Արցախի հարցով Երևանի դիրքորոշումն ամրագրված է կառավարության ծրագրում. ՀՀ ԱԳՆ պատասխանն՝ Ադրբեջանի նախագահին 09/21/2018   16:45  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Ղարաբաղյան խնդրի կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումն ամրագրված է կառավարության ծրագրում, Aysor.am-ին ասել է Հայաստանի ԱԳՆ խոսնակ Տիգրան Բալայանը:
«Եթե որևէ մեկը կասկածի տակ է առնում մեր դիրքորոշումը և դրա հնարավոր փոփոխությունը, ապա կարող է ևս մեկ անգամ կարդալ ԼՂ խնդրի կարգավորման վերաբերյալ Հայաստանի դիրքորոշումը: Այն հստակ ամրագրված է կառավարության ծրագրում, որը հաստատել է խորհրդարանը», - նշեց Տ. Բալայանը:
Հիշեցնենք՝ այսօր Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել էր, որ Լեռնային Ղարաբաղը ոչ մի կարգավիճակ չի ստանա Ադրբեջանի ինքնիշխանությունից դուրս:
Հունիսին ընդունված կառավարության ծրագրում, մասնավորապես, նշված է, որ կառավարության վարած արտաքին քաղաքականության հիմնական նպատակը Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխանության պաշտպանությունն է, Հայաստանի և Արցախի անվտանգության ապահովումը:
«Արցախի կարգավիճակը և անվտանգության ապահովումը բանակցային գործընթացում Հայաստանի առաջնահերթ գերակայություններն են: Կառավարությունը վերահաստատում է, որ Արցախը որպես հակամարտության հիմնական կողմ պետք է որոշիչ ձայն և ներգրավվածություն ունենա իրա կան և տևական խաղաղ հանգուցալուծման գործընթացում», - ասված է կառավարության ծրագրում:
13:28 01/09/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԱդրբեջանի և Ռուսաստանի նախագահները կքննարկեն Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը
12:59 31/08/2018  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՊատերազմական գործողությունների վերսկսման հայտարարությունների հիմքում բանակցությունների բացակայությունն է. Տիգրան Աբրահամյան. Panorama.am
11:48 25/08/2018  |  Հարցազրույց«Ով ասում է`պատերազմի հավանականությունը մեծ է՝ որակվում է «հակահեղափոխական», ով հակառակը՝ «հեղափոխության համակիր». Տիգրան Աբրահամյան. «Առավոտ»

Позиция Еревана по Карабаху зафиксирована в программе правительства: ответ МИД Армении президенту Азербайджана 09/21/2018   17:11  |  Карабахский конфликт
Принципиальная позиция Армении по карабахскому урегулированию зафиксирована в программе правительства, заявил Aysor.am  пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
«Если у кого-то есть сомнения относительно нашей позиции и ее возможных изменений, то может еще раз прочитать позицию Армении по карабахскому урегулированию. Она четко зафиксирована в программе правительства, которая была одобрена парламентом», - отметил Т.Балаян.
Напомним, что сегодня президент Азербайджана Ильхам Алиев заявил, что Нагорный Карабах не получит никакого статуса вне суверенитета Азербайджана.
Отметим, что в программе правительства Армении отмечается: «Статус Арцаха и обеспечение безопасности являются приоритетом в переговорном процессе. Правительство подтверждает, что Арцах как основная сторона конфликта должен иметь свой решающий голос и участие в процессе правового и долгосрочного мирного решения».
10:19 15/09/2018  |  Карабахский конфликтПремьер Армении: президента Азербайджана должны призвать к порядку
12:58 14/09/2018  |  Карабахский конфликтПреступления Азербайджана в ходе апрельской агрессии против Нагорного Карабаха подтверждают актуальность реализации права на самоопределение – глава МИД Армении
09:08 14/09/2018  |  Карабахский конфликтЗахарова: стороны карабахского конфликта должны создавать соответствующий климат для продвижения переговорного процесса