Գևորգ Կոստանյանը չի բացառում նախորդ իշխանությունների օրոք դատարանի նկատմամբ ճնշում գործադրելու դեպքերը 09/19/2018   16:10  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ազգային ժողովի ՀՀԿ պատգամավոր Գևորգ Կոստանյանը չի բացառում, որ նախորդ իշխանությունների օրոք դատարանի կամ դատավորների նկատմամբ ճնշում գործադրելու դեպքեր եղած լինեն:
Կոստանյանը նման տեսակետ հայտնեց՝ անդրադառնալով լրագրողի հարցին, թե արդյոք  դատարանների նկատմամբ ճնշումը գալիս է նախորդ իշխանություններից:
«Իմ մասնագիտությամբ պայմանավորված ես չեմ կարող ինձ շռայլություն թույլ տալ և գնահատական հնչեցնել։ Ես չեմ բացառում, որ նման դեպք եղել է, բայց դա պետք է լինի փաստարկված եւ հիմնավորված: Եթե դատարանի նկատմամբ ճնշում գործադրելու դեպքեր կան և եթե երբևէ եղել են, պետք է պատասխանատուները պատժվեն»,-նշեց Կոստանյանը:
Կոստանյանն արձանագրեց, որ դատական իշխանության անկախության երաշխավորումը և անհրաժեշտությունը եղել է միշտ՝ սրանից 15 տարի առաջ, նաև հիմա:  Նրա կարծիքով՝ դատավորների անկախության և դատավորների նկատմամբ որևէ ճնշումը բացառելուն ուղղված պետք է  գործուն միջոցներ ձեռնարկեն:
15:17 20/02/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱրդարադատության նախարարությունը քայլեր է ձեռնարկում դատարանները բեռնաթափելու ուղղությամբ՝ գործերի մի մասը տեղափոխելով այլ տիրույթ
13:09 22/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանում վերաբաշխման ենթակա գործերը ծրագրի միջոցով հանձնվելու են այլ դատավորների
18:26 10/01/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՎերաքննիչ դատարանում քրեական մասնագիտական բաժնի ցուցակը սպառվել է. առաջխաղացման նպատակով դատավորները կարող են դիմել
16:24 28/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԴատարանների հետ առնչության փորձը 100 տոկոսով դրական են գնահատել Տավուշի մարզում
11:48 09/11/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչական դատարանի նման ծանրաբեռնվածությունը լուրջ ռիսկեր է առաջացնում. վարչապետը տվեց հանձնարարական
09:38 10/10/2017  |  ՄամուլՇիրակի մարզի դատարանում ծանր վիճակ է. «Հրապարակ»
11:51 31/08/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանը հանձնարարեց դատարանների ծանրաբեռնվածությունը թեթևացնելու քայլեր ձեռնարկել
13:15 29/06/2017  |  ԼՐԱՀՈՍԿարեն Կարապետյանն անդրադարձավ դատարանների գերծանրաբեռնվածٳթյան ռիսկերին և տվեց հանձնարարական

Геворк Костанян не исклюает случаи оказания давления на судей при прежней власти 09/19/2018   16:53  |  Лента новостей
Депутат Национального собрания РА от Республиканской партии Армении Геворк Костанян не исключает, что при прежней власти имели место случаи оказания давления на судей и суды.
Такое мнение Костанян выразил в ответ на вопрос журналиста касательно того, что давление на суды идет еще от прежних властей.
“Ввиду своей профессии я не могу себе позволить роскошь озвучивать оценки. Я не исключаю, что подобные случаи имели место быть, однако это должно быть аргументировано и обосновано. Если были когда-либо или есть случаи оказания давления на суды, то виновные должны понести наказание”, - отметил Костанян.
Он констатировал, что гарантия независимости судебной власти всегда была необходимостью. По его словам,  следует принять действенные меры, направленные на обеспечение независимости судей и исключение давления на них.