Բյուջեն պետք է հիմնված լինի օրվա իրողությունների վրա հենված կանխատեսումների վրա. ՀՀ վարչապետ 10/01/2018   13:05  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը ՀՀ 2019թ. պետական բյուջեի այս պահին առկա նախագիծը համարում է իներցիոն, որովհետև նախագիծը ձևավորել են նախկինից եկած իներցիայի տրամաբանության շրջանակներում: «Ֆեյսբուք»-ի ուղիղ եթերում ՀՀ վարչապետն ընդգծեց, որ ընդունված է, որ բյուջեն հիմնված լինի ոչ թե կանխատեսումների, այլ ավելի շատ օրվա իրողությունների վրա հենված կանխատեսումների վրա:
«Եվ, ըստ էության, բյուջեի այս պահին առկա նախագիծը և նույնիսկ վաղը ընդունված նախագիծը որևէ խոչընդոտ չէ, որ մենք ընթացս աշխատենք բյուջեի պարամետրերի բարելավման վրա, այդ թվում՝ մեզ հուզող բազմաթիվ խնդիրների լուծման տրամաբանության առումով, բյուջետային հիմնարկների աշխատողների աշխատավարձերի բարձրացման առումով և այլն»,- նշել է նա:
Վարչապետը հավելեց, որ բյուջեի նախագծի վերաբերյալ պաշտոնական քննարկումներն առաջիկայում կսկսվեն: «Մենք բյուջեի վերաբերյալ բազմաթիվ քննարկումներ և պարզաբանումներ կունենանք»,- ընդգծեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Նա ընդգծեց, որ պետք է քայլ առ քայլ բարեփոխումներ իրականացնելու միջոցով առաջ շարժվեն, որը ունենալու է երկու հիմնական նպատակ:
«Առաջինը Հայաստանն արդյունաբերական երկիր դարձնելն է, երկրորդը՝ պետական կառավարման համակարգի արդյունավետության բարձրացումն է, որովհետև առանց պետական կառավարման արդյունավետությունը բարձրացնելու Հայաստանի վերաինդուստրիալիզացիայի խնդիրը շատ դժվար կլինի լուծել, և մենք այստեղ քայլ առ քայլ ու վստահորեն առաջ պետք է գնանք»,- եզրափակեց վարչապետ Փաշինյանը:

Пашинян: госбюджет Армении должен быть основан на прогнозах, опирающихся на нынешние реалии 10/01/2018   13:32  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян считает имеющий на данный момент проект госбюджета на 2019 год инерционным. Об этом он заявил в ходе прямого эфира со  своей страницы в соцсети Facebook.
Премьер подчеркнул, что принято, чтобы бюджет был основан не на прогнозах, а скорее на прогнозах, опирающихся на нынешние реалии.
“По сути дела, существующий на данный момент и даже завтрашний проекты бюджета не являются препятствием для принятия мер по улучшению его параметров, в том числе в плане решения многих волнующих нас проблем и повышения зарплат бюджетникам и т.д.”, -заявил Пашинян.
Глава правительства добавил, что официальные обсуждения пи проекту госбюджета начнутся в ближайшее время.
Он отметил, что нужно шаг за шагом двигаться вперед путем проведения реформ, которые преследуют две основные цели.
“Первая цель – превращение Армении в индустриальную страну. Вторая -  повышение эффективности системы государственного управления, поскольку без  этого решить задачу реиндустриализации Армении будет крайне трудно. Мы должны шаг за шагом идти вперед”, - резюмировал Пашинян.