«Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի շրջանակներում կատարված առերևույթ չարաշահումների գործը ՔԿ ՀԿԳ վարույթում է 09/07/2018   17:58  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի հատկապես կարևոր գործերի քննության գլխավոր վարչության վարույթ է ընդունվել «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի շրջանակներում կատարված առերևույթ չարաշահումների դեպքի առթիվ ՀՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցված քրեական գործը: Այս մասին հայտնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը:
Նախնական տվյալներով՝ 2009-2018թթ. ընթացքում առանց հիմնավորումների և բավարար հետազոտության, բազմաթիվ անգամ անհարկի փոփոխելով «Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցք» ծրագրի իրականացման համար կնքված խորհրդատվական ծառայությունների մատուցման ու կապալի պայմանագրերը, դրանցում ներառելով անարդյունավետ և չհիմնավորված աշխատանքներ, իրավասու անձանց կողմից կատարման են ընդունվել ակնհայտ թերություններով կազմված նախագծա-նախահաշվային փաստաթղթեր։ Բացի այդ, անհիմն, առանց վնասները գանձելու՝ համաձայնել են երկարաձգել շինարարության և խորհրդատվական ծառայությունների մատուցման ժամկետները, առանձին դեպքերում խորհրդատվական ծառայությունների մատուցման պայմանագրերում ծառայությունների գինը սահմանելով իրավական ակտերով հաստատված առավելագույն չափից կրկնակի անգամ ավելի՝ նշված պայմանագրի գնի և բովանդակության մեջ հետագայում անհարկի և անհիմն փոփոխություններ կատարելով բարձրացրել են գները, իսկ մատուցվող ծառայություններում՝ ընդգրկել ոչ անհրաժեշտ և կրկնվող աշխատանքներ, ինչի արդյունքում խորհրդատվական ընկերություններին վճարվել են սահմանվածից ավելի գումարներ:
Ձեռք բերված տվյալների համաձայն՝ միջոցներ չեն ձեռնարկվել՝ շինանյութի, մասնավորապես՝ ցեմենտի բաղադրության, որակի չափորոշիչների ու նորմատիվների պահպանման, ինչպես նաև՝ աշխատանքների կատարման նկատմամբ ընթացիկ ամենօրյա հսկողության իրականացումն ապահովելու ուղղությամբ, և կապալի պայմանագրի փոփոխությունների համաձայնագրում շինաշխատանքների, բետոնի ծածկույթի ակնհայտ թերություններն արձանագրելով հանդերձ՝ շահագործման է ընդունվել  Տրանշ 1-ի համար Երևան-Արտաշատ, Երևան-Աշտարակ հատվածները։
Ծրագրի անարդյունավետ կառավարումը թաքցնելու նպատակով որոշ պաշտոնատար անձինք պաշտոնեական դիրքն առերևույթ օգտագործել են ծառայության շահերին հակառակ, չեն կատարել իրենց ծառայողական պարտականությունները, ինչի հետևանքով խախտվել են նախատեսված ժամկետները, և շուրջ 9-ը տարի չեն ավարտվել Հյուսիս-Հարավ ճանապարհի կառուցման աշխատանքները, չեն իրականացվել ծրագրով քաղաքացիների, հասարակության և պետության համար ակնկալվող նպատակները՝ Հայաստանի հարավն անվտանգ, որակյալ և արագընթաց ճանապարհով հյուսիսի հետ կապելը, որի արդյունքում պետությանը պատճառվել է 23.553.817.000 ՀՀ դրամի վնաս:
Դեպքի առթիվ 2018թ. սեպտեմբերի 4-ին ՀՀ գլխավոր դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, որը նախաքննություն կատարելու նպատակով ուղարկվել է ՀՀ քննչական կոմիտե և սեպտեմբերի 6-ին այն  ընդունվել ՀՀ ՔԿ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչության վարույթ:
Կատարվում է նախաքննություն, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու, առերևույթ չարաշահումներին առնչություն ունեցող անձանց շրջանակը պարզելու, նրանցից յուրաքանչյուրի գործողություններն անհատականացնելու և համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ:

СК Армении займется расследованием злоупотреблений при строительстве дороги “Север-Юг” 09/10/2018   15:54  |  Криминальная хроника
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА принято к производству уголовное дело, возбужденное в Генеральной прокуратуре РА по факту предполагаемых злоупотреблений, совершенных в рамках программы “Транспортный коридор Север-юг”. Об этом сообщает пресс-служба СК.
По предварительным данным, в 2009-2018гг.  без оснований и достаточного исследования, без надобности неоднократно меняя заключенные договора об оказании консалтинговых услуг и подряда, куда были включены неэффективные и необоснованные работы, компетентные органы приняли к исполнению составленную с явными недочетами проектно-сметную документацию. Кроме того, без оснований и взыскания убытков они согласились продлить сроки строительства и предоставления консалтинговых услуг, в отдельных случаях установив в договорах о предоставлении консалтинговых услуг цену,  вдвое превышающую оговоренную в правовых актах максимальную стоимость. Внеся в дальнейшем без надобности и оснований в стоимость и содержание указанного договора изменения, они повысили цены, а в список оказываемых услуг включили ненужные и повторяющиеся работы, в результате чего сумма выплат консалтинговым компаниям превысила установленную.
Согласно добытым доказательствам, не были приняты меры по обеспечению проведения текущего ежедневного контроля за качеством стройматериалов, в частности цементного состава, соблюдением стандартов и нормативов качества, а также выполнением работ. И, несмотря на зафиксированные явные дефекты бетонного покрытия, отрезки трасс Ереван-Арташат и Ереван-Аштарак  для “Транш-1” были приняты в эксплуатацию.
"С целью сокрытия неэффективной реализации программы, некоторые чиновники, предположительно, использовали свое должностное положение вопреки интересам службы, не исполнили свои служебные обязанности, вследствие чего были нарушены установленные сроки, и за 9 лет не были завершены работы по строительству дороги Север-Юг, не была реализована ожидаемая по программе  для граждан, общества и государства цель, заключающаяся в том, чтобы  связать при помощи безопасной, качественной и скоростной автомагистрали юг Армении с севером. В результате этого государству  был причинен ущерб на сумму в размере 23.553.817.000 драмов", - говорится в сообщении.
По факту 4 сентября 2018 года в Генеральной прокуратуре РА было возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 308 Уголовного кодекса РА, которое  было направлено в Следственный комитет РА на производство предварительного расследования и 6 сентября было принято Главным управлением по расследованию особо важных дел к своему производству.
"Ведется предварительное расследование. Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного расследования установление круга лиц, причастных к предполагаемым злоупотреблениям, индивидуализацию действий каждого из них и дачу соответствующей уголовно-правовой оценки", - отмечается в сообщении.