ԱՄՆ դեսպանատան աջակցությամբ Քննչական կոմիտեն իրականացրել է մի շարք հավակնոտ ծրագրեր. ՔԿ նախագահն ընդունել է ԱՄՆ դեսպանի 10/01/2018   17:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Հայկ Գրիգորյանն այսօր ընդունել է Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռիչարդ Միլսին՝ մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտելու կապակցությամբ։ Հանդիպմանը ներկա են գտնվել նաև ԱՄՆ դեսպանատան Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի ղեկավար Մայքլ Շուլմանը, ծրագրի ազգային համակարգող Մարիցա Հովհաննիսյանը, ՀՀ ՔԿ նախագահի տեղակալ Արթուր Ղամբարյանը, ՔԿ նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը, ՔԿԴ իրավական ապահովման և վիճակագրական վարչության պետ Դավիթ Թումասյանը։
ՔԿ նախագահը բարձր է գնահատել ԱՄՆ դեսպանատան հետ ձևավորված համագործակցությունը, որի շնորհիվ կյանքի են կոչվել Քննչական կոմիտեի կարողությունների զարգացմանն ուղղված մի շարք հավակնոտ ծրագրեր՝ նպաստելով մինչդատական վարույթի կազմակերպման արդյունավետության բարձրացմանը։
«Քննչական կոմիտեն ձևավորման առաջին իսկ օրերից մշտապես զգացել է ԱՄՆ դեսպանատան գործընկերային վերաբերմունքն ու աջակցությունը՝ անկախ քննչական մարմնի կառուցվածքային և տարածքային ստորաբաժանումների աշխատանքների կազմակերպման արդյունավետությանը նպաստող նոր կառուցակարգերի ներդրման գործում։ Այդ համագործակցության շնորհիվ կյանքի են կոչվել մի շարք հավակնոտ նախաձեռնություններ՝ քննչական աշխատանքում օգտագործելով տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նոր հնարավորությունները, որոնք էապես նպաստում են քննության արդյունավետությանը, որակի բարձրացմանը, կոռուպցիոն ռիսկերի նվազեցմանը»,- նշել է Հ.Գրիգորյանը։
Կողմերն անդրադարձել են քրեական գործերի նյութերի թվայնացման, տարբեր տեղեկատվական շտեմարաններին հասանելիությունն ապահովելուն ուղղված համատեղ իրականացվող ծրագրերին, մտքեր փոխանակել՝ համագործակցությունը զարգացնելուն միտված նոր ուղղությունների վերաբերյալ:
Դեսպանը ևս շնորհակալություն է հայտնել սերտ համագործակցության համար և ներկայացրել ԱՄՆ դեսպանության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի նորանշանակ ղեկավար Մայքլ Շուլմանին։
«Հպարտ եմ տարիների ընթացքում ԱՄՆ դեսպանության Թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության գրասենյակի կողմից ՀՀ քննչական կոմիտեին ցուցաբերած աջակցության համար, ինչի շնորհիվ արդիականացվել է Էլեկտրոնային նախաքննության համակարգը և իրականացվել են ուսուցումներ անչափահասների արդարադատության և ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի հարցերի շուրջ»,- ասել է Ռիչարդ Միլսը:
Զրուցակիցները փաստել են հատկապես անդրազգային հանցագործությունների դեմ պայքարում ինչպես ներպետական, այնպես էլ՝ տարբեր երկրների իրավապահ մարմինների միջև համագործակցության կարևորությունը և արձանագրել, որ միայն արդյունավետ փոխգործակցությունը կարող է ապահովել պատժի անխուսափելիությունը՝ անկախ պետական սահմաններից, և համոզմունք հայտնել, որ համագործակցությունը կլինի շարունակական։

Следственный комитет Армении при поддержке посольства США реализовал ряд амбициозных программ: глава СК принял американского посла 10/01/2018   17:39  |  Лента новостей
Председатель Следственного комитета РА Гайк Григорян сегодня принял Чрезвычайного и Полномочного посла США в Армении Ричарда Миллса в связи с завершением им в нашей стране дипломатической миссии. На встрече присутствовали также руководитель программы по борьбе с наркотиками и сотрудничеству с правоохранительными органами Посольства США Майкл Шульман, национальный координатор программы Марица Ованнисян, заместитель председателя СК РА Артур Гамбарян, советник председателя СК РА Сона Трузян, начальник Управления правового обеспечения и статистики Департамента СК РА Давид Тумасян.Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
Председатель СК высоко оценил налаженное с Посольством США сотрудничество, благодаря которому были претворены в жизнь ряд амбициозных программ, направленных на развитие потенциала Следственного комитета, что способствовало повышению эффективности организации досудебного производства.
«Следственный комитет с первых же дней своего формирования всегда ощущал партнерское отношение и поддержку посольства США в деле внедрения новых механизмов, способствующих эффективности организации работы структурных и территориальных подразделений  независимого следственного органа. Благодаря этому сотрудничеству были реализованы ряд амбициозных инициатив с использованием в следственной работе возможностей новых информационных технологий, которые существенно способствуют эффективности расследования, повышению качества, минимизации коррупционных рисков», - отметил Г. Григорян.
Стороны коснулись оцифровки материалов уголовных дел, совместно реализуемых программ, направленных на обеспечение доступности различных баз данных, обменялись мнениями вокруг развития сотрудничества по новым направлениям.
Посол также выразил благодарность за тесное сотрудничество и представил новоназначенного руководителя программы по борьбе с наркотиками и сотрудничеству с правоохранительными органами Посольства США Майкла Шульмана.
«Горд за содействие, оказанное за эти годы офисом по борьбе с наркотиками и сотрудничеству с правоохранительными органами Посольства США Следственному комитету РА, благодаря чему модернизирована электронная система предварительного следствия и проведено обучение по вопросам правосудия по делам несовершеннолетних и борьбы с семейным насилием», - сказал Ричард Миллс.
Стороны констатировали важность сотрудничества между правоохранительными органами как внутри государства, так и различных стран особенно в борьбе с транснациональными преступлениями и зафиксировали, что только эффективное взаимодействие может обеспечить неотвратимость наказания, независимо от государственных границ, а также выразили уверенность в том, что сотрудничество будет носить продолжительный характер.