«Ստալինգրադի եւ Կուրսկի հերոսների ժառանգներն ազատագրեցին Շուշին ադրբեջանական օկուպացիայից». Էդուարդ Շարմազանով 10/01/2018   15:17  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 1-ին Մոսկվայի Լոմոնոսովի անվան պետական համալսարանի երեւանյան մասնաճյուղում մասնակցել է Ստալինգրադի եւ Կուրսկի հերոսական ճակատամարտերի հաղթանակների 75-րդ տարեդարձին նվիրված միջազգային գիտաժողովի բացման արարողությանը եւ հանդես եկել ելույթով: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով գիտաժողովին մասնակցող ՀՀ ԱԺ պատգամավորներին, արտասահմանից Հայաստան ժամանած հյուրերին, դեսպաններին, դիվանագետներին եւ ներկաներին՝ Էդուարդ Շարմազանովը մասնավորապես նշել է.
«Հարգելի հայրենակիցներ, սիրելի հյուրեր, ներկաներ,
ՀՀ Ազգային ժողովի եւ անձամբ իմ անունից պատիվ ունեմ ողջունելու համաժողովի մասնակիցներին:
Այս տարին հոբելյանական է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ժողովուրդների համար, քանի որ լրանում է Ստալինգրադի եւ Կուրսկի հերոսական ճակատամարտերի 75-րդ տարեդարձը: Այդ երկու ճակատամարտերը եւ հաղթանակները վճռեցին Հայրենական մեծ պատերազմի հետագա ընթացքը:
Թե՛ Ստալինգրադի, թե՛ Կուրսկի հաղթանակներում իրենց ծանրակշիռ ներդրումն են ունեցել հայ ժողովրդի զավակները: Պատիվ ունեմ հայտարարելու, որ ես Ստալինգրադի ճակատամարտի մասնակից Պետրոս Ավագյանի թոռն եմ, իմ պապն էլ երեսուն հազար իր հայ եղբայրների նման մասնակցել է այդ ճակատամարտին: Երեսուն հազար հայերից տասը հազարը զոհվեցին` հաղթանակ պարգեւելով մեր ժողովուրդներին ընդդեմ ֆաշիզմի: Ստալինգրադում պարտություն կրելուց հետո գերմանական Վերմախտը ցանկացավ ռեւանշի հասնել Կուրսկում:
Կուրսկի հաղթանակն ունի մեծ նշանակություն. այնտեղ խորհրդային զինվորը բացեց դեպի Բեռլին գնալու ճանապարհը: Այդ ճակատամարտում իր զինվորական տաղանդով փայլեցին Հովհաննես Բաղրամյանն ու Համազասպ Բաբաջանյանը, Արմենակ Խանփերյանցն ու Աշոտ Ղազարյանը: Նրանցից շատերը ոչ միայն Հայաստանի Խորհրդային Հանրապետության, այլ նաեւ Արցախի զավակներ էին եւ հենց Ստալինգրադի ու Կուրսկի հերոսների ժառանգները տասնամյակներ անց ադրբեջանական օկուպացիայից ազատագրեցին Արցախն ու նրա վաղեմի մայրաքաղաք Շուշին:
Հարգելի գործընկերներ, այսօր, երբ մեր պետությունների ու ժողովուրդների առջեւ ծառացած են նոր մարտահրավերներ, մենք պետք է մեր վճռական «ոչ»-ն ասենք ֆաշիզմի, այլատյացության եւ ռազմական հռետորաբանության ցանկացած դրսեւորման: Մենք՝ որպես ՀԱՊԿ անդամ երկրների ներկայացուցիչներ, պարտավոր ենք լինել միասնական»:
11:44 21/09/2018  |  Հարցազրույց«Ազգային ժողովը չպետք է լինի Փաշինյանի ցանկությունների գերին». Էդուարդ Շարմազանով. 168.am
18:31 19/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՔննարկվել են ավանդական ընտանեկան արժեքների պաշտպանությանը վերաբերող հարցեր
12:25 19/09/2018  |  ՔաղաքականԱմեն նոր չէ, որ առաջադեմ է, ամեն առաջադեմ չէ, որ օգտակար է. Էդուարդ Շարմազանով
15:10 09/09/2018  |  ՔաղաքականՓայլու՞ն, թե՞ գոյություն չունեցող հարաբերություններ Ռուսաստանի հետ. Շարմազանովի հարցերը Փաշինյանին.aysor.am
16:43 06/09/2018  |  Քաղաքական«Պետք չէ ցույց տալ, թե իբր նոր Հայաստան եք սարքում. չկա նոր Հայաստան». Էդուարդ Շարմազանով
13:54 02/09/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Արցախի շահերի պաշտպանությունը մեր սուրբ պարտականությունն է». Էդուարդ Շարմազանով
18:45 31/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի գլխավորած պատվիրությունը կմեկնի Արցախ
17:01 13/08/2018  |  ՔաղաքականՇարմազանովի խոսքով` «Կասպյան հնգյակի» ստորագրած կոնվենցիան խնդրահարույց է Հայաստանի համար
18:21 09/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության արդար եւ հայանպաստ լուծումը մեր գերխնդիրն է». Էդուարդ Շարմազանով
14:45 05/07/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Մեր նոր սերնդի առաքելությունը հայրենիքում ապրելն ու արարելը պետք է լինի». Էդուարդ Շարմազանով

Вице-спикер НС Армении: потомки героев Сталинграда и Курска освободили Шуши от азербайджанской оккупации 10/01/2018   16:42  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального собрания Армении Эдуард Шармазанов в Ереванском филиале МГУ имени М.Ломоносова 1 октября принял участие в церемонии открытия международной конференции к 75-й годовщине героической победы в Сталинградской и Курской битвах, где выступил с речью.
Приветствуя участвующих в конференции депутатов НС, гостей из-за рубежа, послов, дипломатов, Эдуард Шармазанов в частности, сказал:
“Уважаемые соотечественники, дорогие гости, участники, от имени НС РА и себя лично имею честь приветствовать участников конференции.
Этот год юбилейный для народов государств-членов ОДКБ, так как исполняется 75-я годовщина героической победы в Сталинградской и Курской битвах. Эти две битвы и победы решили дальнейший ход Великой Отечественной войны.
В победы и Сталинградской, и Курской битв свой весомый вклад внесли сыны армянского народа. Имею честь сообщить, что я – внук участника Сталинградской битвы Петроса Авагяна;   мой дед, как и тридцать тысяч его армянских собратьев, участвовал в этой битве. Из тридцати тысяч армян десять тысяч погибли, подарив нашим народам победу в борьбе с фашизмом. После поражения в Сталинграде германский Вермахт стремился к реваншу в Курске.
Курская битва имеет огромное значение – там советский солдат открыл путь на Берлин. В этой битве блеснули своим военным талантом Ованес Баграмян и Амазасп Бабаджанян, Арменак Ханферянц и Ашот Казарян. Многие из них были не только сынами Советской Армении, но и сынами Арцаха, и именно потомки героев Сталинграда и Курска спустя десятилетия освободили от азербайджанской оккупации Арцах и его исконную столицу Шуши.
Уважаемые коллеги, сегодня, когда перед нашими государствами и народами встают новые вызовы, мы должны сказать свое решительное “нет” любому проявлению фашизма, ксенофобии и милитаристской риторики. Мы, как представители стран-членов ОДКБ, обязаны быть вместе”.