Արման Մկրտումյանի առանձնատան վրա կատարված ավազակային հարձակման գործը ՀՔԾ է ուղարկվել 09/17/2018   13:21  |  Քրեական խրոնիկոն
Վճռաբեկ դատարանի նախկին նախագահ Արման Մկրտումյանի առանձնատան վրա կատարված ավազակային հարձակման գործն ուղարկվել է Հատուկ քննչական ծառայություն: Այդ մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 28-ին՝ ուշ երեկոյան, Կոտայքի մարզի Ձորաղբյուր գյուղում գտնվող՝ ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախկին նախագահ Արման Մկրտումյանի առանձնատան տարածք են մուտք գործել դիմակավորված և զինված 3 անձ։
Տանտերերի ցուցաբերած դիմադրության արդյունքում ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանցից մեկը վնասազերծվել է, մյուս երկուսը, ինքնաձիգից անկանոն կրակոցներ արձակելով, դիմել են փախուստի։
Դեպքի վայրում վնասազերծված անձը Գյումրիի բնակիչ, 42-ամյա Հովհաննես Ռիժենկոն էր:
Դեպքից օրեր անց՝ օգոստոսի 31-ին, Արարատի մարզի Մարմարաշեն գյուղում հայտնաբերվեց հետախուզման մեջ գտնվող 32-ամյա Մայիս Մկրտչյանը, ով պարզվեց ոստիկանության ծառայող է։
Հետախուզման մեջ գտնվող երրորդ անձին էլ 49-ամյա Գագիկ Դանոյանին սեպտեմբերի 2-ին հայտնաբերել են Վրաստանում:
Մեր տեղեկություններով, Վրաստանում հայտնաբերված Դանոյանը նախկին պատգամավոր Յուվեցի Կարոյի՝ Կարո Կարապետյանի մոտ է աշխատել, բացի այդ հատնի է նաև, որ Դանոյանը հանդիսանում է Արման Մկրտումյանի տան վրա ավազակային հարձակում կատարած ոստիկանի՝ Մկրտչյանի աները:
Ինչ վերաբերում է Հովհաննես Ռիժենկոյին, ապա ըստ մեր տեղեկությունների՝ նա նախկինում օլիգարխներից մեկի թիկնազորում է աշխատել:
Դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ և 4-րդ կետերով, ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով։
10:25 12/09/2018Ի՞նչ կապ կարող է ունենալ «Յուվեցի Կարոն» Մկրտումյանի տան հարձակման հետ. «Ժողովուրդ»
18:37 03/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄեղադրանք է առաջադրվել Վճռաբեկ դատարանի նախկին նախագահին սպանելու փորձ կատարելու համար
14:34 03/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՀայտնաբերվել է Մկրտումյանի տան վրա զինված ավազակային հարձակում գործած երրորդ անձը
11:31 01/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱրման Մկրտումյանի առանձնատան նկատմամբ կատարված ավազակային հարձակմանը մասնակից երկրորդ անձը ձերբակալվել է
11:10 31/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՊարզվել է Մկրտումյանի տան վրա տեղի ունեցած ավազակային հարձակման մյուս երկու մասնակիցների ինքնությունը
10:18 30/08/2018  |  ՄամուլՀարձակվողներից մեկն ավտոմատն ուղղել է Արման Մկրտումյանի վրա, իսկ որդին գազային ատրճանակով կրակել է հարձակվողի դեմքին. «Հրապարակ»
19:25 29/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱրման Մկրտումյանը ճանաչվել է տուժող. կատարվել են խուզարկություններ
11:10 29/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՄկրտումյանը չի հոսպիտալացվել. Վնասվածքի բնույթն ու ծանրությունը պարզելու նպատակով փորձաքննություն է նշանակվել (լուսանկարներ դեպքի վայրից)
09:48 29/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱրման Մկրտումյանի նկատմամբ տեղի ունեցած ավազակային հարձակման դեպքով գործ է հարուցվել

Дело о разбойном нападении на особняк экс-главы Кассационного суда Армении передано в ССС 09/17/2018   13:38  |  Криминальная хроника
Уголовное дело о разбойном нападении на особняк бывшего главы Кассационного суда Армении Армана Мкртумяна направлено в Специальную следственную службу РА. Об этом “ФакИнфо” сообщили в пресс-службе Следственного комитета РА.
Ранее СК сообщил, что 28-го августа 2018 года трое вооруженных людей в масках проникли на территорию особняка бывшего председателя Кассационного суда РА Армана Мкртумяна, расположенного в селе Дзорахбюр Котайкской области РА. В результате оказанного отцом и сыном Мкртумянами сопротивления один из предполагаемых преступников был обезврежен, а остальные двое, открыв беспорядочную стрельбу из автоматов, обратились в бегство.
Обезвреженным оказался житель Ширакской области 42-летний Оганес Рыженко. Он был задержан. При осмотре места происшествия обнаружены и изъяты гильзы и один автомат, заряженный патронами.
Спустя несколько дней после инцидента, 31-го августа, в селе Мармарашен Араратской области был обнаружен находившийся в розыске 32-летний Маис Мкртчян, который, как выяснилось, является сотрудником Полиции. Третьего  разыскиваемого – 46-летнего Гагика Данояна – обнаружили в Грузии.
По имеющимся сведениям, Даноян ранее работал у экс-депутата парламента Армении Каро Карапетяна(Ювеци Каро). Также известно, что Даноян является тестем Мкртчяна, подозреваемого в  разбойном нападении на  особняк Армана Мкртумяна. Что касается Оганеса Рыженко, то он ранее работал в охране одного из олигархов.
По факту абовянским следственным отделом следственного управления Следственного комитета РА по Котайкской области возбуждено уголовное дело по пунктам 1,3 и 4 части 2 статьи 175 и части 1 статьи 235 Уголовного кодекса РА.
10:44 30/08/2018  |  Криминальная хроникаЭкс-глава Кассационного суда Армении Арман Мкртумян признан потерпевшим: проведены обыски
09:40 29/08/2018  |  Криминальная хроникаВооруженное нападение совершено на дом экс-главы Кассационного суда Армении: один из злоумышленников задержан
16:45 12/12/2016  |  Лента новостейДисциплинарного производства в отношении председателя Кассационного суда Армении не возбуждено
16:06 12/12/2016  |  Лента новостейАдвокаты выясняют, привлекут ли председателя Кассационного суда Армении к дисциплинарной ответственности
10:49 10/10/2013  |  Актуальная темаПредседатель Кассационного суда Армении Арман Мкртумян ушел в отпуск