Թիվ 19 պոլիկլինիկայի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել 09/14/2018   16:28  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Երևան քաղաքի քննչական վարչության Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում շարունակվում է «Թիվ 19 պոլիկլինիկա» ՓԲ ընկերությունում տեղի ունեցած չարաշահումների դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Այս մասին տեղեկանում ենք Քննչական կոմիտեի պաշտոնական կայքից:
Ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում բավարար տվյալներ են ձեռք բերվել՝ թիվ 19 պոլիկլինիկայի տնօրենի կողմից պաշտոնեկան լիազորություններն առերևույթ անցնելու վերաբերյալ:
2018թ. մայիսի 25-ին «1In.am» տեղեկատվական հարթակում հրապարակվել էր «Չարաշահումներ ենք բացահայտել թիվ 19 պոլիկլինիկայում. Դավիթ Խաժակյան» վերտառությամբ հոդվածը: Հաղորդման հիման վրա նախապատրաստված նյութերով 08.06.2018թ. հարուցվել էր քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով, որով նախաքննությունն իրականացվում է ՔԿ ԵՔՔՎ Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի քննչական բաժնում:
Քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների արդյունքում փաստական տվյալներ են ձեռք բերվել առ այն, որ տարիներ շարունակ պոլիկիլինիկայի բուժաշխատողների աշխատավարձերից կատարվել են պահումներ՝ 10 000-20 000 ՀՀ դրամի սահմաններում:
Բացի այդ, պարզվել է նաև, որ մտացածին անձանց անուններով կատարվել են «մամոգրաֆիա» հետազոտության վերաբերյալ վճարումներ՝ 10 000 դրամի չափով, այն դեպքում, երբ նշված սարքն ընդհանրապես չի աշխատել, չի շահագործվել:
Ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ՝ «Թիվ 19 պոլիկլինիկա» ՓԲԸ-ի տնօրենին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ կիրառվել է խափանման միջոց՝ ստորագրություն չհեռանալու մասին:
15:50 12/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՔԿ վարույթ է ընդունվել թիվ 19 պոլիկլինիկայում չարաշահումների դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը
11:27 12/06/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՊոլիկլինիկայի տնօրենը հիվանդության արձակուրդ մեկնելու համար բուժքրոջից գումար է պահանջե՞լ
09:48 26/08/2017  |  ՄամուլԵվս 2 պոլիկլինիկա կվաճառվի. «Հրապարակ»
17:29 19/01/2016  |  ԱռողջությունՀանրապետության մարզերում կառուցվել է համայնքային առողջության առաջնային պահպանման հինգ բժշկական կազմակերպություն

Директору одной из ереванских поликлиник предъявлено обвинение 09/14/2018 17:21 | Криминальная хроника
В следственном отделе по административному району Малатия-Себастия следственного управления Следственного комитета РА по Еревану продолжается предварительное расследование уголовного дела, возбужденного по факту злоупотреблений в ЗАО “Поликлиника №19”. Об этом сообщается на официальном СК.
В результате предпринятых крупномасштабных следственных действий добыто достаточно данных о предполагаемом превышении директором поликлиники №19 своих должностных полномочий.
25-го мая 2018 года на информационном портале «1In.am» была опубликована статья под заголовком “Злоупотребления выявлены в поликлинике №19 – Давид Хажакян”. По материалам, подготовленным на основании сообщения, 8 июня 2018 года было возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 308 Уголовного кодекса РА, предварительное следствие по которому ведет следственный отдел по административному району Малатия-Себастия следственного управления СК РА по Еревану.
В результате предпринятых крупномасштабных следственных действий добыты фактические данные об удержаниях(в пределах 10 000-20 000 драмов) с зарплаты медработников поликлиники на протяжении многих лет.
Кроме того, установлено, что на имена вымышленных лиц перечисляли средства в размере 10 тыс. драмов на маммографическое обследование в том случае, когда маммограф вообще не работал, не эксплуатировался.
"По достаточной совокупности добытых доказательств директору ЗАО “Поликлиника №19” предъявлено обвинение по части 1 статьи 309("Превышение должностных полномочий") Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Предварительное следствие продолжается", - отмечается в сообщении.