատասխան տեղեկատվություն:
Ինչպես հայտնում է Դատախազության լրատվական ծառայությունը, իրականացված ուսումնասիրությունների արդյունքում պարզվել է, որ Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնատար անձինք չեն կատարել «Քաղաքաշինության մասին» ՀՀ օրենքով սահմանված ծառայողական պարտականությունները՝ չեն նախազգուշացրել կառուցապատողին նշված առանձնատան շինարարության թույլտվությամբ սահմանված ժամկետը երկարաձգելու և այդ ժամկետում կառուցապատումն ավարտելու կամ քաղաքաշինական գործունեության օբյեկտն օտարելու վերաբերյալ:
Դրա հետևանքով բացառվել է 357 մլն դրամ նախահաշվային արժեք ունեցող շինության կառուցապատողին օրենքով սահմանված կարգով դրա մեկ տոկոսի, այն է՝ 3.570.870 դրամի չափով վարչական պատասխանատվության ենթարկելու հնարավորությունը՝ համայնքին պատճառելով նույնքան դրամի նյութական վնաս:
Հիշյալ դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազության պետական շահերի պաշտպանության վարչության ավագ դատախազի կողմից ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասի (պաշտոնատար անձի կողմից շահադիտական, անձնական այլ շահագրգռությունից ելնելով ծառայողական պարտականությունները չկատարելու) հատկանիշներով հարուցվել է քրեական գործ, որի նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ քննչական կոմիտեի քննիչին:

Уголовное дело возбуждено по следам публикации об особняке экс- губернатора Сюникской области Армении 10/09/2018   09:25  |  Криминальная хроника
В Генeральной прокуратуре Армении изучены все обстоятельства, представленные в публикации издания "Hetq" относительно особняка бывшего губернатора Сюникской области Сурика Хачатряна.
Как сообщает пресс-служба надзорного ведомства, в результате проведенных исследований установлено, что чиновники мэрии Еревана не выполнили, установленные законом «О градостроительстве» служебные обязательства, в частности, не предупредили застройщика о продлении срока, установленного разрешением на строительство вышеупомянутого особняка, и завершении застройки в оговоренный срок или отчуждении объекта градостроительной деятельности. Вследствие этого была исключена возможность привлечения к административной ответственности в размере 3.570.870 драмов, тем самым общине был причинен материальный ущерб на ту же сумму.
По данному факту возбуждено уголовное дело по 1 части 308(«Злоупотребление должностными полномочиями») статьи УК Армении. Производство предварительного следствия поручено следователю Следственного комитета РА.