ՀՀ սահմանամերձ գյուղերը թիրախային գնդակոծության ենթարկելու մասին Մարդու իրավունքների պաշտպանի արտահերթ զեկույցը կուղարկվի միջազգային կառույցներին 09/12/2018   15:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սեպտեմբեր ամսվա ընթացքում Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերն ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գնդակոծության ենթարկելու վերաբերյալ տեղեկությունների հրապարակումից անմիջապես հետո Մարդու իրավունքների պաշտպանը նախաձեռնել է փաստահավաք աշխատանքներ: Այս մասին հայտնում է ՄԻՊ աշխատակազմը:
Սեպտեմբերի 11-ին՝ օրվա ցերեկային ժամերինկրակոցների է ենթարկվել Տավուշի մարզի  Վազաշեն գյուղը: Գյուղի բնակչի կողմից երեկ տարածված տեսանյութը վկայում է, որ կրակոցներն արձակվում են հենց քաղաքացիական բնակավայրի ու մասնավորապես՝ առանձնատան ուղղությամբ, որի բակում այդ պահին խաղում են երեխաներ: Կրակոցներն ակնհայտորեն իրական վտանգ են ստեղծել խաղաղ բնակիչների և հատկապես՝ կանանց ու երեխաներիկյանքի, նրանց առողջության համար: Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին այս տեղեկությունը հաստատել են ինչպես գյուղի վարչակազմը, այնպես էլ՝ բնակիչները: Պաշտպանը նաև անմիջականորեն ստացել է տեղեկություն այն մասին, որ գնդակոծություններն արվել են նաև գյուղի դպրոցի ուղղությամբ:
ՀՀ Տավուշի մարզի Բաղանիս, Ոսկեվան, Կոթի և Վազաշեն գյուղերը գնդակոծության են ենթարկվել սեպտեմբերի 2-ից սկսած։ Այս մասին ահազանգեր են ստացվել նաև Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ:
Սեպտեմբերի 2-ին, սեպտեմբերի 4-ին և սեպտեմբերի 5-ին տեղի են ունեցել կրակահերթեր Կոթի գյուղի ուղղությամբ:
Սեպտեմբերի 2-ին, սեպտեմբերի 9-ին ևսեպտեմբերի 11-ին կրակոցներ են արձակվել Բաղանիս գյուղի ուղղությամբ: Գնդակոծությունները տեղի են ունեցել քաղաքացիական տների ուղղությամբ՝ անմիջականորեն վտանգելով խաղաղ բնակչության կյանքի և առողջության իրավունքը: Դրանց արդյունքում խաթարվել է նաև Ոսկեպար - Բաղանիսմիջպետական ավտոճանապարհովբնականոն երթևեկությունը՝ դարձնելով այն որոշակի ժամանակով անհնար:
Դրանից բացի, սեպտեմբերի 8-ինադրբեջանական զինված ուժերի կողմից գնդակոծվել է նաև Ոսկեվան գյուղը: Այս անգամ, բնակիչների պնդմամբ, վնասվել են տների տանիքներ, պատեր, ինչպես նաև բնակիչների տներում առկա կենցաղային իրեր:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի անմիջական հանձնարարությամբ ներկայում ընթանում են ամբողջական փաստահավաք աշխատանքներ:
Այդ աշխատանքների ու անհրաժեշտ ուսումնասիրությունների արդյունքներով կկազմվի արտահերթ զեկույց՝ անգլերեն և ֆրանսերեն լեզուներով: Զեկույցը կուղարկվի ինչպես միջազգային կառույցներին, այնպես էլ ՀՀ համապատասխան պետական ու հասարակական իրավապաշտպան կառույցներին:

Омбудсмен Армении направит в международные структуры доклад об обстреле приграничных сел с азербайджанской стороны 09/12/2018   17:25  |  Лента новостей
Омбудсмен Армении направит в международные организации внеочередной доклад о целенаправленном обстреле армянских приграничных сел, сообщает офис Защитника прав человека.
Как сообщает аппарат Защитника прав человека в Армении, в течение сентября сразу после публикации информации об обстреле армянских приграничных сел со стороны азербайджанский вооруженных сил омбудсмен начал работу по сбору фактов.
“11 сентября днем обстрелу подверглось село Вазашен. Распространенная накануне жителем села  видеозапись свидетельствует, что стрельба ведется именно в сторону гражданских населенных пунктов, в частности по частному дому, во дворе которого в этот момент играли дети. Обстрел очевидным образом угрожал жизни и здоровью гражданского населения, в особенности женщин и детей", - говорится в сообщении.
Сообщается, что села Баганис, Воскеван, Коти и Вазашен подвергались обстрелам со 2-го сентября. Об этом сигналы получал также офис омбудсмена. 2, 4 и 5 сентября велся обстрел по селу Коти, а 2, 9 и 11 сентября стрельба велась по селу Баганис. Огонь велся по домам граждан.
В результате этих обстрелов временно было прервано движение по межгосударственной трассе Воскепар-Баганис.
“Кроме того, 8 сентября азербайджанские ВС  обстреляли село Воскеван. В этот раз, как утверждают жители, были повреждены крыши, стены и имущество, а также предметы домашнего обихода", - говорится в сообщении
По поручению омбудсмена в настоящее время ведется сбор фактов
Сообщается, что по итогам этой работы и необходимых исследований будет составлен внеочередной доклад на английском и французском языках, который будет направлен как международным структурам, так и соответствующим  государственным и правозащитным общественным организациям.